Kokosový olej: 11 tipov, prečo ho začať používať ihneď
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Kokosový olej už nie je len bežná súčasť života obyvateľov tropických krajín, ale veľký boom popularity zažíva po celom svete. Nie je to náhoda. Jeho všestranné použitie v kuchyni, skrášľovaní či množstvo zdravotných benefitov nás rovnako ohromilo a nenechalo chladnými.
Pripravili sme pre vás veľkého sprievodcu účinkami kokosového oleja, po ktorom si rýchlo zakúpite jeden tiež.
Obsah článku
Výnimočné zloženie robí kokosový olej superpotravinou
Kokosový olej obsahuje viac ako 90% nasýtených kyselín, ktoré sú mimoriadne prospešné pre naše zdravie. Vedci už dávno zistili, že obyvatelia krajín, najmä Južná a Juhovýchodná Ázia, v ktorých je používanie kokosového oleja bežné, sú oveľa menej postihnutí civilizačnými chorobami.
Okrem toho, že neobsahuje cholesterol, v jeho zložení je výnimočná najmä kyselina laurová, ktorá tvorí takmer 50% jeho obsahu. Známa je predovšetkým svojimi antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami, vďaka ktorým má kokosový olej blahodárne účinky na naše telo.
100 g kokosového oleja obsahuje:
Nasýtené tuky celkom | 92,1 g |
Nasýtené mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom | |
Kyselina laurová | 50,8 g |
Kyselina myristová | 16,8 g |
Kyselina kaprylová | 7,5 g |
Kyselina kaprová | 6,0 g |
Nasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom | |
Kyselina palmitová | 8,2 g |
Kyselina stearová | 2,8 g |
Mononenasýtené tuky | 5,8 g |
Polynenasýtené tuky | 2,1 g |
(Zdroj: www.nutraceutica.sk)
Aký kokosový olej si vybrať?
Výrobný proces rozdeľuje kokosové oleje do dvoch základných skupín:
- RBD alebo rafinovaný – získava sa spracovaním sušeného vnútra kokosového orechu (tzv. copra) pri vysokej teplote, aby sa zvýšila jeho trvanlivosť. Ako vám názov správne napovedá, tento olej pri spracovaní prichádza o časť svojich zdraviu prospešných látok a používa sa hlavne na priemyselné účely. V domácnosti ho môžete využiť na vyprážanie, stále je to zdravšia alternatíva než bežné rastlinné oleje. Tento spôsob výroby je tiež príčinou, že rafinovaný kokosový olej nemá špecifickú kokosovú chuť.
- Panenský – získava sa lisovaním čerstvého vnútra kokosového orechu, zväčša pár hodín po zbere. Nie je nijak chemicky upravovaný a charakterizuje ho typická kokosová príchuť. Len panenský kokosový olej si zachováva bohaté zloženie a má ozajstné zdravotné benefity.
Ako ho skladovať?
Pri izbovej teplote zvykne mať pevnú konzistenciu, topí sa okolo teploty 25 C. Určite ho neskladujte v chladničke. Ak olej práve potrebujete použiť v tekutej podobe, dajte ho na chvíľu do teplej vody alebo na slnko. Netreba pripomínať, že je lepšie si vyberať balenie v skle. Skladujte ho dobre uzavretý, nakoľko môže priťahovať hmyz.
Prečo vám kokosový olej v domácnosti nesmie chýbať?
1. Chudnutie
Nejdeme vám ťahať medové motúzy popod nos – s nadváhou zabojujete jedine pomalou a komplexnou zmenou stravovania, a životného štýlu. Kokosový olej však môže pomôcť, keď ním nahradíte časť prijatých tukov.
Medzi odborníkmi prebiehali diskusie o skutočných benefitoch kokosového oleja, pretože obsahuje nasýtené kyseliny, ktoré boli považované za škodlivé.
Kokosový olej však obsahuje triglyceridy so stredne dlhým reťazcom, ktoré sú trávené inak a sú rýchlym zdrojom energie. Vďaka odlišnému metabolizmu mastné kyseliny vplývajú na pocit hladu. Práve ony z dlhodobého hľadiska vplývajú na zníženie hmotnosti. Okrem ľahkej stráviteľnosti, podporujú činnosť štítnej žľavy a endokrynného systému.
