OUZO: Tradičný grécky poklad
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Ouzo, ktoré sa pôvodne volalo „raki“, dorazilo do Grécka po oslobodení krajiny od Osmanov. Netrvalo dlho a ouzo sa stalo národným nápojom krajiny. Jeho obsah alkoholu je zvyčajne niekde na hranici 40 %. Najlepšie chutí, keď sa podáva s predjedlom a v spoločnosti dobrých priateľov.
Obsah článku
Kde kúpiť ouzo?
Nestrácajte čas hľadaním ihly v kope sena a zamierte rovno na internet. Takmer každý e-shop s alkoholom má v ponuke aspoň jeden druh kvalitného ouza. Za fľašu s objemom 0,7 l zaplatíte okolo 12 €. Keby ste chceli 1 l, pripravte si približne 16 € plus poštovné. So zistením najlepšej cenovej ponuky vám pomôže Heureka. Zároveň sa dozviete, aká je jeho aktuálna dostupnosť na trhu.
PREDAJ ALKOHOLU |
---|
História
Traduje sa, že ouzo má korene v gréckej brandy Tsipouro zo 14. storočia. Jedna verzia tejto brandy bola vraj ochutená anízom, ktorú nazývali ouzo. Ouzo sa začalo destilovať vo veľkom až okolo 19. storočia. Prvý liehovar, ktorý ho vyrábal, bol v Tyrnavose. Založil ho v roku 1856 Nikolaos Katsaros. Tak vzniklo slávne ouzo Tyrnavou.
Keď v 20. storočí upadla sláva absintu, ouzo bolo jedným z nápojov, ktorého popularita, naopak, stúpla. Od roku 1923 začali výrobcovia používať na destiláciu medené prístroje (copper still), ktoré sú dnes už štandardom.
Medzi najväčších producentov ouza patrí v súčasnosti Varvayanis z mesta Plomari. Liehovar sa nachádza na ostrove Lesbos, ktorý sa označuje za rodisko ouza. (2)
Dnes sa väčšina vyrobeného ouza exportuje do zahraničia. V roku 2004 získalo päť gréckych regiónov chránené zemepisné označenie. Vďačíme im totiž za udržiavanie dlhoročnej tradície a histórie výroby ouza.
- Ouzo of Mytilene
- Ouzo of Plomari
- Ouzo of Kalamata
- Ouzo of Thrace
- Ouzo of Macedonia (1)
Proces výroby
Prvým krokom pri výrobe ouza je výroba destilátu. Ten podľa nariadenia Európskej únie musí obsahovať najmenej 20 % finálneho produktu. Do tradičnej nádoby “kazani” sa pridá 96° – 100° alkohol, voda a aromatické látky. Tými môžu byť aníz, fenikel, badián, škorica, koriander či mäta.
Zmes sa zahrieva, až kým nedosiahne teplotu 80°C, vtedy začína proces destilovania. Pri 1000 l objeme kotla trvá tento proces približne 12 hodín. Destilát, ktorý sa vyrobí na začiatku, sa nazýva hlava. Ten na konci, je chvost. Odstraňujú sa, aby sa zabránilo príliš silnej chuti. Zvyčajne sa vrátia späť do zmesi, ktorá sa predestiluje. Alebo je táto časť použitá na výrobu ouza inej kvality.
Na výrobu 100 % destilovaného ouza liehovarníci pridávajú do zmesi vodu. Prilievajú ju dovtedy, kým destilát nedosiahne požadovaný obsah alkoholu. Väčšina liehovarníkov však nevyrába ouzo výlučne z destilátu. Pre nich existuje medzistupeň. V ňom sa pridá do určitého množstva alkoholu extrakt z anetolu. Do tejto zmesi liehovarníci pridávajú svoj vlastný destilovaný produkt. Následne primiešavajú vodu, kým nedosiahnu požadovaný stupeň alkoholu.
Hlavne v južnom Grécku sa do ouza pridáva aj malé množstvo cukru zriedeného vo vode. Zmesi sú následne homogenizované v miešačkách. Konečný produkt sa potom uskladní v špeciálnych nádržiach. Koľko budú uskladnené, záleží na druhu ouza.
Pred plnením do fliaš prechádza ouzo ešte filtráciou. (1)
Servírovanie
Bežne sa ouzo podáva zmiešané s citrónom, citrónovým džúsom, vodou a sirupom. Hoci je ouzo číre, hneď po zmiešaní s vodou sa zakalí na mliečnu bielu farbu. Je to kvôli prítomnosti anetolu, éterického oleja z anízu. Je to tuk rozpustný v alkohole, nie však vo vode. Zriedenie alkoholu vodou spôsobí jeho oddelenie, čím sa vytvorí emulzia, vďaka ktorej je nápoj mliečny.
Zvyčajne sa podáva spolu s predjedlami nazývanými mezes. Ide väčšinou o ryby, olivy a syr feta.
Sortiment
V Grécku a na Cypre je výber ouza skutočne rozmanitý. Na výber tam máte cez 30 druhov fliaš od rôznych výrobcov. Avšak, aj na Slovensku si môžete tento grécky nápoj vychutnať. Výber nie je až taký široký, no nemôžeme to nikomu zazlievať. Ani Grécko neponúka na predaj zrovna niekoľko druhov borovičky.
