Praktický návod, ako postupovať pri renovácii starej kuchyne
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Výmena starej kuchyne za novú rozhodne nepatrí medzi jednodňové záležitosti. Práve naopak, niekedy môže trvať aj niekoľko týždňov. Vyžaduje si množstvo energie, síl, trpezlivosti a v neposlednom rade finančných prostriedkov. Tie môžu byť problémom nielen viacpočetných rodín, ale i mladších párov zariaďujúcich si svoje prvé bývanie. Z tohto dôvodu mnoho ľudí rozmýšľa o lacnejšom riešení, a teda renovácii starej kuchynskej linky. V tomto článku vám prezradím niekoľko spôsobov, ako dať vašej kuchyni nový vzhľad, kde hľadať inšpiráciu a aký dizajn kuchynskej linky zvoliť. Tak vyhrňme si rukávy a poďme na to, čaká nás ešte veľa práce.
Obsah článku
Kde všade hľadať inšpiráciu?
Celý plán renovácie začína konkrétnou predstavou. Najskôr si ujasnite celkový vzhľad kuchyne, umiestnenie jednotlivých spotrebičov, prípojok či farbu stien. V prípade, že zrovna nepatríte medzi tie najkreatívnejšie osoby s estetickým cítením, nezúfajte. Možností, kde načerpať inšpiráciu je naozaj mnoho. Odporúčam začať na internete. Dôkladne si popozerajte ponuku kuchýň rôznych e-shopov ako temponabytok, sconto, moebelix a ďalších. Tí z vás, ktorí hľadáte originálne riešenia a s potešením sa kocháte peknými fotkami, navštívte stránku Pinterest, na ktorej nie je o fotografie kuchynských liniek núdza. Dávku inšpirácie taktiež načerpáte zo zahraničných fotobánk ako pixabay, unsplash alebo freerangestock.
KUCHYŇA A JEDÁLEŇ | |
---|---|
Möbelix | |
Kondela | |
4home | |
Drevona | |
Merkurymarket |
Pracovný trojuholník a zóny v kuchyni
Predtým než sa pustíte do práce, naplánujte si, kde umiestnite jednotlivé časti kuchyne. Dobrou pomôckou vám bude pracovný trojuholník pozostávajúci z drezu, chladničky a varného centra, pričom vzdialenosť medzi nimi by nemala presiahnuť 6 metrov. Samozrejme všetko závisí aj od priestoru vo vašej kuchyni. S pracovným trojuholníkom úzko súvisí rozloženie kuchynských zón. Každá kuchyňa má obsahovať 5 zón v nasledovnom poradí:
Miesto na zásoby
Na začiatku kuchynskej linky si vyhraďte miesto pre potraviny a ďalší tovar súvisiaci s varením. Funkciu tejto zóny môže plniť aj špajza s chladničkou. Ak nemáte priestor pre špajzu nevadí. Nahradiť ju môžete priestrannejšími vrchnými poličkami, do ktorých zmestíte všetko potrebné. Pre lepší komfort odporúčam spodné poličky využiť na tovar, ktorý potrebujete iba zriedka. Nebudete sa tak musieť stále krčiť. (1)
Ukladací priestor
Zahŕňa misky, hrnce, panvice, šálky, ale i menšie spotrebiče, pričom tvorí prevažnú časť kuchynskej linky. Vzhľadom na to, že zóna ukladacieho priestoru patrí k tým najpoužívanejším, musíte mať k nej čo najlepší prístup. Prácu vám uľahčia aj praktické organizéry na príbory a škrabky. (1)
Zóna umývania
Jej umiestnenie závisí od polohy vodovodnej prípojky. Hlavnou časťou je drez so skrinkami, ktorý uložte približne do stredu zóny a zároveň čo najbližšie k ukladaciemu priestoru. Nezabudnite ani na čistiace prostriedky potrebné pri umývaní riadu. Zvyčajne sa ukladajú do poličiek pod drezom, kde ich budete mať stále po ruke. (1)
Priestor na prípravu jedál
Nožíky, dosky na krájanie, mlynčeky, prípadne drobné krájače zeleniny. Do tejto zóny patria jednoducho všetky kuchynské pomôcky využívané pri príprave jedál, vrátanie niektorých prísad. Dominantou celej časti je pracovná plocha o veľkosti min. 90 cm, nachádzajúca sa medzi drezom a varným centrom. S prihliadnutím na svoje využitie je jedným z najpoužívanejších miest v kuchyni, čomu by mali zodpovedať aj jej rozmery a veľkosť úložného priestoru. (1)
Zóna varenia a pečenia
Predstavuje priestor pre základné kuchynské spotrebiče akými sú sporák, rúra na pečenie, digestor, mikrovlnná rúra a ďalšie. Pre lepší komfort pri varení sa odporúča nechať po oboch stranách varnej dosky dostatok miesta na odkladanie horúcich hrncov a pekáčov. Pre viacpočetné rodiny disponujúce množstvom hrncov, bude prijateľnejšia verzia varnej dosky, pod ktorou sa nachádza úložný priestor. (1)
Ako efektívne a lacno na renováciu kuchyne?
