Ketolátky. Spoznajte proces ich tvorby a benefity pre ľudské telo
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Na to, aby ľudský organizmus fungoval bez komplikácií musí mať dostatok energie. Hlavnú úlohu v tomto prípade zohrávajú sacharidy, ktoré sú nielen jednou z makroživín, ale i hlavným zdrojom energie. Čo však v prípade, že držíte ketónovú diétu založenú práve na obmedzenom príjme sacharidov? Nebojte sa za takýchto okolností túto úlohu preberajú ketolátky. Vysvetlím vám, ako celý proces tvorby ketolátok funguje, oboznámim vás s ich hlavnými benefitmi a naopak možnými rizikami, s ktorými treba pri ketónovej diéte počítať.
Obsah článku
Ketóza a jej benefity pre ľudský organizmus
Ketónové diéty nie sú nijakou novinkou. Ak sa už nejaký čas zaujímate o možnosti stravovania, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nadbytočných kilogramov, určite ste natrafili na mnohé diétne programy, ktoré patria práve do tejto skupiny. Ich predpokladom úspechu je znížiť konzumáciu sacharidov na 50 gramov za deň. Vďaka tomu sa o pár dní dostanete do želaného stavu ketózy. Ide o metabolický stav, v ktorom organizmus využíva ako hlavný zdroj energie tuky a nie glukózu. (1)
Pre ľudský organizmus má ketóza hneď niekoľko benefitov. K tým najhlavnejším patrí jej schopnosť znižovať chuť do jedla. Aj keď to znie možno neuveriteľne, ale mnohí užívatelia potvrdili, že v stave ketózy sa necítia tak hladní ako predtým. Poukazuje na to aj výskumná štúdia uverejnená v European journal of clinical nutrition, ktorej výsledky potvrdzujú súvislosť medzi stavom ketózy a zníženou hladinou grelínu – hormónu zodpovedného za pocity hladu. Navyše, pocit sýtosti podporuje aj zvýšená konzumácia potravín s obsahom bielkovín, ktorá je pre niektoré druhy keto diét charakteristická. (2)
Ďalšia z výhod keto diét poteší najmä jednotlivcov s cukrovkou 2.typu. Obmedzením príjmu sacharidov dochádza k zníženiu hladiny cukru v krvi, pričom sa tiež zlepšuje citlivosť na inzulín. V niektorých prípadoch tak môže viesť k výraznému progresu či dokonca prerušeniu medikamentóznej liečby. Rovnako nemožno opomenúť ani jej pozitívny účinok na činnosť kognitívnej sústavy a zníženie epileptických záchvatov predovšetkým u detských pacientov. (2)
CHCEM SCHUDNÚŤ | |
---|---|
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať. | |
Predajcovia keto diéty | ChiaShake – KetoMix – KetoDiet – NutriFood |
Chcem schudnúť | Do 5kg – Do 10kg – Do 15kg – Nad 15kg |
Jedlá na chudnutie | Diétne raňajky – Diétny obed – Diétne dezerty – Diétne cestovinové jedlá – Low carb pečivo |
Skúsenosti s keto diétou | 28 dňový denník chudnutia |
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom. | |
Prípravky na chudnutie | Blokátor hladu – Diétne cestoviny – Tabletky na chudnutie – Nízkokalorické sladidlo – Spaľovač tukov – Sirupy bez cukru – Káva a čaj na chudnutie – Nízkokalorické dresingy |
Čo sú to ketolátky?