Ouzo 12
Tento tradičný nápoj je s nami už od roku 1880. Ouzo 12 je obľúbené pre svoju jemnú arómu a bohatosť chutí. Ide o jeden z najpredávanejších druhov ouza na celom svete. Ouzo 12 vzniklo pôvodne v Konštantínopole. Od jeho vzniku ubehlo veľa rokov, no svoju receptúru nezmenilo. (3)
Ouzo by Metaxa
Aníz je už tradičnou prísadou na výrobou ouza. Ouzo od Metaxy však okrem neho obsahuje aj badián a mastix, ktoré tvoria unikátnu kombináciu chutí. Horko-sladký nápoj s príchuťou sladkého drievka je vhodný ako aperitív. Podporuje totiž chuť k jedlu. (7)
Ouzo 7 Aperitif
Ouzo 7 je klasikou pálenice z Trácie. Každá jedna kvapka v sebe skrýva storočnú tradíciu. Získa si vás svojou jemnou a sladkou chuťou. Ouzo 7 je dvakrát destilované. Kombinuje v sebe aníz, fenikel a koriander. Obsahuje 40 % alkoholu. (8)
Drinky
Na žiadnej oslave či inej udalosti nesmú chýbať miešané drinky. Odbočte od klasického rumu s kolou a gin-toniku. Spravte miešané nápoje s ouzom. Určite prekvapíte každého hosťa.
Ouzo with lemon
Prišla návšteva a rozmýšľate, čo by ste jej ponúkli? Samozrejme, môžete každému naliať za pohárik čistého alkoholu. Čo tak si to ale trochu “okoreniť”? V tomto prípade nejde ani tak o drink, ako o menšiu vychytávku. Tento osviežujúci shot si určite obľúbite.
Čo budete potrebovať?
- 20 ml ouza
- 1 čl citrónovej šťavy
- 1 stonku rozmarínu
Ešte pred tým, ako sa pustíte do prípravy nápoja, dajte na noc ouzo do chladničky. Alebo rovno do mrazničky. Vychladené totiž chutí najlepšie. Na drink vám stačí pohár s objemom 0,40 ml. Ouzo je silný alkohol, väčší nebude potrebný. Nalejte do pohára čerstvú citrónovú šťavu. Pridajte vychladené ouzo a do pohára vložte rozmarín. Hotovo, na zdravie! (4)
Ouzo Jelly Bean
Výrazná anízová chuť je podporená sladkým ovocným podtónom. Pri drinku máte na výber. Ouzo môžete kombinovať buď s curacaom alebo s grenadínou. Ombré efekt dosiahnete tak či tak. Pokiaľ bude pre vás drink silný, znížte množstvo alkoholu a pridajte si trochu viac limonády.
Čo budete potrebovať?
- 1 diel ouza
- 1 diel modrého curacaa alebo grenadíny
- 3 diely limonády
- ľad
Do vysokého pohára nalejte ouzo a curacao/grenadínu. Pohár doplňte ľadom a pridajte limonádu. Jednoduché, nie? (5)
Bold Greek
Pripravte svojim priateľom tento drink, keď sa u vás najbližšie zastavia. Je silný, odvážny a hlavne iný. Predsa len, jeho názov je “Odvážny Grék”. Ouzo chutí skvelo aj samotné či s kockami ľadu. To ale neznamená, že nemôžeme latku posunúť vyššie. Nech sa páči – recept na svieži a silný ouzo drink ochutený sladkým feniklovým sirupom a pomarančom.
Čo budete potrebovať? (na 4 porcie)
- 30 ml feniklového sirupu
- 60 ml ouza
- 30 ml Tia Maria
- 120 ml studenej kávy
- kocky ľadu
- plátok pomaranča na ozdobu
Feniklový sirup:
- 1 PL semien fenikla
- 120 g cukru
- 120 ml vody
Najprv si pripravte feniklový sirup. Semienka fenikla drvte v mažiari. Avšak iba dovtedy, kým pustia olej. Do hrnca pridajte rozdrvené semená, vodu a cukor. Zmes varte na stredne vysokej teplote asi 5 minút. Alebo kým nezhustne. Odstavte hrniec z ohňa a nechajte ho vylúhovať. Pred použitím sirupu do koktejlu ho preceďte cez sitko a nechajte vychladnúť.
Môžeme sa venovať príprave samotného drinku. Vysoký pohár naplňte ľadom. Pridajte doň vychladený feniklový sirup, ouzo a kávový likér. Nakoniec už len prilejte do drinku studenú kávu a ozdobte plátkom pomaranča. Ta dá! Váš drink je hotový. (6)
Zhrnutie
Ouzo predstavuje južanský temperament, ktorým Gréci oplývajú. Je jemný, sladký, no silný. Hovorí sa, že ouzo, ktoré sa nezakalí, nie je kvalitné. Myslite na to, keď si budete nalievať drink zo slnkom zaliateho Grécka.
Zdroje
(1) Tsou Greece – tsou.gr
(2) Ouzo – en.wikipedia.org/wiki/Ouzo
(3) Ouzo 12 – ouzo12.com
(4) Greek cocktail: Ouzo with lemon – byandreajanssen.com/greek-cocktail-ouzo-with-lemon
(5) Ouzo Jelly Bean – missioneurovision.co.uk/recipe/ouzo-jelly-bean/
(6) The Bold Greek – souvlakiforthesoul.com/barbaresso-ouzo-cocktail-recipe/
(7) Heureka: Ouzo by Metaxa – destilaty.heureka.sk/ouzo-by-metaxa-0_7-l/#specifikacia
(8) Ouzo 7 – greek-ouzo.com/en/content/ouzo-7
(9) NARIADENIE RADY (EHS) č. 1576/89 z 29. mája 1989 ustanovujúce všeobecné pravidlá na definovanie, opis a uvádzanie liehovín na trh – eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:31989R1576&from=en