2. Prevencia ochorení srdca a ciev
Ľudia so srdca srdcovo-cievnymi ťažkosťami môžu namietať, že kokosový olej je v ich zdravotnom stave absolútne nevhodný pre vysoký obsah nasýtených tukov. V skutočnosti však nasýtené tuky, ktoré obsahuje, zvyšujú hladinu HDL (dobrého cholesterol), no nemajú vplyv, alebo znižujú hladinu LDL (zlého cholesterolu).
V tejto štúdii vykonanej na vzorke 40 žien boli porovnávané účinky kokosového a sójového oleja sa ukázalo, že kokosový olej znižuje LDL cholesterol a zvyšuje HDL v porovnaní so sójovým olejom. Toto zaujímavé zistenie nás vedie k záveru, že zlepšenie týchto ukazovateľov vedie v dlhodobom horizonte k prevencii rizika ochorení srdca.
3. Posilňuje imunitu
Vedeli ste, že kokosový olej lieči? Obsahuje kyselinu laurovú, ktorá sa v tele štiepi na monolaurín. Obe tieto látky majú schopnosť zabíjať škodlivé baktérie, vírusy či plesne, ako sú helicobacter, staphylococcus, či kvasinky spôsobujúce infekcie.
4. Prevencia Alzheimerovej choroby
Objavuje sa predovšetkým u starších ľudí a je najčastejšou príčinou demencie na svete. Často je spájaná s zníženou schopnosťou niektorých častí mozgu premienať glukózu na energiu .
Spomínané triglyceridy so stredne dlhým reťazcom viedli k zlepšeniu funkcie mozgu u pacientov s ľahšou formou Alzheimerovej choroby.
5. Pomáha pacientom s cukrovkou
Dĺžka reťazcov mastných kyselín v kokosovom oleji pôsobí na organizmus inak a na ich vstrebávanie nie je potrebný inzulín. Na jednej strane pomáha kokosový olej regulovať hladinu cukru v krvi a na druhej strane je telo vďaka nemu schopné lepšie absorbovať dôležité vitamíny a minerály, je teda veľmi prospešný pre ľudí s diabetesom.
6. Zlepšenie trávenia
Dostávame sa asi k najbežnejšiemu použitiu kokosového oleja v domácnosti – na varenie. Nebojte sa použiť ho pri pečení, na smaženie, namiesto masla na toast, do smoothie, pri príprave vajíčok alebo si vyrobte domácu kokosovú granolu. Inšpirácie je neúrekom a uvidíte, že pozitívne účinky na tráviaci systém sa rýchlo prejavia.
Začať pripravovať jedlá s kokosovým olejom môže pomôcť predchádzať tráviacim ťažkostiam vďaka schopnosti zabíjať baktérie a parazity. Z tráviaceho traktu sa tiež dokáže vstrebať viac vitamínov a minerálov.
7. Hojenie rán
Zloženie kokosového oleja vytvára ochrannú vrstvu proti vonkajšími vplyvmi (napr. prach či špina). Skúste si potrieť olejom modrinu alebo si ho naniesť na ranu.
8. Chráni pečeň
Keď sa triglyceridy so stredným reťazcom a mastné kyseliny dostanú do pečene, rýchlo sa menia na energiu, preto nezaťažujú pečeň ďalšou aktivitou.
9. Zdravé zuby
Vedeli ste, že z kokosového oleja a sódy bikarbóny si viete pripraviť bieliacu zubnú pastu? Vďaka svojej schopnosti zabíjať baktérie dokáže chrániť pred zubným kazom. Ak si na takúto zubnú pastu netrúfate, stačí si kokosovým olejom potrieť zuby po umytí a nechať na noc pôsobiť.
10. Jemná pokožka
Stačí si zadovážiť kokosový olej a väčšina vašej bežnej kozmetiky sa stane zbytočnou. Jeden kokosový olej vám nahradí odličovač make-upu, telové mlieko, sprchový gél, hydratačný krém, balzam na pery či deodorant. Tiež si z neho pripravíte zábal na vlasy, peeling, potierajte ním suché chodidlá alebo lakte, je skvelý na masáž či proti tehotenským striám, nehovoriac o schopnosti upokojiť spálenú pokožku od slnka.
11. Uvoľňuje stres
Masáž hlavy s kokosovým olejom má uvoľňujúce účinky po celodennom strese, rovnako je vhodný na aromaterapiu.
Máte iné tipy na využitie kokosového oleja? Podeľte sa s nimi v komentároch! :)