Za normálnych okolností sa glukóza ukladá v pečeni a podľa potreby uvoľňuje. V prípade však, že dôjde k rapídnemu obmedzeniu príjmu sacharidov, zásoby glukózy sa vyčerpajú a organizmus je nútený vyhľadať alternatívny zdroj energie. Ním sa stávajú ketolátky. Ide o pomerne malé chemické zlúčeniny spájané s karbonylovou, prípadne keto skupinou. K tým najznámejším ketolátkam patrí acetoacetát, 3-hydroxybutyrát a acetón. Ketolátky sa často označujú aj termínom ketóny, no predsa sú medzi nimi drobné rozdiely. Kým všetky ketolátky sú aj ketónmi, opačne to neplatí. Nie všetky ketóny sa tvoria vo vnútri nášho organizmu ako ketolátky. Ich tvorba prebieha v pečeni, v rámci procesu nazývaného ketogenéza. (3)
Tvorba ketolátok
Proces tvorby ketolátok, teda vyššie spomínaná ketogenéza sa začína oxidáciou mastných kyselín. Pri nej vzniká acetylkoenzým, ktorý sa prostredníctvom ďalších chemických reakcií mení na konkrétnu ketolátku acetoacetát. Ten sa ďalej, v závislosti od prítomného enzýmu, premieňa na acetón alebo D-3-hydroxybutyrát. Za pomoci krvného riečiska sú tieto látky ďalej rozvážané do jednotlivých tkanív, kde sa využívajú ako zdroj energie. (4)
Počas klasického stravovania sa v organizme tvorí len veľmi malé množstvo ketolátok. Ich produkcia stúpa buď v dôsledku hladovania, alebo ochorenia. Už ráno, po niekoľko hodinovom hladovaní dochádza k premene mastných kyselín na energiu. Tú využije väčšina orgánových sústav okrem mozgu, ktorý ako zdroj energie preferuje práve glukózu. Z tohto dôvodu nastáva glukoneogenéza. Organizmus premieňa aminokyseliny a glycelor na glukózu potrebnú pre činnosť mozgu. Počas tohto procesu sa už vo väčšej miere tvoria ketolátky, ktoré sa stanú po určitom čase zdrojom energie aj pre mozog. Po 40-tich dňoch držania ketónovej diéte až 70% energetických nárokov mozgu vykryjú ketolátky. (3)
Hlavné benefity ketolátok
Áno, primárnou funkciou ketolátok je poskytnúť dostatok energie pre fungovanie jednotlivých častí tela. Tu však ich význam ani zďaleka nekončí. Majú podstatne väčší prínos ako sa môže na prvý pohľad zdať. (5)
Regulujú hladinu cukru v krvi
Výsledok výskumu vedcov z Duke University Medical Center v Durheme jasne hovorí v prospech ketolátok. Dôkazom je 84 obéznych pacientov s diabetom 2.typu, ktorým držanie ketónovej diéty pomohlo získať väčšiu kontrolu nad glykémiou a tiež zmierniť užívanie liekov. Podobné výsledky uvádzajú aj ďalšie odborné štúdie, ktoré dospeli k záveru, že ketolátky ako primárny zdroj energie stabilizujú hladinu glukózy v krvi, čím minimalizujú výskyt zdravotných komplikácií spôsobených jej prílišnými výkyvmi.
Pozitívne vplývajú na športový výkon
Nielen ľudia s nábehom na cukrovku či cukrovkou čerpajú z výhod ketolátok, ale i aktívni športovci. Opäť si pomôžem odbornou štúdiou publikovanou v periodiku European Journal of Sport Science. Vedci z The Ohio State University v nej poukazujú na informácie týkajúce sa potreby veľkého množstva sacharidov pred a počas tréningu. Tie síce dodajú energiu, no zároveň inhibujú správne využitie tukov, pričom práve nadmerné množstvo uloženého tuku má za následok pokles fyzického, ale i kognitívneho výkonu. Využitie ketónov ako alternatívneho zdroja energie sa teda ukazuje pre mnohých športovcov prínosom.
