Smoothie: Keď sa zdravá strava stane farebnou hrou
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Fenomén smoothies zažíva doslova boom a ostalo len málo ľudí, ktorí dokázali odolať všetkým tým farbám, vôňam a chutiam.
Niekto si smoothie kúpi iba občasne len tak pre chuť. Väčšina však smoothie prijala ako každodennú súčasť svojho jedálnička, s ktorým zdravá strava naberá úplne iný rozmer.
Ak sa vám tento zdravý, a hlavne chutný nápoj javí celkom obyčajne, čítajte ďalej. Opíšem vám všetky podrobnosti, vďaka ktorým si prípravu lahodného smoothie osvojíte aj vy. Natrvalo.
Obsah článku
- 1 Iba plody nestačia
- 2 Príbeh dobrého smoothie začína v zelovoci
- 3 Ovocné alebo radšej zeleninové smoothie?
- 4 Oplatí sa kupovať smoothie?
- 5 Pripravte si smoothie sami
- 6 Kvalitný mixér na smoothie
- 7 Nekonečné variácie chutí smoothie
- 8 Žite zdravšie so smoothie
- 9 Nič sa nemá preháňať. Pozor si dajte na nasledovné
- 10 Vy ešte nemixujete?
Iba plody nestačia
Mnoho ľudí si smoothie mýli s bežným odšťaveným džúsom z ovocia a zeleniny. Číre čerstvé šťavy sú nepochybne veľmi zdravé, avšak o nich dnes písať nebudeme.
Smoothie sa pripravuje mixovaním celých plodov, pričom sa pridáva aj tekutá zložka. Najčastejšie je to mlieko, ktoré celý nápoj pekne napení a zjemní. Krémová a hladká konzistencia vlastne dala za vznik názvu smoothie. Smooth znamená jemný, hladký a vláčny.
Bežné mlieko možno nahradiť aj jeho alternatívami (vhodné pre alergikov na laktózu). Cmar, kefír a srvátka veľmi dobre ladia napríklad s banánmi. Vegetariáni istotne siahnu po sójovom alebo iných rastlinných mliekach.
Voda sa do smoothies bežne nepridáva. Nevytvorila by žiadaný „smooth efekt“, a navyše by zriedila sýtu chuť ovocia. Niekomu však takéto „slabšie“ smoothie vyhovovať môže a to vtedy, keď ho pije väčšie množstvá.
Príbeh dobrého smoothie začína v zelovoci
Prvotnou prísadou však stále ostáva zelenina a ovocie. Verím, že sú aj lenivejší ľudia, ktorí si pri príprave nedávajú námahu so šúpaním plodov, avšak majte trošku trpezlivosti.
Dnešná zelenina a ovocie sú v obrovskej miere postrekované chemikáliami proti škodcom a plesniam. Ďalšia chemická sprcha ich čaká na podporu rastu. Nikto však nechce popíjať takýto chemický koktejl.
Ošúpte preto čo sa dá (banány, jablká, hrušky) a ak sa nedá, snažte sa všetko čo najdôkladnejšie umyť (jahody, slivky, marhule atď.).
Ovocné alebo radšej zeleninové smoothie?
Mnohí z nás smoothie vyhľadávajú vyslovene na chudnutie. Ak je úbytok váhy váš cieľ, odporúčam zamerať sa na zeleninu. Ovocie totiž obsahuje nadmieru fruktózy a tá, či chceme alebo nie, sa ukladá v podobe tuku. Zjesť alebo vypiť ovocie občasne nevadí, pri chudnutí však nepomôže.
Dobrým zeleninovým smoothie si iba prospejete. A nie sú to iba samotné plody. Do smoothie patrí aj listová zelenina (špenát, rukola), bylinky (perfektné pre zvýraznenie chuti a podporu trávenia) a rôzne koreniny.
Na našej stránke nájdete mnohé recepty. Vyskúšajte ich všetky a nájdite si favorita.
Oplatí sa kupovať smoothie?
Denne vídam na uliciach ľudí s plastovým pohárom so širokou slamkou. Je to smoothie, ktoré si lenivci radi kupujú. Spýtajme sa však sami seba, stojí kupované smoothie vôbec za to?
Síce ho zoženiete na každom rohu, ale ak vás zaujíma aj finančná stránka veci, kupované je minimálne 3x drahšie. Čudovať sa nemôžeme – prenájom stánku, práca predavačky, daň a ešte nejaký zisk. Prečo by sme to však mali hradiť zo svojho? Smoothie spravíme doslova za sekundu z prísad, o ktorých vieme, že sú čerstvé a bez kazov.
Podľa surovín zaplatíte za kupované smoothie približne 2 – 5 euro, čo je, uznajte, cena dobrého obedového menu. Aj vám sa to zdá veľa? Alebo iba mne?
