Chardonnay: Staroveká muštová odroda z Burgundska
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Chardonnay patrí k módnym bielym odrodám vína. Jeho základ tvorí biele hrozno z vinárskeho regiónu Burgundsko. Spolu s odrodami Sauvignon a Rizling rýnsky je považované za jedno z najkvalitnejších bielych vín sveta.
Obsah článku
Kde kúpiť víno Chardonnay?
Biele víno Chardonnay predávajú okrem hlavného mesta Slovenska aj v Leviciach a iných menších mestách. Napríklad v Topoľčiankach. Vzhľadom na to, že odroda Chardonnay v rozlohe viníc prekonáva všetky ostatné druhy vína, je aj jeho cena mierna. Za fľašu zaplatíte zhruba 8 eur. Cena sa príliš nelíši ani pri jeho verziách. Chardonnay polosladké, suché Barrique, šumivé Pinot aj Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut zoženiete za menej než 10 eur.
PREDAJ ALKOHOLU |
---|
História
Chardonnay je kríženec odrôd Pinot a Gouais Blanc. Dlho bolo s Rulandským bielym považované za jeden druh, neskôr sa však dočkalo osobitného uznania. Dnes je to jedna z najobľúbenejších odrôd vína na svete. Obrovská rozloha viníc sa nemohla vtesnať iba na pôdu Francúzska, odkiaľ víno pôvodne pochádza. Desaťtisíce hektárov viníc Chardonnay dnes nájdeme v USA, Austrálii, Indii, Číne, Juhoafrickej republike a v mnohých štátoch Európy. Dokopy rastie Chardonnay na rozlohe 175-tisíc hektárov. (1)
Proces výroby
Nie je náhoda, že vína z prímorských oblastí sú drahšie ako ich náprotivky z vnútrozemia. Zásluhu na tom má hmla. Na vznik hrozna vhodného na výrobu Chardonnay má významný vplyv. Tvorí sa zo zrážkových oblakov, ktoré väčšinou vznikajú na morských pobrežiach. Vysoká zrážanlivosť a vznik vodnej pary podnecujú k rastu jedny z najplodnejších viníc. Vinári si efekt hmly nevedia vynachváliť. (3)
Chardonnay víno je typické tým, že proces jeho výroby je veľmi citlivý a vyžaduje si bohaté skúsenosti. Strapce sladkého hrozna v žiadnom prípade nesmú byť rozdrvené, iba odšťavené. Po dvoch fermentáciách je výsledný produkt zakonzervovaný v dubových sudoch. Prvá fermentácia zanechá budúce Chardonnay bez výraznejšej textúry so sviežou ovocnou chuťou. Jablčno-mliečna fermentácia, ktorá nasleduje po prvej, zaokrúhľuje chuť vína a zjemňuje výraznosť kyselín. Vďaka tomu je víno menej kyslé a má jemnejšiu chuť. Taktiež sa zvykne prejaviť maslová chuť. (3)
Zrenie v sudoch
Tak ako šéfkuchári pracujú s korením, partnerom vinárov sú sudy. No nie je sud ako sud. Vinári berú rozdiely medzi sudmi vážne. Mali by ste aj vy, ak vám záleží na tom, akou chuťou bude vaše Chardonnay vynikať. Dubové sudy, používané americkými vinármi, sú typické sladkou vanilkovou chuťou, tónmi kakaa, korenia a kôpru. Na druhú stranu francúzske sudy prepožičiavajú Chardonnay jemnú chuť vanilky, opečeného chleba, cédru a korenia. V závislosti od toho, v akom druhu suda sa víno skladuje, získava aj svoju chuť. (3)