Pomáhajú pri liečbe epilepsie u detí
V minulosti sa ketogénna diéta nespájala s chudnutím, ale s liečbou epilepsie u detí. Podľa získaných vedeckých poznatkov majú ketolátky protizáchvatové vlastnosti. Tie sa spájajú predovšetkým s acetoacetátom a acetónom. Acetón bol najskôr podávaný myšiam, u ktorých došlo k zníženiu záchvatov. Podobné výsledky preukázali aj ďalšie výskumy, ktoré navyše vyzdvihujú aj antioxidačné schopnosti ketolátok. Ľudský organizmus chránia pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. To, že ketogénna diéta pomáha minimalizovať výskyt záchvatov epilepsie u detí dokázalo viacero výskumov na ľudskej populácii. V súčasnosti však ešte nie je úplne jasné či za to vďačíme práve ketolátkam či zníženej hladine glukózy, alebo dokonca obom. Z tohto dôvodu sa v tomto smere realizujú ešte ďalšie vedecké štúdie. (5)
Ketoacidóza
V súvislosti s ketónovou diétou a ketolátkami sa často spomína aj pojem ketoacidóza. Ide o závažný stav organizmu charakteristický nadmernou produkciou ketolátok. Netreba sa však báť, pri držaní klasickej ketodiéty a dobrom zdravotnom stave vám nehrozí. Na pozore by sa mali mať najmä jednotlivci s cukrovkou I. typu, keďže práve s týmto ochorením úzko súvisí. Všetko začína podžalúdkovou žľazou, ktorá riadi vylučovanie inzulínu. Ten je zodpovedný tak za tvorbu glukogénu v pečeni, ako i lipogenézu, v rámci ktorej dochádza k premene mastných kyselín na tuky. (6)
Nedostatok inzulínu, prípadne jeho úplná absencia spôsobí, že telo začína používať tuk ako zdroj energie, pričom dochádza k zvýšenej tvorbe ketolátok. Telo ich nestíha využiť a odfiltrovať, takže sa hromadia v krvnom riečisku, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. V skutočnosti tak za ketoacidózu nemôžu ketolátky, ale nedostatok inzulínu. (6)
Prejavy
K hlavným a zároveň prvotným prejavom diabetickej ketoacidózy patrí dehydratácia, ale i časté močenie. Následne sa zvyknú objaviť ďalšie závažnejšie komplikácie ako nevoľnosť, zvracanie, začervenaná pokožka a ťažkosti s dýchaním. POZOR, uvedené prejavy rozhodne neberte na ľahkú váhu a hneď vyhľadajte lekársku pomoc. Neliečená ketoacidóza môže viesť k strate vedomia a následne aj smrti. (6)
Záverečné upozornenie
Kým si organizmus zvykne na ketolátky ako primárny zdroj energie, pravdepodobne budete zo začiatku pociťovať slabosť, únavu, bolesti hlavy a podráždenosť. Ide o bežné príznaky ketochrípky, ktoré po čase pominú. Ak by uvedené prejavy neustupovali, prípadne sa objavili ďalšie vážnejšie zdravotné komplikácie, návštevu lekára rozhodne neodkladajte. Obzvlášť, ak sa liečite na iné ochorenie, prípadne máte cukrovku. V takýchto prípadoch vhodnosť ketónovej diéty vopred konzultuje so svojim lekárom.
Zdroje:
(1) Ketosis. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24003-ketosis
(2) The complete guide to ketosis. Dostupné na: https://www.dietdoctor.com/low-carb/ketosis
(3) VOZKA J. Význam ketolátek pro lidský organismus, Praha, 2008. Dostupné na: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/10024/BPTX_2007_1_11310_MDIPL001_171467_0_50908.pdf?sequence=1&isAllowed=y
(4) Ketone Bodies. Dostupné na: https://biologydictionary.net/ketone-bodies/
(5) 9 Health Benefits of Ketone Bodies + Side Effects. Dostupné na: https://selfhacked.com/blog/ketone-bodies/
(6) Diabetes & DKA (Ketoacidosis) Dostupné na: https://diabetes.org/diabetes/dka-ketoacidosis-ketones