Detoxikácia tela po zime: zaručených 10 tipov
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Únava, nedostatok energie, problematická pokožka či zopár kíl naviac – tieto veci trápia mnohých z nás. Obzvlášť po zime bývajú tieto problémy časté. Riešením môže byť detoxikácia.
Obsah článku
Prečo vlastne detoxikácia?
Po zimnom období býva náš organizmus plný toxínov, ktoré neprispievajú kvalite nášho života, práve naopak. Detoxikácia vlastne znamená odbúranie týchto škodlivých látok z tela. To sa dá dosiahnuť viacerými spôsobmi. My vám ponúkame 10 zaručených tipov na detoxikáciu.
1. Pitný režim
Veľa ľudí má problémy s príjmom dostatočného množstva tekutín. Počas zimných mesiacov máme vyššiu tendenciu zanedbávať pitný režim, pretože až tak necítime smäd. Ak chcete svoje telo prečistiť, dobrým začiatkom bude zvýšenie množstva tekutín vo vašej životospráve.
Nestačí však len zvýšiť príjem tekutín, treba vedieť aj, čo vlastne piť. Najlepšia na detoxikáciu je čistá voda, bylinkové čaje (napríklad žihľavový), riedené ovocné či zeleninové šťavy.
Pokiaľ môžete, pri detoxikácii vynechajte kávu a kofeínové nápoje, vyhnite sa aj sladeným nealkoholickým limonádam a alkoholickým nápojom.
2. Pridajte vitamíny
Niektoré vitamíny nám takisto môžu pomôcť odstrániť z tela škodlivé látky. K takýmto vitamínov patria najmä tri – konkrétne vitamín A, C a E. Všetky tri sú známe ako antioxidanty, ktoré okrem iného pomáhajú chrániť bunky a zbavovať telo toxínov.
- vitamín A – nájdeme ho najmä v karotke, špenáte, brokolici, marhuliach, melóne a medzi živočíšne zdroje patrí najmä pečeň, morské ryby a mlieko
- vitamín C – nachádza sa obzvlášť v čerstvom ovocí a zelenine. Medzi známe a bohaté zdroje patria: višne (hlavne druh acerola), pomaranče a iné citrusy, petržlenová vňať, , šípky, paradajky, jahody, papaya, kiwi, čierne ríbezle, jablká, zo zeleniny potom zemiaky, brokolica a kyslá kapusta
- vitamín E – získame ho napríklad zo slnečnicových semien, lieskových orechov, pšeničných klíčkov, mandlí, ale zdrojom je aj vajcový žĺtok, olivy či fazuľa
DETOXIKAČNÉ PRÍPRAVKY | |
---|---|
DetoxActive | |
Detox | |
Chlorella | |
Spirulina | |
Zelený jačmeň | |
Aloe vera | |
Detoxikačné náplaste |
3. Očistite stravu
Aby ste svoje telo zbavili odpadových látok, potrebujete urobiť nejaké zmeny v jedálnom lístku. Treba sa najmä zbaviť polotovarov, príliš spracovaných potravín a nahradiť ich zdravšími alternatívami.
Takisto treba vynechať rafinovaný cukor – či už v nápojoch alebo sladkostiach, prípadne iných potravinách. Chuť na sladké radšej zažeňte čerstvým ovocím.
4. Smoothies majú zelenú!
Ak ste ešte nepodľahli čaru smoothies, je načase s nimi začať. Na detoxikáciu sú vhodné napríklad zeleninovo-ovocné smoothies. Niektoré kombinácie sa vám možno na prvý pohľad budú zdať čudné, no zvyčajne chuť ovocia prekryje chuť zeleniny a nie je to vôbec také zlé. Listová zelenina je plná cenných látok, vitamínov a minerálov ako aj vlákninu, ktorá podporuje zdravé trávenie.
Mnohí ľudia, ktorí pravidelne pijú zeleninovo-ovocnésmoothies, na ne nedajú dopustiť. Prečo teda tieto zdravé očisťujúce nápoje nevyskúšať tiež? Na internete nájdete množstvo receptov a kombinácií.