Na to, aby vaša stará kuchyňa opäť ožila a dýchala novotou nepotrebujete veľké množstvo finančných prostriedkov. Práve naopak, množstvo vecí si dokážete urobiť aj svojpomocne. Verte či neverte, i maličkosti dokážu spraviť hotové zázraky.
Renovácia dvierok
Staré, vyšedivené dvierka na kuchynskej linke nepôsobia zrovna najestetickejším dojmom. Nemusíte ich však hneď vymieňať za nové, s trochou trpezlivosti, snahy a fantázie sa dajú veľmi pekne zrenovovať. Najskôr odmontujte všetky dvierka, vrátane pántov a úchytiek. Povrch dvierok dôkladne odmastite, prípadne zdrsnite brúsnym papierom. Následne sa môžete rozhodnúť či všetky dvierka namaľujete alebo radšej oblepíte samolepiacou fóliou. V prospech fólie hrá nielen nízka cena, ale aj väčšia variabilita motívov. Navyše, dá sa po čase odlepiť a vymeniť za inú. (3)
Návod, ako aplikovať samolepiacu fóliu krok za krokom:
- samolepiacu fóliu vystrite na stôl lepiacou časťou nahor a rozrežte si ju na požadovaný rozmer kuchynských dvierok,
- pomaličky odliepajte fóliu od podkladu, nie však celú, max. 15 cm,
- opatrne priložte dvierka ku fólii, pritlačte stierkou a postupne odliepajte ďalšiu časť fólie,
- v prípade, že vám vzniknú vzduchové bubliny, stierkou ich jemne vytláčajte smerom von,
- nezabudnite samolepiacu fóliu pozahýbať a oblepiť všetky hrany,
- zvyšný kúsok fólie odrežte a celý povrch ešte raz prejdite stierkou. (2)
Ako pomôcku vám prinášam detailný videonávod s presným postupom lepenia samolepiacej fólie:
Výmena obkladu
Obkladačky nad drezom síce pôsobia na prvý pohľad nenápadne, avšak opak je pravdou. Pribúdajúce roky sa podpíšu nielen na špinavých škárach medzi nimi, ale aj mastných fľakoch a vyblednutom nátere. Ako postupovať v takomto prípade? Najjednoduchšou a zároveň aj cenovo dostupnou alternatívou je kúpa modernej jednoliatej zásteny zo skla alebo plastu. Staré obkladačky tak nebudete musieť vôbec búrať. Stačí, ak si celý priestor precízne odmeriate a vyznačíte otvory na zásuvky. Podľa nákresu si následne dáte vyrobiť zástenu, do ktorej už budete mať vyrezané všetky potrebné otvory. Opäť máte na výber z rôznych motívov, elegantných, jednofarebných alebo modernejších s fototlačou. (3)
Postup lepenia zásteny:
- odmontujte všetky zásuvky a vypínače,
- staré kachličky odmastite teplou vodou so saponátom a vysušte,
- pred samotným nanášaním lepidla nezabudnite na nalepenie maskovacích pások a umiestnenie podložiek (aby vám sklo nekĺzalo),
- začnite s nanášaním lepidla na obklad, približne vo vzdialenosti 20 cm,
- spolu s pomocníkom opatrne prikladajte sklo k lepidlu a pritláčajte,
- na záver poorezávajte podložky a dolnú škáru vyplňte silikónom.
