Tuk na bruchu. Nepriateľ, ktorého sa je potrebné zbaviť. Poradím vám, ako na to
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Robíte denne brušáky, obmedzujete príjem kalórií a napriek tomu máte stále tuk na bruchu? V nasledujúcich riadkoch vám prezradím, čo je hlavnou príčinou a taktiež vám dám niekoľko tipov, ako sa efektívne zbaviť tuku na bruchu.
Obsah článku
Tukové tkanivo na bruchu
Tukové tkanivo v oblasti brucha je špecifické tým, že ho spočiatku nemusí byť vidieť. Najskôr sa vytvára okolo vnútorných orgánov, vzhľadom na to ani nemusíte vedieť, že ho máte. Viditeľné sa stáva neskôr až po určitom čase. Tuk je však nebezpečný aj v štádiu, kedy ho nie je ešte vidieť, a to z dvoch dôvodov:
- Tukové tkanivo môže negatívne ovplyvniť činnosť vnútorných orgánov, pretože sa hromadí nielen v oblasti brucha, ale aj okolo čriev, pečene či dokonca srdca.
- Tuk má značný vplyv na zdravie, hlavne imunitu nášho tela a látkový metabolizmus. Ľudia, ktorí majú veľa tuku vo svojom tele, sú náchylnejší na ochorenia ako astma, mozgová príhoda, cukrovka, infarkt a choroby pohybového aparátu.
Z tohto dôvodu je nevyhnutné predchádzať hromadeniu tuku v tele a v prípade potreby sa ho následne aj zbaviť. Treba si uvedomiť, že ak je príjem energie vyšší ako jej výdaj, ľudský organizmus si túto prebytočnú energiu uloží vo forme tukových zásob. Najskôr sa na tukové zásoby premenia prijaté sacharidy. Z tohto dôvodu by ste mali ich príjem obmedziť a konzumovať stravu bohatú na bielkoviny, ktoré sú pre ľudský organizmus veľmi dôležité.
CHCEM SCHUDNÚŤ | |
---|---|
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať. | |
Predajcovia keto diéty | ChiaShake – KetoMix – KetoDiet – NutriFood |
Chcem schudnúť | Do 5kg – Do 10kg – Do 15kg – Nad 15kg |
Jedlá na chudnutie | Diétne raňajky – Diétny obed – Diétne dezerty – Diétne cestovinové jedlá – Low carb pečivo |
Skúsenosti s keto diétou | 28 dňový denník chudnutia |
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom. | |
Prípravky na chudnutie | Blokátor hladu – Diétne cestoviny – Tabletky na chudnutie – Nízkokalorické sladidlo – Spaľovač tukov – Sirupy bez cukru – Káva a čaj na chudnutie – Nízkokalorické dresingy |
Jednoduchým spôsobom, ako zistíte či aj vy patríte k tým „šťastlivcom“, ktorých trápi tuk na bruchu, je odmeranie obvodu pása pomocou klasického krajčírskeho metra. Meria sa v polovici medzi spodným okrajom dolného rebra a horným okrajom panvovej kosti. Ak ste žena a máte obvod pása viac ako 80 cm je najvyšší čas začať s tukom na bruchu niečo robiť. V prípade mužov je hraničná hodnota 104 cm.
Ako sa zbaviť tuku na bruchu?
Ak chcete chudnúť zdravo a nielen na týždeň, váš priemerný úbytok hmotnosti by sa mal pohybovať okolo dvoch kilogramov za mesiac. V prípade, že schudnete veľmi rýchlo, stratené kilogramy sa vám môžu rovnako rýchlo vrátiť. Telo si ako ochranu pred nedostatkom energie začne budovať väčšie zásoby energie, v dôsledku toho môžete naspäť pribrať až dvojnásobok stratenej hmotnosti. Chudnutie z brucha je preto beh na dlhé trate. Musíte mať pevnú vôľu a stanoviť si dosiahnuteľné ciele.
1. Bez pohybu to nepôjde
V prvom rade by ste mali zvýšiť výdaj svojej energie. Mnohé štúdie dokazujú, že aeróbne cvičenie (ako napríklad chôdza, beh, plávanie atď.) prispieva k výraznému zníženiu brušného tuku.
Do práce sa radšej prejdite pešo, prípadne použite schody namiesto výťahu. Ak spravíte desaťtisíc krokov denne, určite sa budete cítiť zdravšie. Pokiaľ to s redukciou tuku myslíte vážne, stavte na intervalový tréning s vysokou intenzitou a brušáky.