5. Pridajte ananás
Veľmi dobrým druhom ovocia na detoxikáciu je ananás. Možno ste počuli o jeho účinkoch aj v oblasti chudnutia. Ananás obsahuje enzým bromelín, ktorý pôsobí ako „rozkladač“ tukov a má protizápalové účinky. Pri detoxikácii je teda určite vhodným spojencom. To však platí o čerstvom ananáse v surovom stave. Môžete ho jesť nakrájaný na kúsky, v ovocnom šaláte alebo tiež ho použiť ako súčasť detoxikačných smoothies.
6. Zázračný citrón
Keď sa povie detoxikácia, mnohým ľuďom napadne citrónová voda. Voda s citrónom by vo vašej detoxikačnej kúre zaiste chýbať nemala. Citrónová šťava má močopudné účinky, takže toxíny sú z tela odstraňované rýchlejšie. Veľkým plusom je tiež, že látky obsiahnuté v citrónovej šťave urýchľujú metabolizmus a potláčajú pocit hladu, takže prispieva i k rýchlejšiemu úbytku hmotnosti.
Dôvodov, prečo piť citrónovú vodu, je naozaj neúrekom. Odporúča sa dať si pohár vlažnej vody s citrónovou šťavou hneď ráno na lačný žalúdok, no aj počas dňa si ju pokojne kedykoľvek doprajte.
7. Spánok
Ak by ste užívali všelijaké zázračné koktaily na detoxikáciu, no nedopriali by ste si dostatok spánku, veľmi by ste si nepomohli. Dôležitým krokom k zdravému a tiež štíhlemu telu je aj spánok. Pýtate sa, ako spánok súvisí s chudnutím? Vedecké výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí sa ukracujú o nočný spánok, mávajú vyššie sklony k priberaniu ako tí, ktorí spia dostatočne. Nedostatok spánku znamená zníženú energiu, spomalený metabolizmus, vyššiu chuť na nezdravé a kalorické jedlá.
Dostatok spánku vám teda prinavráti potrebnú energiu a pomôže schudnúť. Neokrádajte sa zbytočne o nočný odpočinok, naopak, dbajte na to, aby ste spali dosť a kvalitne.
8. Detoxikačné kúpele
Detoxikácia nie je len o správnej strave a rôznych očistných koktailoch. Organizmus pomôžete zbaviť sa toxínov aj vďaka kúpeľu, saune či masážam.
Detoxikačný kúpeľ – mal by trvať asi hodinu. Telo potrebuje nejaký čas, aby sa cez pokožku mohlo zbaviť nahromadených toxínov. Okrem toho počas kúpeľa tela absorbuje z vody výživné látky.
Do takéhoto liečivé a očistného kúpeľa sa odporúča pridať trochu soli z Mŕtveho mora, sódu bikarbónu (na zmäkčenie vody a neutralizáciu chlóru) a môžete pridať tiež trochu kvalitného prírodného oleja (napríklad olivový či mandľový). Takýto kúpeľa je vhodné absolvovať raz do týždňa.
9. Sauna a masáže
- Masáže – v neposlednom rade si počas svojej očistnej kúry naplánujte aj zopár masáží, najlepšie u skúseného maséra. Okrem množstva pozitívnych účinkov na náš organizmus sa vďaka pravidelným masážam bude vaše telo rýchlejšie zbavovať toxínov a budete sa tešiť aj z rýchlejšieho metabolizmu.
- Sauna – vďaka poteniu sa z tela takisto odplavujú toxíny, preto sa saunovanie odporúča ako pomocník pri detoxikácii.
10. Bez pohybu to nepôjde
Pohyb je ďalšou zásadnou zložkou detoxikácie a celkovo zdravého životného štýlu. Či to bude rýchlejšia prechádzka v trvaní aspoň 30 minút alebo si pôjdete zabehnúť, či zvolíte hodinu jogy, je len a len na vás. Dôležité je venovať sa pohybu pravidelne a nájsť si taký typ cvičenia, ktorý vás bude baviť.
Netreba zrejme spomínať všetky pozitíva pravidelného pohybu na naše zdravie. Spomeňme len niekoľko – zrýchlený metabolizmus, lepšie trávenie, odplavenie škodlivín z tela, viac energie a štíhlejšie telo. Už len pre tieto pozitíva sa oplatí prekonať lenivosť.