Intolerancia na lepok: príznaky, ktoré sa nevypláca podceňovať
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Možno aj vy máte vo svojom okolí niekoho, kto je u lekárov ako doma. Každý mesiac stojí v čakárni s tým istým alebo už ďalším problémom. Migrény, nadúvanie, bolesti brucha, malátnosť, neustála únava bez dôvodu a mnoho ďalších bodov, o ktorých sa dočítate nižšie.
Odchod od lekára znamená ďalšiu krabičku liekov, ktoré možno potlačia na chvíľu príznaky a vy sa budete cítiť lepšie, no na druhej strane odďaľujete vyriešenie závažného problému, ktorý trápi v dnešnej dobe stále viac a viac aj mladých ľudí – intoleranciu na lepok. Naštudovaním základných a najdôležitejších príznakov možno sebe aj lekárom uľahčíte prácu. Zdravie máme predsa len jedno, tak sa oňho starajme a sledujme si ho najlepšie ako sa dá!
Obsah článku
Čo je to lepok?
Lepok alebo tiež glutén je zmes proteínov prolamínu a glutenínu. Nachádzajú sa v niektorých obilninách, ako sú pšenica, jačmeň, špalda či raž. Lepok sa často využíva ako prímes do potravy s nízkou nutričnou hodnotou, keďže je dôležitým zdrojom výživných proteínov.
Ako pôsobí na naše telo?
Lepok je gumovitá elastická hmota, ktorú nedokáže naše telo stráviť ani po jeho predchádzajúcej mechanickej, tepelnej či biochemickej úprave. Ako je u väčšiny ľudí zvykom, chutí nám pečivo a radi si ho dáme – či už na raňajky alebo večeru – ak doma nenájdeme nič iné. Trávenie bežného zdravého človeka si s určitým množstvom lepku dokáže poradiť.
ZDRAVÉ PEČIVO | |
---|---|
Proteínový low carb chlieb | |
Tmavý proteínový chlieb | |
Biely proteínový chlieb | |
Bezlepkový proteínový chlieb | |
Proteínový chlieb s mandľami | |
Cereálny chlieb | |
Proteínové žemličky | |
Proteínový croissant | |
Mini proteínové toasty |
Problémy pociťujú väčšinou ľudia, ktorí mohli vo svojej genetickej výbave zdediť gén pre celiakiu, alebo to s konzumáciou potravín s obsahom lepku príliš preháňajú. Ako sa v článku na svojom blogu vyjadrila aj Silvia Horecká: „Príčinou citlivosti na lepok /nie celiakie/ môžu byť aj nevhodné kombinácie potravín v dennom využití ale aj iné faktory ako vírusové ochorenia, nevhodné kombinácie liekov, stres, špecifické neurologické ochorenia, úrazy a hormonálne zmeny.“
Typy intolerancie na lepok
Existuje viacero typov intolerancie na lepok:
- Celiakia znamená neznášanlivosť lepku. Ide vlastne o autoimunitné ochorenie, kedy si organizmus vytvára protilátky proti bunkám sliznice čreva.
- Alergia na lepok je spôsobená alergickým mechanizmom.
- Neceliakálna gluténová senzitivita – nejde o celiakiu, ale o určitý druh precitlivenosti na lepok. Ide o pacientov, ktorým lepok robí ťažkosti, no nebola im diagnostikovaná celiakia ani alergia na lepok.
TIP: V tomto rozhovore nám o intoleranciách porozprával Dr. Igor Bukovský.
10 znakov, ktoré netreba podceňovať
Kedy by ste mali zbystriť pozornosť? Najmä vtedy, ak trpíte niektorým z týchto príznakov:
- tráviace problémy ako plynatosť, nadúvanie, hnačky či zápchy
- pocit únavy po jedle, ktorý obsahuje lepok
- diagnóza autoimunitných ochorení ako napríklad reumatoidná artritída, psoriáza, sklerodermia alebo roztrúsená skleróza
- neurologicé príznaky, medzi ktoré patrí strata rovnováhy a závraty
- hormonálna nerovnováha či nevysvetliteľná neplodnosť
- migrény
- chronická únava, ktorej príčiny váš lekár nevie identifikovať
- zápal, opuch a bolesti v kĺboch, v prstoch, kolenách či bokoch
- náladovosť, úzkosť či depresia
- bolesť brucha
Citlivosť na lepok sa dá určiť viacerými spôsobmi, no pozor si treba dávať na testy dostupné v lekárni. Väčšina z nich totiž preukáže celiakiu, ale nie citlivosť na lepok! Stavte radšej na laboratórne vyšetrenia.