Pripravte si smoothie sami
Za tieto peniaze nakúpite kilá zeleniny a ovocia. Navyše si smoothie namiešate tak, ako ho máte radi a nemusíte sa spoliehať na chute niekoho iného. Ak máte deti, iste vám veľmi rady pomôžu s prípravou.
Deti sa veľmi rady dívajú, ako v mixéri mizne ovocie a mení sa na chutnú a zdravú maškrtu. Treba však vždy myslieť aj na ich bezpečnosť, preto sa zamerajte na kvalitný smoothie maker.
Kvalitný mixér na smoothie
Smoothiemaker je mierne upravený mixér. Výrobca počíta s tým, že si svoje smoothie zoberiete so sebou do práce alebo na prechádzku, takže súčasťou býva jedna alebo viac fľašiek, rôzne odmerky, prípadne nástavce.
V smoothiemakeri pripravíte aj iné dobroty, takže vás neobmedzí iba a len na smoothie. Omáčky, dipy a dresingy, kaše a všetko ostatné, čo je nutné rozmixovať.
Vyzdvihnúť chcem najmä kvalitu výrobkov. Nájdete síce mixéry za pár eur, no ich odolnosť je na dlhšiu diskusiu. Keďže do smoothies pridávame aj tvrdú koreňovú zeleninu, orechy a semená, mixovacie nože sú vystavené záťaži, ktorú lacné a mäkké kovy nemusia vydržať.
Rovnako tak aj lacné plasty a ostatné materiály môžu byť zdraviu škodlivé a do teplých smoothies vypúšťať nežiaduce škodliviny.
Kvalitný mixér navyše spĺňa prísne bezpečnostné normy, čo je dôležité ako pre vás, tak aj pre malého maškrtníka, ktorý vám s prípravou pomáha.
Dobrý mixér zoženiete už od 20 eur. Za naozaj kvalitný kúsok zaplatíte okolo 50 € a je to (okrem surovín) jediná investícia, ktorú do svojich smoothies investujete. To je, myslím, férová ponuka.
TIP: V redakcii máme odskúšaný mixér na smoothie Nutribullet od značky Delimano. Okrem smoothie si v ňom rozmixujete aj polievku, pomazánku či dresssing.
Nekonečné variácie chutí smoothie
Najkrajšie na smoothie je to, že každé môže byť úplne iné. Jednoducho sa ho neprepijete. Sladké, kyslé, ale aj pikantné. Akékoľvek.
Máte radi hustejšie? Použite namiesto mlieka biely jogurt. Máte chuť na niečo svieže? Pridajte akúkoľvek zmrzlinu. Letný drink? Primixujte pár kociek ľadu. Chcete smoothie ozvláštniť? Pridajte oriešky, semienka alebo chilli.
Ak pestujete ovocie a zeleninu, ktorej máte nadbytok, pokojne ju zamrazte, pretože kvalitný smoothiemaker si poradí aj s mrazenými surovinami. Čerstvé smoothie si tak pripravíte v každú ročnú dobu.
Žite zdravšie so smoothie
- jednoducho stráviteľný, vysoko koncentrovaný zdroj živín
- nezaťažuje trávenie, urýchľuje vyprázdňovanie
- pomáha detoxikovať organizmus – pozor na ostatné jedlá, ktoré jete
- pomáha znižovať váhu – nepreháňať s ovocnými smoothies
- dodáva energiu telu aj mysli
- najjednoduchšia príprava
- z čerstvých, mrazených aj sušených surovín
- nahradí raňajky, desiatu, olovrant aj hlavné jedlo – vždy však myslite aj na jedno „poriadne“ jedlo denne
- vždy viete, čo do smoothie dáte
- domáca príprava je cenovo výhodná
- smoothie vás naučí jesť zeleninu a ovocie, ktorých konzumáciu ste možno zanedbávali
Nič sa nemá preháňať. Pozor si dajte na nasledovné
Jedno riziko smoothie predsa len má. Je to najmä vysoký obsah vlákniny, a to v zeleninových smoothies. Optimálny príjem vlákniny je nutný pre správne vyprázdňovanie. To už vieme všetci.
Ak je jej ale priveľa, môže viesť k zápcham, ktoré nie sú príjemné. Smoothie typu brokolica, avokádo, ovsené vločky a chia semienka by bolo takou vlákninovou bombou, že by ste sa na toalete nedočkali.
Všetko s mierou. Na našej stránke vás naučíme mnohé recepty na vyvážené smoothies s optimálnym obsahom všetkých cenných živín.
Vy ešte nemixujete?
Ako vidíte, smoothie je absolútne skvelá vec. Je to nápoj, ktorý chutí všetkým, je to nápoj, ktorý každému pomôže. Zabudnite na doplnky výživy. Svoj vitamínový drink si od dnes pripravíte sami.