JÄGERMEISTER: Nemecký likér opradený legendou
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Bylinkový likér v tmavohnedom šate s výraznou arómou a chuťou. Nemecká klasika predstavená v jednej vete. Bola by však škoda nespoznať Jägermeistra aj viac. Priblížime vám výrobné procesy, zaujímavosti a predstavíme vám jeho rôzne druhy. Ako za odmenu vás budú na konci čakať recepty na drinky z Jägermeistra, ktoré odporúčame vyskúšať.
Kde kúpiť Jägermeister?
Kto by nepoznal špecifickú zelenú fľašu s jeleňom v logu? Jägermeister je svetoznámy nemecký likér, ktorý bez problémov kúpite aj na Slovensku. Nemusíte ani chodiť ďaleko. Klasický Jägermeister je bežne vystavený na pultoch Tesca, Lidlu, Billy, Kauflandu a ďalších obchodných reťazcov. Bežná cena za 0,7 l je približne 12 €. Za litrovú fľašu dáte cca 18 €. Pokiaľ by ste chceli vystihnúť akciu na Jägermeister, môžete sledovať vývoj cien na Heureke. Limitované a špeciálne edície najjednoduchšie zakúpite online na rôznych portáloch.
PREDAJ ALKOHOLU |
---|
História
Za aktuálnou receptúrou Jägermeistra stojí Curt Mast. Už od útleho veku ho priťahovala výroba alkoholu, a tak vždy pomáhal otcovi v práci. Keď prebral rodinný biznis, výrobu octu, prišiel s receptom, ktorý nazval Jägermeister. Písal sa rok 1934.
Curt bol vášnivý poľovník. Jägermeister v preklade znamená “majster poľovník”. Do roku 1934 existovala pracovná pozícia nazývaná Jägermeister. Hoci ju neskôr premenovali, Curtovi to prinieslo iba body naviac. Keď prišiel s názvom pre svoj likér, ľudia ho už dôverne poznali.
Jägermeistrovi sa dostalo viac medzinárodnej pozornosti okolo roku 1980. Americká spoločnosť Sidney Frank vtedy promovala likér ako drink vhodný na párty pre mladých. Zaujímavá je na tom zmena cieľovej skupiny. Dovtedy bol Jägermeister drinkom pre starších distingvovaných a konzervatívnych Nemcov. Dnes je Jägermeister neoddeliteľnou súčasťou každej veľkej párty. Je to aj vďaka tomu, že Jägermeister spoločnosť Sidney Frank Importing odkúpila. (1)
Logo
Ako prišiel Jägermeister k tak zaujímavému logu? Legendou. Hovorí sa, že poľovník Hubert stratil manželku a smútok chcel zahnať lovom. V lese však natrafil na jeleňa, nad ktorým žiaril Kristov kríž. Hubert to vzal ako znamenie, vstúpil do kláštora a neskôr bol vyhlásený za svätca. (1)
Proces výroby
Výroba od zberu päťdesiatich šiestich bylín a ovocia až po naliatie do pohára trvá viac ako 365 dní. Výrobný proces zahŕňa niekoľko dôležitých krokov. Maceráciu, šľachtenie základných prvkov Jägermeistra, zrenie v dubových sudoch a fľaškovanie. Skôr ako zelená fľaša opustí továreň, podstúpi až 383 kvalitatívnych kontrol. (2)
Macerácia
Macerácia je prvým krokom každého jedného likéru. Je to latinské slovo, ktoré znamená “máčať”. Čo sa však bude máčať? Tajná zmes bylín, ovocia, korenia a kvetov. Ešte skôr ako macerácia môže začať, mlynček zomelie prísady na ideálnu veľkosť. K bylinnej zmesi sa pridá roztok alkoholu vo vode s koncentráciou 70 %. Rozpustí všetky výťažky z bylín – ako keď varíte čaj. Takto namočené bylinky v zmesi alkoholu a vody ostanú niekoľko týždňov. Až kým sa proces macerácie neskončí. Macerácia je zložitý proces, a preto sa mu venujú iba majstri liehovarníci. (2)
Základný materiál
Maceráty, ktoré vzniknú luhovaním v alkohole, sa v tomto výrobnom procese navzájom kombinujú. Vznikne nám tmavohnedý základ na Jägermeistra. Vyrobiť tento základ pre likér s 50 % alkoholu je dlhý proces. Po prvej filtrácii čaká zmes celý rok v dubových sudoch v domácej fabrike. (2)
Skladovanie v drevených sudoch
Prečo základ na Jägermeistra odpočíva práve v dubových sudoch? Dubové drevo vďaka svojej hustote poskytuje dostatočné okysličenie. Správny prísun kyslíka zabezpečí vývoj aróm, ktoré sú pre finálny produkt tak známe.
Ako to, že Jägermeister nechutí po dreve, hoci bol dlho v dubových sudoch? Aby sa zachovala čistá chuť bylín, sudy sú pred naplnením ošetrené alkoholom. (2)
Dávkovanie a filtrácia
Po macerácii, prvom filtrovaní a následnom zrení v masívnych dubových sudoch, sa zmes filtruje druhýkrát. Nakoniec sa zmieša s alkoholom, karamelom, cukrovým roztokom a mäkkou vodou. A máme Jägermeistra.
