Likér Kahlúa: Spojenie mexickej kávy a rumu
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Medzi čitateľmi tohto článku sa určite nájde veľa pravidelných kávičkárov. Mnohí si už deň bez kávy ani nevedia predstaviť. Ale asi nie je veľa ľudí, ktorí si do nej pravidelne prilievajú alkohol. Táto kombinácia nie je často používaná, ale rozhodne je chutná. Zistili to aj Mexičania okolo roku 1930. Namiesto dolievania alkoholu do kávy sa rozhodli vyrobiť kávový likér Kahlúa. Ak vás zaujíma tento netradičný produkt mexickej kultúry, čítajte ďalej.
Obsah článku
Kde kúpiť likér Kahlúa
Tradičný likér Kahlúa väčšinou nájdete v bežných supermarketoch, ako je Kaufland, Lidl, Tesco či Billa. Ak budete istý čas sledovať akciové ponuky, určite ho kúpite aj v zľave. Okrem obyčajného Kahlúa likéru je na slovenskom trhu dostupný aj Kahlúa Mocha. Ten radšej hľadajte v obchodoch zameraných na predaj alkoholických nápojov, ideálne v e-shopoch.
PREDAJ ALKOHOLU |
---|
História
Prvá výroba kávového likéru Kahlúa by sa dala opísať ako spontánny nápad, ktorý sa nakoniec zmenil na úspech. Pri jeho vzniku stáli štyria muži pôvodom z Mexika. Dvaja bratia Alvarezovci, Señor Blanco a Montalvo Lara.
Prvé pokusy
Príbeh likéru Kahlúa sa začal písať okolo roku 1930 v štáte Veracruz v Mexiku, keď bratia Alvarezovci vypestovali svoju vlastnú kávu. Rozhodli sa však, že s ňou chcú urobiť niečo výnimočné. Išli teda za miestnym podnikateľom známym pod menom Señor Blanco. Vedeli, že tento pán pracuje na destilácii vlastného alkoholu. Vzhľadom na podmienky v Mexiku bol v okolí dostatok cukrovej trstiny, takže Señor Blanco destiloval rum. Navrhli mu, že by do jeho rumu chceli dať lúhovať zrnká ich kávy a výsledok by spoločne predávali. Na návrhu sa zhodli a začali s prvými pokusmi. Tak vznikol základ likéru, ktorý sa dnes predáva ako Kahlúa.
Posledné úpravy a cesta do Ameriky
Neskôr sa ku skupine pridal Montalvo Lara. Bol to chemik, ktorý do pokusov o výrobu kávového likéru vniesol trochu vedy a dotiahol ho k dokonalosti. Výsledkom spolupráce štyroch mužov sa teda po približne 6 rokoch stala Kahlúa. V roku 1936 bola vyrobená prvá várka kávového likéru, ktorú začali predávať pod týmto menom. Zo začiatku však išlo len o distribúciu do lokálnych barov a menších obchodov. Zlom nastal, keď sa o novom kávovom likéri dozvedel Jules Berman – americký podnikateľ pracujúci s nehnuteľnosťami a dovozom alkoholu. V roku 1940 sa teda Kahlúa začal dovážať do Spojených štátov, kde si ihneď našiel veľké množstvo priaznivcov. (4)
Prudký nárast popularity
Dopyt po novom kávovom likéri z Mexika neustále rástol, a tak sa postupne začal dovážať aj do Európy. Jeho popularite však prospel jeden konkrétny moment, ktorý sa odohral v luxusnom hoteli Metropole v Bruseli. Práve tam bol v roku 1948 prvýkrát namiešaný koktejl Black Russian. Málokto by povedal, že kávový likér s vodkou sa raz stane obľúbeným koktejlom. A presne to sa stalo. Black Russian sa tešil rastúcej pozornosti v baroch naprieč celým svetom a Kahlúa s ním. Neskôr sa k vodke a kávovému likéru na zjemnenie chuti začala pridávať aj smotana. Tak vznikol koktejl známy ako White Russian. (5)
Úspešné 80. roky
Ako sa píše aj na webstránke likéru Kahlúa: „Ak ste v 80. rokoch nepili kávový likér, asi ste ich nezažili.“ To vysvetľuje, prečo práve počas tejto dekády Kahlúa obsadil prvé miesto v rebríčku svetovo predávaných kávových likérov. Objavilo sa viacero značiek, ktoré sa snažili ich recept napodobniť. Avšak Kahlúa si svoju pozíciu na vrchole trhu aj napriek konkurencii udržal.
