Johnnie Walker: Najpredávanejšia škótska whisky na svete
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Pravá škótska whisky, predávaná takmer vo všetkých štátoch sveta, nesie názov po svojom zakladateľovi. Bol ním Angličan John Walker. Nachodil sa, kým vymyslel recept, ktorý dnes nemá páru. A my vám prajeme veľa šťastne nachodených kilometrov s whisky Johnnie Walker.
Obsah článku
Kde kúpiť whisky Johnnie Walker?
Chcete si ovlažiť pery lahodnou whiskey škótskej receptúry? Johnnie Walker je cenovo dostupný a nájdete ho v každom väčšom obchodnom reťazci. V Tescu, Kauflande a podobných predajniach býva Johnnie Walker často predávaný za zníženú cenu. So zľavou stojí menej než dvadsať eur, bez nej o čosi viac. Veľa záleží od konkrétneho druhu. Dostupné sú balenia 0,7 l, 1 l, 1,5 l a 4,5 l. K najobľúbenejším fľašiam patria Red Label, Black Label a Blue Label.
PREDAJ ALKOHOLU |
---|
História
John Walker sa narodil 25. júla 1805. Jeho otec, farmár, zomrel v roku 1819. Rodina Walkerovcov predala usadlosť. Správca financií spoločnosti vložil 417 libier do rozvoja talianskej skladovej haly, supermarketu a obchodu s vínom a liehovinami. Walker sa v roku 1820 ako dieťa zaoberal základnými výrobkami, vínom a liehovinami. Zákon o spotrebnej dani z roku 1823 uvoľnil náročné zákony upravujúce rafináciu bourbonu. Tiež radikálne znížil veľmi dôkladné hodnotenia týkajúce sa rafinácie a ponuky bourbonu. Do roku 1825 začal predajca vína Walker predávať liehoviny vrátane rumu, koňaku, ginu a bourbonu. (1)
Pomerne rýchlo sa začal orientovať výhradne na whisky. Miešanie obilných a sladových whisky bolo v tom čase zakázané. Predával preto zvlášť obilné a zvlášť sladové whisky. Tieto boli predávané ako špeciálne vyrobené whisky. Zmiešané boli tak, aby vyhovovali výslovným požiadavkám klientov. Nemal totiž žiadnu vlastnú značku. Svoje meno začal používať na etiketách roky po tom, čo predával zmiešaný slad. Na etikete stálo Walker’s Kilmarnock Whisky. John Walker zomrel v roku 1857. (1)
Alexander Walker, Johnov syn, získal podnik po tom, čo jeho otec zomrel. Značka sa stala populárnou. Syn Alexander Walker a vnuk Alexander Walker II. sa pričinili o to, aby sa ich whisky stala podporovanou značkou. Zákon o liehovinách z roku 1860 schválil miešanie obilných whisky so sladovými. Nastalo obdobie zmiešanej škótskej whisky. Zmesová škótska whisky, ľahšia a lepšej povahy, bola dostupnejšia a oveľa atraktívnejšia. Andrew Usher z Edinburghu ako prvý priniesol miešanú whisky. Walkerovci však jeho nápad v pravý čas zdokonalili a postavili na ňom svoj úspech. (1)
Dizajn fliaš a logo
Alexander Walker predstavil typickú hranatú fľašu značky v roku 1860. Nádoby sa ľahšie skladovali, zmestilo sa ich do skladu viac a boli stabilnejšie. Tým sa aj menej rozbíjali. Ďalším známym znakom pre fľašu Johnnie Walker sa stal názov. Ten je vďaka prehľadnému prevedeniu a veľkému písmu ľahko čitateľný aj z diaľky. Logo pozostáva z džentlmena na prechádzke s vychádzkovou paličkou a cilindrom. (1)
História pokračuje