Hoci výrobný proces trvá viac než rok, fľaškovanie je už rýchla jazda. Za hodinu vie fabrika vyrobiť až 30 000 litrov Jägermeistra. Opäť sa dostávame k filtrovaniu – tretiemu a poslednému. Keďže Jägermeister obsahuje skutočne veľké množstvo prísad, filtrovaním sa predíde usadeninám akejkoľvek z nich.
Posledným krokom je ešte celý rad kontrol v laboratóriách. Do fľašiek sa môže dostať jedine dokonale namiešaný Jägermeister. (2)
Sortiment
Aké druhy likérov Jägermeister ponúka?
Jägermeister
Odvážna, no napriek tomu vyvážená chuť. Vysoko kvalitné byliny, kvety, ovocie a korene sa spojili, aby mohol vzniknúť tento tajomný unikát. Jeho receptúra sa už vyše 100 rokov nezmenila. Možno je to aj tým, že nikto zatiaľ neodhalil tajomstvo, aké konkrétne ingrediencie obsahuje. Jägermeister chutí najlepšie poriadne zamrazený. (2)
Jägermeister Coolpack
Jägermeister Coolpack má inovatívny skladný dizajn, vďaka ktorému si ľadové osvieženie môžete dopriať kdekoľvek. Zmestí sa do vrecka, čo znamená jediné. Zamraziť a môžete vyraziť. (2)
Jägermeister Manifest
Jägermeister Manifest poteší chuťové poháriky najmä tým, ktorí si potrpia na kvalitu. Okrem klasický štyroch macerátov má Manifest aj piaty – pšeničný. Likér vonia po dubových sudoch, v ktorých zreje. Vytvoriť niečo nové a kvalitné si vyžaduje nielen čas, ale aj skúsenosti. Na dobré sa však oplatí čakať, a tak prišiel Jägermeister Manifest, aby prepísal históriu. (2)
Jägermeister Cold Brew Coffee
Unikátne spojenie päťdesiatich šiestich bylín klasického Jägermeistra a intenzívnych zŕn kávy Arabica s jemným dodatkom kakaa. Výrazné aromatické tóny vás dovedú k príjemnému a sladkému likéru. Nezvyčajná kombinácia ingrediencií vám ukáže nový rozmer Jägermeistra. (2)
Jägermeister Scharf
Svoje pomenovanie nedostal len tak náhodou. Ľadové osvieženie ešte nikdy nebolo horúcejšie. Jägermeister Scharf má intenzívnu zázvorovú príchuť, ktorá nie je pre každého. Tak, ako všetky druhy nemeckého likéru, aj tento podávajte hlboko mrazený. Trúfate si naň? (2)
Drinky
Nič nepokazíte tým, keď si vychutnáte samotného Jägermeistra. Pokiaľ však chcete zažiariť u svojich priateľov alebo si len okoreniť večer, nasledujúce riadky sú pre vás.
Purpurový jeleň
Prichystajte si:
- pohár na whisky
- 50 ml Jägermeistra
- 25 ml ovocného čaju
- 25 ml šťavy z citróna
- práškový cukor na dochutenie
- 10 ml morušového džemu
- kocky ľadu
- černice
Černice s džemom dajte do šejkra a jemne premiešajte. Pridajte všetky ostatné tekutiny a tentokrát už môžete šejkovať aj trochu silnejšie. Zmes poctivo preceďte a rozlejte na ľad v pohári. Posypte práškovým cukrom a Purpurový jeleň je na svete. Nazdravie! (2)
Old Fashioned
Čo budete potrebovať?
- 15 ml Jägermeistra
- 45 ml Rye whiskey (napr. Jack Daniel‚s)
- 15 ml javorového sirupu
- kocky ľadu
- kvapku Bittersu
- pomarančovú kôru
Kocky ľadu hoďte do pohára, ktoré následne zalejte whiskey a Jägermeistrom. Pridajte javorový sirup a kvapku Bittersu. Poriadne premiešajte, dozdobte pomarančovou kôrou a podávajte. (2)
Gróf Mast
Na tento koktejl si pripravte:
- 30 ml Jägermeistra
- 30 ml Ginu
- 30 ml Vermútu
- citrónovú kôru
- coupette pohárik (na sekt)
Všetky ingrediencie okrem citrónovej kôry dajte do šejkra a miešajte čo najdlhšie. Pripravte si pohár na sekt, nalejte doň už zmixovaný drink a pridajte citrónovú kôru. Voilà, prípitok na úrovni máte hotový – aké jednoduché, však? (2)
Zhrnutie
Jägermeister má za sebou dlhú históriu, je svetoznámy a populárny. To je snom asi každej spoločnosti. Nemecký likér nie je pre každého, no o obdivovateľov núdzu nemá. Bylinková zmes jednoznačne zaujme množstvom miešaných drinkov, do ktorých je súca. Jägermeister má rozhodne čo ponúknuť.
Zdroje:
(1) Jägermeister Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/jagermeister
(2) Tekutá nemecká dokonalosť – https://www.jagermeister.com/sk-SK