Celý postup zobrazuje video:
Výmena pracovnej dosky
Pracovná doska patrí k najčastejšie používaným častiam kuchyne. Slúži tak na prípravu jedál, krájanie, mixovanie, ako aj odkladanie hrncov. V prípade, že vám už dosluhuje a rozmýšľate o jej výmene, nebojte sa a poďte do toho. Za výsledný efekt to rozhodne stojí. Predtým, ako začnete s jej výmenou zvážte, z akého materiálu bude nová pracovná doska. Výhody a nevýhody jednotlivých typov materiálov popisujem v článku: Kuchynské linky pod drobnohľadom. (5)
Postup výmeny drevenej alebo laminátovej pracovnej dosky je nasledovný:
- ako prvé odmontujte dvierka pod drezom, vďaka čomu budete mať k drezu lepší prístup,
- zatvorte prívod vody, vypustite a odmontujte sifón,
- prostredníctvom vŕtačky odskrutkujte kovové úchyty prichytávajúce drez ku kuchynskej doske,
- opatrne vyberte drez z dosky, odinštalujte kuchynskú batériu a oddeľte pracovnú dosku od poličiek,
- následne si podľa nej presne zaznačte výrez drezu na novú dosku, pričom nezabudnite z výrezu odpočítať min. 1 cm, aby sa drez mal o čo prichytiť,
- pomocou pílky s ostrým plátom vyrežte do dosky otvor tak pre drez, ako aj batériu,
- povrch vyrezaných hrán natrite silikónom, čím predĺžite životnosť dosky a ochránite ju pred nabobtaním vodou,
- pokračujte vložením drezu, montážou vodovodnej batérie a pripevnením dosky k poličkám,
- na záver oblepte, jemne prebrúste hrany a pripevnite dosku k stene pomocou lemovacej lišty. (5)
Opäť sa môžete inšpirovať nasledujúcim videom:
Doplnky a dekorácie do kuchyne
Ako som už v úvode naznačila, pri renovácii kuchyne zavážia aj drobnosti. Ak túžite po kuchyni vo vintage štýle, poobzerajte sa po doplnkoch v podobnom štýle. Hodiť sa vám určite budú bohato zdobené, ornamentové úchytky na kuchynské dvierka či drevené stojany na nožíky. Priestor zútulníte i vzorovanými utierkami zavesenými na kuchynskej linke, chňapkou s levanduľovým motívom alebo drobnými kuchynskými spotrebičmi v pastelových farbách. Do modernej kuchyne zas vyberajte jednoduché nerezové doplnky a úchytky s čistými líniami. Obľúbeným doplnkom je LED podsvietenie pozdĺž jednotlivých poličiek a zásteny. (3)
Tipy na rekonštrukciu kuchyne v malom byte
Renovácia kuchyne v paneláku už potrápila nejednu rodinu. Veď akoby aj nie, iba základné kuchynské spotrebiče potrebujú dostatok miesta, nehovoriac ešte o ďalšom kuchynskom vybavení. Voľbou správneho tvaru, doplnkov a usporiadaním však dokážete aj z malého priestoru vyčarovať modernú kuchyňu, v ktorej sa budú všetci cítiť príjemne.
Poradím vám niekoľko trikov, ako na to:
- do malých bytov voľte rohovú kuchyňu, vďaka ktorej efektívne využijete všetok priestor,
- v prípade, že máte k dispozícii atypický priestor, bude pre vás vhodným riešením kuchyňa priamo na mieru,
- steny kuchyne namaľujte svetlými farbami a namiesto kachličiek siahnite po drevenej zástene, na ktorú môžete zavesiť aj ďalšie príslušenstvo,
- používajte organizéry nielen na príbory, ale aj na taniere, nožíky a ďalšie pomôcky,
- panvice neukladajte do poličiek, pokojne ich povešajte pozdĺž pracovnej dosky, kde budú zároveň plniť dekoratívnu funkciu,
- siahnite po poličkách so zabudovaným stolíkom, ktorý sa dá kedykoľvek vysunúť a opäť zasunúť, ušetrí vám miesto. (4)
Kam ísť nakupovať lacné kuchyne?