V roku 1865 vytvoril Alexander Walker prvý obchodný mix Johna Walkera. Nazval ho Old Highland Whisky, predtým ako ho zaradil v roku 1867 do predaja. Za Johna Walkera obchody s whisky predstavovali 8 % ziskov spoločnosti. Keď bol Alexander pripravený dať firmu svojim deťom, zisk bol v rozmedzí 90 až 95 %. (1)
Roku 1893 kúpili Walkerovci rafinériu v Cardhu. Chceli posilniť výrobu jednej z kľúčových sladových whisky spoločnosti Johnnie Walker. Týmto krokom sa stala rafinéria v Cardhu osobným vlastníctvom spoločnosti Johna Walkera. (1)
Od roku 1906 do 1909 Johnovi vnuci rozšírili líniu a na trhu mali tri zmiešané whisky. Old Highland vo veku 5 rokov, Special Old Highland vo veku 9 rokov a 12-ročnú Extra Special Old Highland. Tieto tri značky mali štandardné etikety Johnnie Walker. Hlavným rozdielom boli ich odtiene: biela, červená a tmavá. (1)
V roku 1909, v rámci rebrandingu, spoločnosť označila svoje zmesi farbami korešpondujúcimi s druhom whisky. Old Highland bola premenovaná na Johnnie Walker White Label. Jej štandardom bolo zrenie 6 rokov. Zo Special Old Highland sa stala značka Johnnie Walker Red Label s dobou zrenia 10 rokov. Značka Extra Special Old Highland bola premenovaná na Johnnie Walker Black Label a zrela 12 rokov. (1)
Walker sa v roku 1915 spojil s viacerými úspešnými spoločnosťami. Bola to obojstranne výhodná spolupráca. Firmy rozpoznali v Johnnie Walker potenciál a ochotne investovali, aby mohli neskôr ťažiť z jeho úspechu. To zaručilo ladnú konzistenciu jednosladovej whisky z liehovarov Cardhu, Coleburn, Clynelish, Talisker a Dailuaine. V roku 1923 Walker kúpil rafinériu Mortlach, v rámci rozvoja svojej stratégie. Väčšinu svojho výnosu obetoval zmiešaným whisky, ktorých prosperita si vyžadovala obrovské množstvá jednotlivých sladov. (1)
Firma sa pripojila k spoločnosti Distillers Company v roku 1925. Spoločnosť Distillers Company bola zlúčená so spoločnosťou Guinness. V roku 1986 sa spoločnosť Guinness spojila s Grand Metropolitan, aby formovala Diageo v roku 1997. V tom roku predstavili zmiešaný slad, Johnnie Walker Pure Malt. V roku 2004 bol premenovaný na Johnnie Walker Green Label. (1)
Ako sa vyrába Johnnie Walker?
Výroba whisky začína obilím. Zrná majú vysoký obsah škrobu. Ten sa musí zmeniť na cukry, aby sa vyrobil likér. Deje sa to normálne počas klíčenia. Zahrnutá je vriaca voda, ktorá zohreje zmes, až si ovos myslí, že nastal čas vyklíčiť. Vývojový cyklus sa zastaví sušením ovsa v peci. Občas sa používa rašelinový dym na sušenie a zlepšenie chuti. Ovos sa potom zomelie v továrni, takže sa dá veľmi dobre zmiešať s vodou.
K výslednému produktu sa zamieša zohriata voda, aby sa oddelili rozpustné cukry. Potom sa horúca sladká tekutina odoberie a nechá vychladnúť. Zahrnuté sú kvasinky a začína dozrievanie, ktoré vytvára ležiak. Toto pivo sa dvakrát rafinuje. Zníži sa vodná substancia a zvýši koncentrácia alkoholu a arómy. Rafinácia zahŕňa zahrievanie tekutiny v obrovskom držiaku nazývanom destilačný prístroj. Ten je zvyčajne vyrobený z medi. Výsledok rafinačného cyklu je presunutý do jedinečne upravených dubových sudov. Tam zreje najmenej tri roky, až potom ho môžeme legálne nazývať škótska whisky. (2)
Sortiment
Vychutnajte si rokmi overené recepty značky Johnnie Walker.