- Vysoko intenzívny intervalový tréning(tzv. HIIT – high intensity interval training). Jeho výhodou oproti klasickému kardio cvičeniu je, že vaše telo začne spaľovať tukové zásoby oveľa skôr a tuk sa spaľuje ešte aj po skončení tréningu. Intervalový tréning navyše zvyšuje svalový tonus, zlepšuje kondíciu a podporuje činnosť libida. Pri intervalovom tréningu si môžete zvoliť ktorékoľvek cyklické cvičenie (beh, bicyklovanie, veslovanie alebo skákanie na švihadle). Princípom je cyklické opakovanie intenzívneho cvičenia s cvičením v oddychovom tempe.
2. Zamyslite sa nad svojím jedálničkom
Ak vás trápi tuk na bruchu, je najvyšší čas zamyslieť sa nad zmenou svojich stravovacích návykov. Čo by ste mali konzumovať?
- Zelenina a ovocie – sú bohaté na antioxidanty, minerály a vitamíny. Vďaka vláknine vás zasýtia a dodajú potrebné živiny. Pozor, ovocie sa však odporúča konzumovať skôr dopoludnia, napríklad ako desiata, a zeleninu zas v popoludňajších hodinách v čase olovrantu alebo večere.
- Voda – či už chudnete, alebo nie nezabúdajte na pravidelný pitný režim. Vždy sa snažte pri sebe nosiť fľašku s vodou. Dodržiavanie pitného režimu posilňuje imunitný systém, zrýchľuje metabolizmus, odbúrava z tela toxíny a navyše podporuje pocit sýtosti.
- Fast food – ak máte na obed iba tridsaťminútovú prestávku, je takmer nemožné stravovať sa inde ako v rýchlom občerstvení. Skúste si však jedlo pripraviť doma, ideálne ešte večer deň vopred a uvidíte, že nebudete musieť navštevovať fast food. Navyše, budete mať viac energie a škvŕkajúci škriatkovia v bruchu budú preč. Ak patríte medzi ľudí, ktorým varenie príliš nejde, dajte si pri najbližšom obede namiesto vyprážaného rezňa zeleninový šalát. Nebude sa vám chcieť po obede spať, ale naopak pocítite príval energie.
- Veľkosť porcie – len málokto vie, aká je odporúčaná veľkosť porcie jednotlivých potravín. Vzhľadom na to si často dávame na tanier viac ako nevyhnutne potrebujeme. Napríklad na balíčku cereálií je napísané, koľko gramov by mala jedna porcia obsahovať. Porovnajte si tento údaj s tým, čo si nasypete do misky. Ďalším spôsobom, ako predísť konzumácií dvojnásobných porcií je rozdelenie jedla, ktoré si naložíte na tanier na dve polovice. Jednu zjedzte hneď a druhú neskôr.
- Nesoľte – pri dochucovaní jedla zvoľte namiesto soli korenie, bylinky alebo čili papričky. Soľ spôsobuje zadržiavanie vody v tele, a tak vaše brucho vyzerá väčšie, nafúknutejšie.
3. Nerobte si starosti, vyhýbajte sa stresu
Asi ste prekvapení, ale je to tak. Áno aj stres a starosti môžu mať vplyv na množstvo tuku na bruchu. „Je dokázané, že vyššia hladina kortizolu (stresového hormónu) v našom tele spôsobuje zvýšené ukladanie tuku práve v oblasti bruška,“ uvádza výživová poradkyňa Mgr. Miroslava Miková pre denníkrelax.sk.
V stresových situáciách skonzumujeme väčšie množstvo jedla. Naše telo potrebuje dostatok energie na vyriešenie problémov, a preto nás núti využitú energiu doplniť. V strese tak často siahneme po sladkostiach, napríklad čokoláde, ktorá nám zlepší náladu a pôsobí upokojujúco. Postavte sa stresovým situáciám racionálne a berte ich ako výzvu, ktorú musíte zvládnuť.
Záver
Tukové tkanivo na bruchu je nebezpečné pre mužov aj ženy, pre mladých, ale i starších. Zmenou životného štýlu predídete ukladaniu tukových zásob v okolí vnútorných orgánov, prípadne už uložené zásoby odstránite. Dôležité je dodržať pár zásad a zmena sa onedlho určte dostaví:
- jedzte veľa ovocia a zeleniny,
- pite veľa vody,
- vyhýbajte sa rýchlemu občerstveniu,
- zmenšite veľkosť porcií,
- začleňte do svojho režimu pohyb.
Menší obvod pása vám pomôže predísť viacerým ochoreniam, žiť dlhšie a vitálnejšie.
Zdroje: