Celodenná únava: Kde je problém?
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Trápi vás celodenná únava? Nemusí byť za tým iba vážna choroba. Skúste zmeniť týchto desať zlovykov a pozitívne výsledky na seba nenechajú dlho čakať.
Obsah článku
1. Posúvate budík
Vstaňte na prvé zvonenie budíka. Neposúvajte ho, že si ešte 10 minút poležíte. Nie, urobí to viac škody ako osohu. Po prebudení sa v posteli krátko ponaťahujte, sadnite si na jej okraj, párkrát sa nadýchnite a vydýchnite a postavte sa. Príliš prudké vstávanie tiež nie je správne a môže sa skončiť nepríjemným točením hlavy.
2. Meníte čas vstávania každý deň
Hoci máte možno nepravidelné služby v práci alebo pár dní v týždni chystáte deti na nultú hodinu, nemeňte čas budíkov, ak je to možné, ak neťaháte nočné alebo podobne. V pracovné dni si ich nastavte na jeden čas tak, aby ste stíhali všetky ranné povinnosti a cez víkendy o hodinu neskôr, aby ste si oddýchli. Tento systém 5 + 2 pomôže usmerniť vaše biologické budíky a postupne sa začnete budiť už pár sekúnd pred zvonením. A svieži.
3. Konzumujete priveľa cukrov
S celodennou únavou suvisí aj sťažená schopnosť zbaviť sa prebytočného tuku. Ak ste stále bez energie, asi ťažko sa donútite ísť si zabehať, zacvičiť do posilky alebo skúsiť aspoň jogu. Radšej siahnete po čokoládovej tyčinke, na ktorú máte chuť a dúfate, že vás trošku preberie. Alebo sa nalievate litrami kávy s cukrom a mliekom. Síce vás na krátky čas stimulujú, o pár minút však príde útlm a ešte väčšia únava a ešte väčšia chuť na sladké. Dajte si radšej očistenú mrkvu alebo cviklové smoothie, chvíľku si poležte a potom sa premôžte, hoci sa vám nechce. Po cvičení budete mať energie na rozdávanie.
Bojujete s kilami navyše? Je potom pochopiteľné, že sa cítite unavení a zadýchate sa aj po zdolaní schodov na druhé poschodie. Celodenná únava sa dá v tom prípade riesiť zaradením športových aktivít do vášho týždenného plánu a zmenou životného štýlu. Dávajte si na tanier viac zeleniny na úkor príloh, začnite jesť pravidelne v menších porciách a zabudnite na dezerty. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať.
5. Zlá spánková hygiena
Krátka vlažná sprcha pred spaním zmyje aj stres a upokojí vašu myseľ. Pred spaním si vyvetrajte, znížte teplotu na cca 18 stupňov a ľahnite si do postele s ľahkou, no príjemne hriacou prikrývkou v pohodlnom pyžame. V noci sa tak nebudete budiť.
6. Ťažké jedlá na večeru
Ak si v noci poriadne neoddýchnete, ráno sa nezobudíte svieži a cez deň to už nedobehnete. Tri hodiny pred spaním by ste nemali prijímať už žiadne ťažké jedlo, už vôbec nie sladkosti. Inak sa budete prehadzovať a budú vás trápiť nepríjemné sny.
7. Športové aktivity vo večerných hodinách
Máte celý deň nabitý program a na športy vám zostane čas len večer? Skúste ich zakončiť napríklad relaxačným cvičením jogy alebo pilatesu, ktoré vám upokoja srdcový tep a vy nebudete mať problémy zaspať.
8. Elektronický smog
Únavu spôsobujú aj neustále sledovanie televízie alebo vystavovanie sa elektronickému smogu pred spaním v podobe tabletov či mobilných telefónov, ktorým v posteli nevieme odolať. Wifi router, počítač a ani tie telefóny nemajú v spálni čo robiť. Že vás mobil budí? Vymeňte ho za klasický budík.
9. Spánok pri sviečke alebo nočnej lampe
Na hodnotný spánok potrebujeme hormón, ktorý sa vo zvýšenej miere tvorí po tme, melatonín. Ak zaspávate pri svetle nočnej lampy alebo pri sviečkach, robíte chybu. Zatiahnite žalúzie, všetko pozhasínajte a spite v absolútnej tme. Vyhnete sa tým pádom aj rannej a následne celodennej únave.
10. Chýbajúce rituály
Choďte spať vždy v rovnakú hodinu. Pred spaním si vyhraďte napríklad 15 minút na čítanie knihy v kresle, tento rituál upokojí vašu myseľ aj telo a do postele sa presuniete už polospiac. Podobne si môžete potichu pustiť príjemnú relaxačnú hudbu alebo zapáliť sviečku s vôňou levandule, ktorá navodí tú správnu atmosféru na spánok. Len pri nej nezaspite! Vaše telo si tak v noci oveľa lepšie oddýchne, nebudete sa budiť a ráno sa zobudíte svieži.
Našli ste sa aspoň v troch z týchto bodov? Ak robíte všetko správne, no i tak ste stále unavení, premýšľajte nad preventívnou prehliadkou u lekára. Za únavou sa môžu skrývať poruchy štítnej žľazy, anémia, apnoe, rôzne metabolické poruchy aj psychosomatické problémy. Ak vás prepadne únava popoludní, keď prídete z práce, bez výčitiek svedomia si 20 minút zdriemnite. Určite vás to postaví na nohy viac ako hrnček kávy.