Nechcete stráviť jeseň v posteli s chrípkou? Posilnite si imunitu
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Imunita, to je tá vec, ktorá nás pomáha ochrániť, aby sme nepreležali polovicu jesene v posteli s chrípkou. Aby ste ju však posilnili, nestačí si dať každé ráno celaskon a myslieť si, že máte vyhraté.
Imunitný systém chráni ľudské telo pred mikroorganizmami, ktoré spôsobujú nepríjemné ochorenia.
Ale ani tento systém nie je dokonalý, a tak vždy nejaký mikroorganizmus prekĺzne a v tom lepšom prípade máme červený nos a kôš plný hygienických vreckoviek, v tom horšom sme pripútaní k posteli. Aj preto každý z nás rozmýšľa, ako posilniť imunitu a ostať zdravý aj napriek sychravému počasiu. Ak chcete urobiť maximum pre svoje zdravie, jedno „céčko“ denne nestačí, skúste to radšej takto.
Obsah článku
Imunitu si posilníte aj zdravým životným štýlom
Hneď na začiatku je dobré uvedomiť si, že imunita nie je iba jedna, ale je to celý systém entít, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. A aby systém fungoval tak, ako chcete, musíte nájsť harmóniu a správne vyváženie.
Vedci sa domnievajú, že fungovanie imunity ovpylvňujú hlavne tieto faktory: stravovanie, cvičenie, vek, psychická pohoda a aj váš životný štýl.
Aký životný štýl pomáha imunite
Na čele vašej armády, ktorá pomôže imunitnému systému, by mal byť zdravý životný štýl. Ak dodržíte všetky tieto odporúčania, vaša imunita ich ocení výrazne viac, ako keď si každé ráno dáte štamprlík pálenky na „vypálenie červa“.
- cvičte pravidelne
- nefajčite
- jedzte veľa čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných potravín s nízkym obsahom nasýteného tuku
- ak pijete alkohol, robte to s mierou (najlepšie je nepiť vôbec resp. v minimálnych množstvách)
- pravidelne si kontrolujte tlak
- pravidelný a kvalitný spánok je dôležitý
- udržiavajte si zdravú váhu (pomôže vám výpočet BMI)
Dbajte na hygienu
K zdravému životnému štýlu patrí aj dôkladná hygiena. Zároveň však platí, že prehnaná opatrnosť a sterilné prostredie pomáha k tomu, aby ste mali oslabenú imunitu a boli náchylný k rôznym ochoreniam. Každopádne, pre správne fungujúci imunitný systém, by ste mali dodržiavať aspoň toto:
- umývajte si ruky mydlom pred prípravou jedla, po použití toalety a tiež po cestovaní dopravnými prostriedkami
- keď si idete kýchnuť, je lepšie zakryť si ústa vreckovkou alebo rukávom ako rukou
- každé poranenie si umyte a vydezinfikujte (poranenia spôsobené zvieratami konzultujte s lekárom)
Jeseň bez chrípky? Toto pomôže vašej imunite
Vyhnúť sa chorobe nie je iba o tom, že si budete kýchať do vreckovky a umývať si ruky po cestovaní MHD, je to aj o vašich denných návykoch – ostanete dlhšie hore kvôli super filmu alebo sa vyhýbate ľuďom počas chrípkovej epidémie a môžete ochorieť. Ako je to možné?
Kontakt s ľuďmi pomáha imunitnému systému
No a čo, že je chrípková epidémia, to neznamená, že sa budete vyhýbať ľuďom. Nie ste predsa strachopud a navyše výskumy ukázali, že s čím menej ľuďmi prídeme do kontaktu, tým sme náchylnejší na rôzne ochorenia. V jednom výskume lekári monitorovali 276 ľudí vo veku od 18 do 55 rokov a zistili, že ľudia, ktorí prídu do styku so 6 a viac ľuďmi denne, si lepšie poradia s vírusmi ako tí, ktorí sa kontaktu s ľuďmi vyhýbajú.