Zrenie v obyčajnom dube
Zrením v sudoch z obyčajného dubového dreva získava Chardonnay tmavší odtieň. Drevo mu prepožičiava jemné a prefiltrované chute, ktoré prehlbujú jeho štruktúru. (3)
Zrenie vo francúzskom dube
Pobyt v sudoch z francúzskych dubov predlžuje finish, ktorý po sebe chuť vína zanecháva. Taktiež sa prejavia vône masla, chleba, vanilky a klinčeka. (3)
Zrenie v americkom dube
Zrenie v sude vyrobenom z amerického dreva predáva vínu chuť kakaa, vanilky, karamelu a škorice. Rozdiel medzi francúzskym a americkým Chardonnay spoznáte po prvej ochutnávke. (3)
Variácie
Dnes sú už mutácie vína Chardonnay považované za samostatné odrody. K najznámejším patrí Chardonnay Blanc Musqué s jemnou muškátovou chuťou. Veľkej obľube u milovníkov vína sa tešia aj Chardonnay Rosé a Chardonnay Noir. (1)
Chardonnay Blanc Musqué
Musqué je názov používaný Francúzmi, označujúci silno aromatickú odrodu hrozna. Mutácia musqué vznikla zmutovaním rôznych odrôd hrozna, preto sa aj dnes vyskytuje vo viacerých variáciách. Silno aromatické, niekedy až muškátové tóny sú v prípade Chardonnay vítaným obohatením. (4)
Chardonnay Rosé
Chardonnay Rosé je extrémne vzácna mutácia červených hrozien, ktorá sa takmer výlučne objavuje v okolí dediny Chardonnay. Zohnať toto víno nie je jednoduché. Ak sa vám to však podarí, buďte s jeho servírovaním opatrní. Je tak dobré, že si naň ľahko vybudujete závislosť. Je veľmi obľúbené aj pre svoju kombinovateľnosť s rôznymi druhmi potravín. Hodí sa k rybacine, obzvlášť k lososovi, aj ku kuraciemu mäsu na hubách či citrónovému rizotu. (5)
Chardonnay Noir
Kombinácia Chardonnay s Pinot Noir má svoje korene vo Francúzsku, no uchytila sa i v Taliansku a množstve iných krajín. Na výrobu šumivých vín je niekedy použitý pomer 1:1 oboch zložiek, no množstvo je závislé od preferencií vinára. Vína s týmto charakterom bývajú značne premenlivé. Niekedy sú perlivé, priam až ostré, inokedy sa vyznačujú lahodnými tónmi toastu a masla. Hrozno využité na výrobu Chardonnay Noir je zbierané skôr ako to, ktoré sa stane hlavnou zložkou klasických vín. Chladnejšia klíma týmto špecifikám prospieva. Chardonnay do mixu prispieva orieškovou arómou, Pinot zas pridáva tóny ovocia. Chardonnay Noir je ideálne na prípitok, ale hodí sa aj k jedlu. Najčastejšie sa kombinuje s ustricami, cesnakovými hriankami alebo syrom Camembert. (6)
Stolovanie
Tiché víno s jemnou ovocnou chuťou možno kombinovať s mäkkými syrmi s bielou plesňou, paštétami či smotanovou omáčkou. Krásne dopĺňa chuť bieleho mäsa, cestovín, morských plodov a rýb. Chardonnay je ľahké víno ako stvorené k jedlu. (1)
Najkvalitnejšie Chardonnay
Vybrať si zo sortimentu stoviek vinárov môže byť problém. Týchto pár vín si získalo pozornosť celého sveta. Čakajú už len na tú vašu.