Dospelí majú väčšiu pravdepodobnosť, že ochorenie odsledujú na základe uvedených varovných signálov – napríklad na základe únavy, bolestí hlavy, ale aj sprievodných znakov ako osteoporóza, afty, neplodnosť alebo časté potraty či mravčenie v rukách a nohách. Bohužiaľ všetky spomenuté príznaky majú široký záber, a preto je ťažké niekedy toto ochorenie rozpoznať hneď.
Predpokladá sa, že na Slovensku je výskyt celiakie u 0,5 až 1% populácie. Konkrétny počet pacientov trpiacich týmto ochorením však nie je známy, nakoľko pravdepodobne existuje veľký počet ľudí, ktorým celiakia nebola diagnostikovaná. „Ide o genetické ochorenie, a preto je potrebné si uvedomiť, že v rodine celiatika by mali byť vyšetrení aj príbuzní pacienta. Pravdepodobnosť dedičnosti je u príbuzných 1. stupňa (rodičia – súrodenci – deti) asi 10 – 15 %,“ dopĺňa MUDr. Jarmila Kabátová, detská gastroenterologička a odborná garantka občianskeho združenia Slovenskej spoločnosti celiatikov v Piešťanoch.
Ako sa stravovať pri problémoch s lepkom?
Pri ktoromkoľvek z typov intolerancie na lepok je samozrejme prioritou zásadne zmeniť stravovanie a vyhýbať sa škodlivým potravinám.
Vhodné obilniny
Môžeme konzumovať obilniny, ktoré neobsahujú lepok, akými sú pšeno, pohánka, quinoa, kukurica, ryža. Každé telo však funguje inak, a preto je nutné vyskúšať, čo a v akom množstve dotyčnému nerobí problém.
Nevhodné potraviny
Pri problémoch s lepkom by sme sa mali samozrejme vyhnúť obilninám bohatým na lepok, ako sú pšenica, raž, špalda, jačmeň. U niektorých liečených celiatikov býva dokonca tolerovaný ovos aj napriek tomu, že obsahuje určité množstvo lepku. Istou voľbou je však hľadať bezlepkové alternatívy aj v prípade tejto konkrétnej obilniny.
Najčastejšie a v najväčšom objeme nájdeme lepok v chlebe, cestovinách, cereáliách, ďalej je to múka, pizza základ, koláče či keksy. Keďže sa u nás používajú aj rôzne spôsoby zahusťovania polievok či omáčok, je veľká pravdepodobnosť, že lepok nájdeme aj v takýchto druhoch potravín.
Najmä pri nákupe je základom čítať si obaly potravín – od novembra 2005 sa totiž na obaloch musí ako súčasť tovaru uvádzať, či obsahujú alebo neobsahujú lepok.
Náš tip: Aby ste verili, že aj v takomto prípade si môžete pochutnať na skvelých receptoch, vyskúšajte náš recept – zdravý bezlepkový dezert z tekvice.
Záver
Aj keď nám doba pokročila, na niektoré ochorenia – vrátane liečby celiakie či alergie na lepok – stále nemáme zodpovedané otázky. Najlepším spôsobom, ako eliminovať zdravotné problémy u pacientov, ktorým bola diagnostikovaná celiakia alebo precitlivelosť na lepok, je zatiaľ úplné vylúčenie pšenice a jej podobných obilnín zo stravy. O pár týždňov po vylúčení môže pacient pociťovať úľavu, zmiernia sa problémy s trávením a postupne sa strácajú bolesti hlavy a kĺbov.
„Pacienti musia po celý život dodržiavať prísnu bezlepkovú diétu. Momentálne je jedinou účinnou a kauzálnou liečbou ochorenia. Celiatici sa preto musia konzekventne vyhýbať jedlám, ktoré obsahujú obilnú múku (pšenica, raž, jačmeň a čiastočne aj ovos),“ vysvetľuje pre hospodárske noviny gastroenterológ MUDr. Peter Minárik, PhD.
Pokiaľ ste sa v predchádzajúcich riadkoch našli a po krátkej diagnostike predpokladáte, že máte práve spomínaný problém týkajúci sa lepku, nezúfajte. Po krátkej dobe si na nový spôsob prípravy stravy zvyknete a keď zbadáte prvé znaky zlepšenia zdravotného stavu, pocítite úľavu.
Zdroje:
- http://www.healthline.com/health/allergies/gluten-allergy-symptoms#CeliacDisease3
- http://www.mindbodygreen.com/0-7482/10-signs-youre-gluten-intolerant.html
- http://www.glutenfreeschool.com/2014/10/07/signs-of-gluten-sensitivity/
- http://www.medicalnewstoday.com/articles/312898.php
- http://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/co-je-lepok