Neponocujte
Nedostatok spánku výrazne oslabuje imunitu. Vedci zo Chicagskej univerzity odhalili, že človek, ktorý počas 7 dní spával iba 4 denne, vyprodukoval o polovicu menej proti chrípke bojujúcich zložiek v krvi ako človek, ktorý denne spával 7,5-8,5 hodiny. Aj preto by ste si mali rozmyslieť, či sa vám oplatí ostať o dve hodiny dlhšie hore kvôli vášmu obľúbenému filmu, alebo sa radšej dobre vyspíte. Pre ľudské telo a zároveň imunitný systém je dôležitý aj pravidelný spánkový režim, ktorý si nenecháte rozbiť ani víkendom či prehýrenou nocou.
Nebuďte pod tlakom
To sa ľahko povie, ale ako nebyť pod tlakom, keď sa na vás v práci valia deadliny, v škole termíny záverečných prác a doma hádka s partnerom? Musíte si nájsť čas a zrelaxovať, vypnúť hlavu a uvoľniť sa. Jedným z takýchto spôsobov je beh. Ten posilňuje srdcovo-cievny systém, je skvelou prevenciou proti depresii a pomáha vám relaxovať. A to je dôležité, pretože ak ste pravidelne v strese, dopláca na to aj vaša imunita. Okrem behu sú skvelým a zároveň účinným relaxom aj cvičenie jogy, meditácia alebo čvachtanie sa vo wellnesse.
Imunita ukrytá v jedle?
Aj zdravým jedlom si môžete zlepšiť imunitu. Hlavne ovocie a zelenina sú skvelou podporou pre telo – brokolica, grapefruit, batáty či hríby. Ale aj taký jogurt, cesnak a čaj dokážu robiť malé-veľké zázraky. Čo by ste o nich mali vedieť?
Jogurt
Probiotiká a živé kultúry v jogurte sú zdravé baktérie, ktorá pomáhajú správnemu tráveniu a zároveň tráviaci trakt zbavujú zlých baktérií. Viedenská univerzita sa rozhodla skúsiť, čo všetko pre nás a náš imunitný systém urobí jedenie jogurtu. Vedci zistili, že denne stačí zjesť 200 gramov jogurtu, aby ste dosiahli rovnaký účinok, ako keby ste zjedli vitamíny podporujúce imunitu. Dajte si však pozor na to, aby jogurt mal skutočne živé kultúry, pretože ak má mliečny výrobok záruku mesiac, toho života v ňom veľa nebude.
Cesnak
Cesnak je prírodné antibiotikum, ktoré nesmie chýbať v žiadnej kuchyni. A už vôbec nie na jeseň a v zime. Prečo? Lebo obsahuje alicín, ktorý pomáha ničiť baktérie a infekcie. Vo Veľkej Británii výskumníci podávali 146 ľuďom počas 12-tich týždňov placebo alebo cesnakový extrakt. Tí, ktorí dostávali cesnak, boli až o dve tretiny menej náchylní k prechladnutiu. Ďalšie štúdie zase ukazujú, že ľudia, ktorí jedia pravidelne cesnak, majú nižšiu pravdepodobnosť, že ich nepríjemne zaskočí rakovina. Takže aj pre váš imunitný systém je hrianka s cesnakom skvelá. Za ten pokrivený výraz v tvári vášho partnera pri bozku to určite stojí.
Čaj
Ľudia, ktorí vypili 5 šálok čierneho čaju denne počas dvoch týždňov, mali v krvi až desaťkrát viac interferónu ako tí, ktorí pili placebo. K takémuto výsledku sa vo svojej štúdii dopracovali vedci z Harvardu. Interferón nie je nič, čoho by ste sa mali báť. Je to bielkovina, ktorá vzniká v bunke a chráni ju pred vírusmi.
Akurát ste si prečítali, čo všetko dokáže ovplyvniť vašu imunitu. Síce niektoré faktory – napríklad vek – nedokážete zase ovplyvniť vy, ale ak sa zameriate na to, čo môžete zlepšiť a popracujete na tom, ani sychravé počasie a silný vietor neohrozí vaše zdravie. Dôležité je aj cítiť sa dobre vo svojom tele.