Fog Head Reserve Chardonnay 2013
Kalifornské Chardonnay, ktoré za svoj názov vďačí ranným a večerným hmlám, vzniknutým pri pobreží oceánu. Ony a horúce slnečné dni sú dôvodom, prečo má v sebe toto víno množstvo citrusových tónov. Nechýba ani dotyk masla a vanilky. Vychutnajte si ho s bielym a bravčovým mäsom, alebo s cestovinami. (7)
Sainsbury’s Limoux Chardonnay 2014
Toto vláčne a veľmi lahodné víno vyrobil Jean-Claude Mas vo vinárskom regióne Limoux. Je plné chutí; marhuľa, broskyňa, vanilka. Vďaka tomu sa hodí k syrom s bielou plesňou. (7)
Marisco The King’s Legacy Chardonnay 2012
Novozélandské Chardonnay z oblasti Marlborough si chválu jednoducho zaslúži. Citrón, jablko a nektárinky dodávajú vínu letný, veľmi osviežujúci profil. Marisco The King’s Legacy Chardonnay 2012 v sebe nosí krásu novozélandských zelených hôr. (7)
Christophe Camu Chablis 2014
Tento výtvor šesť generačnej vinárskej rodiny je charakteristický svojou aromatickou ovocnou chuťou obohatenou o šumivé bublinky. Ideálne k jedlu. (7)
The Co-operative Truly Irresistible Chablis 2014
Toto Chardonnay vyhralo striebornú medailu v International Wine Challenge, čo o niečom svedčí. Pestrá chuť citrónov, podmaz kyslých zelených jabĺk a kremičitá príchuť sú ešte lahodnejšie, keď sa dozviete, aká výhodná je jeho cena. Favorita svetových gurmánov si môžete dopriať za približne desať eur. (7)
Drinky
Na svete existujú stovky druhov Chardonnay a každé sa vyznačuje drobnými odlišnosťami. Nejde však o veľké rozdiely, preto je možné sa pri príprave drinkov orientovať podľa štandardných receptov. Nezáleží na tom, akú značku Chardonnay bieleho vína použijete.
Chardonnay a citrón
Tento nápoj je pre 6 osôb a jeho príprava vám zaberie menej ako 5 minút. Zmiešajte 35 cl Chardonnay s rovnakým množstvom tonicu, pridajte 8 cl Limoncello a dve veľké lyžice citrónového džúsu. Na skrášlenie môžete použiť pár koliesok čerstvého citróna. (2)
Brunch Chardonnay
Tento koktejl si najlepšie vychutnáte pri branči, teda neskorších raňajkách. Z uvedených ingrediencií pripravíte drink pre 2 osoby. Do 25 cl Chardonnay vína vlejte 16 cl pomarančového džúsu a pridajte 25 gramov čerstvého hrozna. Do drinku nakrájajte ošúpanú hrušku na tenké plátky (cca ⅓ hrušky na dve porcie). (2)
Ovocno škoricový drink na jeseň
Koktejl pre celú rodinu (vynímajúc neplnoleté osoby). Na jeho výrobu budete potrebovať celú fľašu Chardonnay (druh podľa vlastného uváženia), viac než pol litra vody a ovocie. Nakrájanú nektárinku a hrušku pridajte do veľkého džbánu. Zalejte vínom s vodou. Nápoj dochuťte veľkou lyžicou čerstvého zázvoru a čajovou lyžičkou škorice. (2)
Stručné zhrnutie
Chardonnay je perfektné stolové víno a možno ho kombinovať prakticky s čímkoľvek. Hodí sa k svetlým omáčkam a hydinovému mäsu. Možno ho tiež použiť ako prísadu do rôznych koktejlov. Na Slovensku je veľmi dobre dostupné aj v rodinných vinárstvach. Každý si nájde to, ktoré mu najviac sadne.
Zdroje:
(1) Chardonnay – https://cs.wikipedia.org/wiki/Chardonnay
(2) Chardonnay recipes – https://www.yummly.com/recipes?q=chardonnay%20wine%20drinks&gs=e8cd08
(3) Chardonnay Winemaking Techniques – https://kb.osu.edu/bitstream/handle/1811/56109/OARDC_HCS_0758_Monday_4_Ullom.pdf?sequence=22&isAllowed=y
(4) Musqué – https://en.wikipedia.org/wiki/Musqué
(5) Chardonnay Rosé wine – https://www.wine-searcher.com/grape-865-chardonnay-rose
(6) Chardonnay – Pinot Noir Wine – https://www.wine-searcher.com/grape-1855-chardonnay-pinot-noir
(7) 15 best Chardonnays – https://www.independent.co.uk/extras/indybest/food-drink/best-chardonnay-under-20-australia-chablis-marlborough-sainsburys-waitrose-majestic-wine-a7027506.html