Zistili ste, že renovácia starej kuchyne nie je pre vás a radšej uprednostníte kúpu novej kuchyne? Tak v takomto prípade odporúčam navštíviť niektorú z uvedených kamenných predajní, ponúkajúcich kvalitné kuchyne vo výpredaji.
KUCHYŇA A JEDÁLEŇ | |
---|---|
Möbelix | |
Kondela | |
4home | |
Drevona | |
Merkurymarket |
Ikea
Švédska firma, známa podľa výrazného žltého loga. Patrí k najväčším predajcom bytových doplnkov na svete. Vrátane katalógových kuchýň ponúka svojim zákazníkom možnosť výroby kuchyne na mieru, s prihliadnutím na ich dispozičné možnosti. Vysokú kvalitu použitých materiálov potvrdzuje 25 ročná záruka na všetky kuchynské linky.
Decodom
Sektorové, rohové, kuchyne na mieru či ďalšie doplnky si máte možnosť zakúpiť v predajniach slovenského výrobcu nábytku Decodom. Za pozornosť rozhodne stoja aj ďalšie služby: vypracovanie cenovej ponuky zdarma, grafický návrh kuchyne za príplatok, podobne ako aj samotná montáž a doprava priamo k vám domov.
Möbelix
Bohatou ponukou tak katalógových, ako aj kuchýň na mieru disponuje spoločnosť Möbelix, ktorú môžete navštíviť v 12 slovenských mestách. Prostredníctvom online plánovača si dokážete vizualizovať vašu budúcu kuchyňu s prihliadnutím na konkrétny tvar a kombinácie farieb. Príjemným bonusom bude aj bezplatná konzultácia s odborníkom a montáž len za 1 euro.
Siko
Spoločnosť Siko je jedným z popredných maloobchodných a veľkoobchodných predajcov kuchýň na Slovensku a v Českej republike. S heslom: „Predajne plné inšpirácie“ sa snaží uspokojiť potreby čo najširšieho spektra zákazníkov. V predajniach Siko máte na výber kuchynské linky rôznych cenových kategórií s 2 ročnou zárukou.
Asko
Nemáte dostatok financií na novú kuchynskú linku? V takomto prípade vám určite padne vhod kúpa kuchyne na splátky od renomovaného výrobcu nábytku a bytových doplnkov Asko. Odborne vyškolený personál vám navyše poradí nielen s financovaním, ale i výberom, montážou a dopravou kuchyne rovno k vám domov.
Dobrá rada na záver
Ušetrené financie sú hlavným dôvodom prečo mnohé gazdinky uprednostnia radšej renováciu starej kuchyne ako kúpu novej. Treba si však uvedomiť, že renovácia je síce lacnejšia, avšak vyžaduje si množstvo času, ktorý je v tejto uponáhľanej dobe často vzácnejší ako peniaze. Aký máte názor na to vy? Pustili by ste sa do renovácie alebo radšej uprednostňujete kúpu novej kuchyne?
Zdroje:
(1) VILÍMEK J. Dis. Typológia a konštrukcia kuchynských skriniek, Bakalárska práca, 2019:Zvolen.
(2) Premeňte svoju kuchyňu s fóliami. Dostupné na: https://www.taishifolie.sk/clanok/prerobte-si-kuchynu-s-foliami
(3) 8 rýchlych spôsobov ako s malým rozpočtom vynoviť kuchyňu. Dostupné na: https://lepsiebyvanie.pluska.sk/byvanie/8-rychlych-sposobov-ako-malym-rozpoctom-vynovit-kuchynu
(4) Kuchyne v byte – malé rohové sú správnou voľbou, no nielen tie… Dostupné na: https://byvaniehrou.sk/kuchyne-v-byte-male-rohove-su-spravnou-volbou-no-nielen-tie/
(5) Renovace kuchyně za víkend a za babku – 1.díl. Dostupné na: https://www.ceskykutil.cz/renovace-kuchyne-za-vikend-a-za-babku-1-dil