Johnnie Walker Red Label
Whisky, ktorá preslávila značku Johnnie Walker po celom svete. Je vyrobená z prísad zo všetkých kútov Škótska. Red Label sa vyznačuje údenou vôňou a korenistou chuťou škorice a čierneho korenia. Tóny vanilky sú poznávacím znamením tohto nápoja, rovnako ako dlhotrvajúci údený záver. Red Label je zmes 30 sladových a ražných whisky (2)
Johnnie Walker Black Label
Za svoj vláčny a konzistentný profil vďačí whisky Black Label tomu, že je vyrobená z whisky zrejúcich minimálne 12 rokov. Na palete chutí sa objavuje opečený karamel, tropické ovocie a sladká vanilka. Black Label patrí dlhodobo k najžiadanejším produktom Johnnie Walker. (2)
Johnnie Walker Double Black
Praotcom tejto tmavej whisky s ťažkou komplexnou chuťou je Johnnie Walker Black Label. Verzia Double Black sa inšpiruje ostrovnými whisky a tými vyrobenými na západnom pobreží Škótska. Pôvodcom tejto whisky je majster blender Jim Beveridge. Pokúsil sa prehĺbiť charakter klasickej Black Label, čo sa mu v konečnom dôsledku aj podarilo. Dnes sa Double Black radí taktiež ku klasike. Na chuťové bunky útočí čerstvými jablkami a pomarančmi. Lúči sa s nimi teplým a veľmi jemným záverom. Čokoládovým sfarbením sa Double Black vymyká klasickému ponímaniu škótskej whisky. Práve preto je taká žiadaná. (2)
Johnnie Walker Island Green
Ostrovná whisky Island Green vyrobená z jednosladových whisky kombinuje chuť karamelu a čierneho korenia. Tradičná ostrovná sladová whisky Caol Ila mala na recept Johnnie Walker Island Green výrazný vplyv. Okrem nej sa na Island Green podpísali i Clynelish, Glenkinchie a Cardhu. Chuťou, vôňou aj záverom sa ponáša na Red Label, má však výraznejšiu prítomnosť údeniny. (2)
Johnnie Walker Green Label
Vôňa santalového dreva, dymiace drevo, tropické ovocie a čerstvá tráva, to všetko je Green Label. Vyrobený zo sladových whisky zrejúcich minimálne 15 rokov na ostrovoch, škótskych lúkach i vysočinách. V chuti je prítomné aj ľahké záhradné ovocie. Green Label zreje v prvotriednych amerických a európskych dubových sudoch. (2)
Johnnie Walker Gold Label Reserve
Gold Label je rezervovaný práve pre vás. Exkluzívna zlatá whisky s vôňou dreva, chuťou ovocia, vanilky a medu. O vznik tohto rázu sa zaslúžil Jim Beveridge. Mix namiešal na oslavu blížiaceho sa 200. výročia Johnnie Walker. (2)
Johnnie Walker 18
Predstavte si chuť tropických mandarínok, chrumkavých mandlí, citrusov a vanilky. Johnnie Walker 18 pozostáva z 18 druhov whisky zrejúcich v sudoch po dobu 18 rokov. Záver obohatený o aromatický dym, čokoládu a citrónovú kôru si jednoducho nesmiete nechať ujsť. (2)
Johnnie Walker Blue Label
Tie najvzácnejšie škótske whisky a najprecíznejší dizajn sa v prípade Blue Label stretávajú a vytvárajú nezabudnuteľný nápoj. Iba jedna z 10-tisíc whisky je dostatočnej kvality, aby mohla byť použitá na výrobu tohto majstrovského diela. Nečudo, že je jeho cena vyššia než pri ostatných produktoch. Vychutnajte si chuť čerešní, čokolády, lieskových orieškov a pomaranča. Záver prezentuje vysokú úroveň whisky Johnnie Walker v najsofistikovanejšej forme. (2)
Koktejl
Osviežte sa koktejlom, čo má šťavu.
Johnnie & Green Tea
Kombinácia dymovej whisky a sladkého zeleného čaju? Prečo nie! Drink Johnnie & Green Tea vraví nie stereotypu a pozýva vás na nezabudnuteľnú jazdu nových chutí.
Čo budete potrebovať?
- 50 ml Johnnie Walker Red Label
- 150 ml sladkého zeleného čaju
- plátky záhradnej uhorky.
Naplňte vysoký pohár ľadom. Pridajte whisky a následne čaj. Obe prísady dobre premiešajte. Prípravu zakončite niekoľkými plátkami šťavnatej a chrumkavej záhradnej uhorky, ktorá dodá drinku sviežosť. (2)
Zhrnutie
Whisky Johnnie Walker je najpredávanejšia škótska whisky na svete. Ich produktom boli udelené najrôznejšie prestížne ocenenia. Spestrite si deň pohárikom pravej škótskej whisky s charizmou džentlmena. Ale hlavne, nezabúdajte kráčať.
Zdroje:
(1) Johnnie Walker Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Johnnie_Walker
(2) Home of Johnnie Walker – https://www.johnniewalker.com/en/