Kahlúa na vrchole
V 90. rokoch sa Kahlúa likér objavil aj v rôznych seriáloch a filmoch. Asi najväčší úspech bol, keď sa práve Kahlúa použil na prípravu koktejlu White Russian vo filme Big Lebowski. Jedinečný príbeh tohto exotického kávového likéru je dôvodom, prečo je Kahlúa dodnes najpopulárnejší a najpredávanejší z nich. (1, 2, 3)
Výroba
Proces výroby likéru Kahlúa je oproti iným alkoholickým nápojom špecifický tým, že vyžaduje pestovanie kávy. Iba výroba a dozrievanie rumu zaberie niekoľko rokov. Avšak vysadenie kávovníkov, následné čakanie na plody a ich spracovanie môže trvať ešte dlhšie.
Špeciálna káva
Na prípravu Kahlúa sa používa tzv. shade-grown káva. Ide o zrnká kávy, ktoré sú zbierané z rastlín pestovaných v tieni. Je prirodzené, že rastlina zatienená inými vyššími rastlinami bude rásť dlhšie. Prečo sa teda táto metóda používa? Ide o kombináciu zachovania tradície a využívania symbiózy s prírodným prostredím. Shade-grown káva sa pestuje v lesoch, takže je obklopená obrovským množstvom živočíchov a iných druhov stromov. Výhodou je, že nie je nutný výrub lesov a zároveň okolitý les poskytuje kávovníkom stabilné podmienky na rast. Veľké množstvo hmyzu a vtákov taktiež napomáha opeľovaniu. Naopak nevýhodou je, že rastliny rastú pomaly a plody sa dajú zbierať až po zhruba 6 rokoch.
Spracovanie, sušenie, odpočívanie
Z tmavočervených plodov – kávových čerešní – sa vyberajú zrnká kávy. Uložia sa do veľkých vriec a v nich sa nechajú odpočívať. Aby praženie prebehlo správne, musia byť zrnká poctivo vysušené. Preto sa vo vreciach nechávajú pokojne aj pol roka.
Výroba rumu
Druhá zložka kávového likéru Kahlúa je rum, v ktorom sa kávové zrnká nechávajú lúhovať. Preto musí výrobca zabezpečiť aj alkoholickú zložku výsledného produktu. Jedna možnosť by bola kupovať rum od inej spoločnosti. Avšak vzhľadom na dobré podmienky v Mexiku (dostatok cukrovej trstiny a technológie na destiláciu), si Kahlúa vyrába vlastný rum. Princíp spočíva v extrakcii šťavy z rastlín cukrovej trstiny, jej kvasení a následnej destilácii.
Spojenie kávy a rumu
Keď sú zrnká kávy vysušené a rum pripravený, prejde sa k praženiu. Po opražení kávy prichádza to najdôležitejšie – spojenie dvoch hlavných prísad. Zrnká kávy sa nasypú do rumu a nechajú 4 týždne uvoľňovať svoju chuť. Arómy sa prepoja, rum získa tmavú farbu a potom už ostáva len naplniť výsledný likér do fliaš a poslať ho do predaja. Ako hovorí slovenské porekadlo, na dobré sa čaká. Likér Kahlúa je výborným príkladom, lebo pri jeho výrobe treba rátať s výrobou rumu a aj pestovaním kávy. Finálny produkt teda môže byť výsledkom pokojne viac ako desiatich rokov práce. (1, 6)
Chuť a aróma
Likéru Kahlúa v chuti aj vôni jednoznačne dominuje káva. Keď si ho nalejete do pohára a privoniate, môžete okrem nej cítiť aj sladký karamel a vanilku. Alkohol je cítiť iba jemne.
Farba pripomína bronzový karamel. Likér je veľmi tmavý, ale nie úplne nepriehľadný. Pri premiešaní zanecháva na pohári pomerne hrubú vrstvu vo svojej tmavohnedej farbe. Pokiaľ pri miešaní koktejlu White Russian nalejete smotanu opatrne po lyžičke, budete svedkom jedinečného kontrastu. Na tmavohnedom likéri sa vytvorí vrstva bielej smotany, ktoré pri jemnom premiešaní vytvoria zaujímavý prechod. Aj preto je Kahlúa tak obľúbenou voľbou do koktejlov.
Po ochutnaní vás najprv zasiahne nával kávovej chuti. Ten je dopĺňaný vanilkou, škoricou a karamelizovaným cukrom, ktoré spolu vytvárajú veľmi príjemnú kombináciu. Na záver vás čaká jemný a plynulý príchod alkoholu, ktorý celkovú chuť vôbec nenarúša, ale pekne ju dopĺňa. Celkovo je teda chuť Kahlúa vyvážená a pre milovníkov kávy ako stvorená. (8)
Fľaša
Kahlúa sa nepovažuje za luxusný druh alkoholu. Preto v regáloch obchodov nájdete fľašu bez krabice alebo iného typu exkluzívneho balenia. Výrobcovia to ale dokázali veľmi dobre využiť. Na fľašu nalepili etiketu, podľa ktorej jednoznačne spoznáte, o aký druh alkoholu ide. Rozhodli sa, že práve pomocou designu etikety odovzdajú zákazníkovi odkaz na tradičnú mexickú kultúru. Na obrázku môžete v popredí vidieť tradičný mezoamerický oblúk. Za ním je zobrazená mexická dedina. (7)
Produktový rad
Spoločnosť Kahlúa vyrába viacero príchutí klasického likéru. U nás na Slovensku však kúpite iba jednu. Konkrétne ide o Kahlúa Mocha a je to spojenie obyčajného Kahlúa s chuťou čokolády. Kakao sa do sveta šírilo práve z oblasti Strednej Ameriky. Preto nie je pridanie horkej čokolády pochádzajúcej z Mexika prekvapujúce. Okrem tohto produktu na Slovensku kúpite už len klasický Kahlúa likér. V zahraničí sa ale môžete stretnúť so zaujímavými príchuťami ako: Chilli Chocolate, Mint Chocolate, Salted Caramel, Vanilla alebo Especial Coffee. (1)
Koktejly
Ten najpopulárnejší koktejl s likérom Kahlúa bol spomínaný vyššie v článku. Teraz si ale poďme predstaviť dva menej známe.
Espresso Martini
Kahlúa do koktejlu vnesie určitú dávku kávovej chuti. Ak ale chcete zážitok z kávy posunúť ešte ďalej, najlepšie je použiť čerstvo pripravené espresso. Presne to je základom dobrého Espresso Martini koktejlu.
Na prípravu budete potrebovať:
- 1 diel Kahlúa likéru
- 1 diel vodky
- 1 diel espressa
- kávové zrnká na ozdobu
- ľad
Postup
- V šejkri zmiešajte Kahlúa likér, vodku a espresso.
- Doplňte ľadom a poriadne premiešajte.
- Cez sitko prelejte vychladenú zmes zo šejkra do martini pohára.
- Ozdobte kávovými zrnkami a podávajte. (1)
Brave Bull
Známy aj ako Mexican Black Russian. Tento koktejl je lákavý hlavne svojou jednoduchosťou. Ak máte radi Tequilu a kávu, rozhodne by ste ho mali vyskúšať.
Na prípravu budete potrebovať:
- 1 diel Kahlúa likéru
- 2 diely Tequily
- ľad
Postup:
- Do pohára vložte zopár kociek ľadu.
- Prilejte Tequilu a Kahlúa.
- Poriadne premiešajte lyžičkou a podávajte. (1)
Záver
Mexická kultúra je pre väčšinu Slovákov neznáma a vzdialená. Preto je kávový likér Kahlúa výborným spôsobom, ako ju aspoň trošku spoznať. Vo fľaši si kúpite kombináciu kávy vypestovanej v lesoch Strednej Ameriky a rumu z mexickej cukrovej trstiny. Vďaka nim sa zoznámite s chuťami, ktoré v tejto exotickej krajine obľubujú.
Zdroje:
(1) Kahlúa – https://www.kahlua.com/en/
(2) Kahlúa – https://en.wikipedia.org/wiki/Kahl%C3%BAa
(3) A Brief History of Coffee and Booze – https://www.pastemagazine.com/drink/coffee/a-brief-history-of-coffee-and-booze-1/
(4) Jules Berman – https://en.wikipedia.org/wiki/Jules_Berman
(5) Black Russian – https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Russian
(6) Ecological Benefits of Shade-grown Coffee – https://nationalzoo.si.edu/migratory-birds/ecological-benefits-shade-grown-coffee
(7) Kahlúa Packaging Label – https://www.behance.net/gallery/107005475/Kahlua-Packaging-Label-Illustrated-by-Steven-Noble
(8) Kalúa Coffee Liqueur – https://spiritsreview.com/reviews/kahlua-coffee-liqueur/