12 spôsobov, ako použiť arganový olej + moje skúsenosti
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Maličké plody stromu Argánie tŕnistej lákajú tak zvieratá, ako i miestnych obyvateľov Maroka. V ich vnútri sa nachádza drobný orech, z ktorého sa za pomoci lisovania vyrába arganový olej. Okrem toho, že má blahodárne účinky na vlasy a pokožku, taktiež zmierňuje zápal a účinne bojuje proti voľným radikálom. (1)
Arganové stromy rastú v juhozápadnom Maroku a Alžírsku, pričom sa zvyknú dožiť až 200 rokov. S prihliadnutím na zdravotné, ale i environmentálne benefity arganových lesov, sú od roku 1998 vyhlásené za chránenú rezerváciu UNESCO.
Arganový olej patrí k najvzácnejším olejom na svete. Pôsobí komplexne, na vlasy, nechty aj pleť, vďaka tomu si nemusíte kupovať žiadne ďalšie kozmetické doplnky. Stačí vám iba pár kvapiek 100% arganového oleja denne, ktorý dodá vašim vlasom či pokožke výživu na celý deň. (2)
Obsah článku
- 1 Aký to je arganový olej?
- 2 Účinky
- 3 Využitie arganového oleja
- 3.1 1. Nočná hydratácia
- 3.2 2. Pleťové tonikum
- 3.3 3. Peeling
- 3.4 4. Pri problémoch s akné
- 3.5 5. Na odstránenie viditeľných strií
- 3.6 6. Na urýchlenie hojenia rán
- 3.7 7. Výživa pre pokožku
- 3.8 8. Neoplachovateľný kondicionér
- 3.9 9. Nočná starostlivosť o vlasy
- 3.10 10. Balzam na suché pery
- 3.11 11. Na hydratáciu nechtov
- 3.12 12. Pri ošetrení chodidiel
- 4 Moja skúsenosť s arganovým olejom Venira
- 5 Časté otázky
- 6 Záverečné zhrnutie
Aký to je arganový olej?
Vzácny olej s vysokým obsahom omega-9 a omega-6 mastných kyselín, ktoré sú účinnými bojovníkmi proti aknóznej pleti. Dôkazom je štúdia uverejnená v odbornom periodiku Journal of the American Academy of Dermatology. Podľa nej je jednou z príčin vzniku akné práve nedostatok kyseliny linolovej zo skupiny omega-6. (3)
PREDAJ ARGANOVÉHO OLEJA | |
---|---|
Arganový olej ADVANCE | |
Venira arganový olej |
Ako som už načrtla, v zložení arganového oleja dominujú predovšetkým mastné kyseliny. Obsahuje približne 35 – 40 % kyseliny linolovej a 42 – 48 % kyseliny olejovej. Kyselina linolová znižuje zápalové procesy a naopak zvyšuje vlhkosť pokožky. Kyselina olejová zas zabezpečuje ľahšie prenikanie ďalších zložiek do pokožky, a tak zlepšuje jej priepustnosť. Vrátane mastných kyselín je arganový olej tiež výborným zdrojom vitamínu A, E, F, karotenoidov a sterolov. (2)
Účinky
S prihliadnutím na zloženie sa arganový olej ukazuje ako účinné prírodné liečivo či už pri poštípaní hmyzom, infekciách alebo zápaloch. Rovnako má pozitívny vplyv na kvalitu pokožky a vlasov. Podľa výsledkov výskumu Kenza Boucetta a ďalších vedcov z Univerzity Mohammeda V-Souissiho v Maroku, pokožka žien, ktoré používali arganový olej po dobu 60 dní, bola podstatne hydratovanejšia ako u skupiny žien používajúcich olivový olej. (4)
Vzhľadom na vyššie spomínané účinky, je arganový olej obľúbenou zložkou viacerých kozmetických doplnkov určených na starostlivosť o pokožku, pleť a vlasy.
Využitie arganového oleja
V nasledujúcich riadkoch vám prinášam zhrnutie 12 najväčších výhod arganového oleja spolu s tipmi, ako môžete tento prírodný olej začleniť do svojho denného kozmetického rituálu. (1)
1. Nočná hydratácia
Arganový olej sa rýchlo vstrebáva a nezanecháva mastný film. Jeho použitie je veľmi jednoduché. Do dlane si kvapnite jednu až dve kvapky arganového oleja, jemne rozotrite po obvode dlaní a krúživými pohybmi vmasírujte do pokožky v oblasti tváre alebo krku.
Olej môžete použiť aj na hydratáciu suchých miest v okolí očí. Vitamíny E a A prítomné v oleji vám pomôžu vyhladiť jemné vrásky a zjemniť kruhy pod očami. Navyše, podľa kontrolnej štúdie uverejnenej v odbornom periodiku Clinical Interventions in Aging, arganový olej výborne bojuje proti prejavom starnutia. (5)
2. Pleťové tonikum
Tonizácia pleti je dôležitým krokom v starostlivosti o pleť. Arganový olej pôsobí na pleť ako prírodné tonikum. Dosahuje veľmi dobré výsledky v boji proti akné, škvrnám a hyperpigmentácii, vďaka čomu získate rovnomernejší tón pleti. Ak preferujete skôr domáce, prírodné pleťové toniká, vyskúšajte si vyrobiť vlastné s použitím arganového oleja.
Postup na prípravu arganového pleťového tonika
- zalejte vrecko so zeleným čajom 1 šálkou vriacej vody a nechajte ho vylúhovať 7 – 10 minút,
- vyberte čajové vrecko a počkajte, kým čaj dosiahne izbovú teplotu
- pridajte kvapku alebo dve obľúbeného éterického oleja (vynikajúci je pomaranč, citrón alebo čajovník), 2– 4 kvapky arganového oleja a všetko dôkladne zamiešajte
- aplikujte na čistú pleť každé ráno a večer.
3. Peeling
Z arganového oleja je možné vyrobiť aj domáci pleťový peeling. Ten pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a tiež znižuje výskyt jemných vrások.
Postup na prípravu arganového peelingu
- zmiešajte 1 polievkovú lyžicu hnedého cukru spolu s pár kvapkami arganového oleja
- krúživými pohybmi vmasírujte do pokožky v oblasti tváre, pričom osobitnú pozornosť venujte najmä suchým a aknóznym častiam pleti
- nechajte pôsobiť 4-5 minút
- opláchnite teplou vodou a pleť dôkladne osušte.
4. Pri problémoch s akné
Akné nie je len kožný, ale predovšetkým estetický problém. Objavuje sa hlavne u žien, medzi 30 až 40 rokom života, pričom je veľmi ťažké sa ho zbaviť. Arganový olej preukázateľne znižuje tvorbu kožného mazu, ktorý je jednou z hlavných príčin akné.
Chemické krémy môžu byť drahé a z dlhodobého hľadiska často viac škodia ako pomôžu. Esenciálne mastné kyseliny v arganovom oleji pomáhajú zmierňovať zápal spôsobený akné. Ba čo viac, upokojujú poškodené kožné bunky a zároveň ich chránia pred ďalším poškodením.
V prípade, že už ste vyskúšali skoro všetko, no stále sa vám nedarí zvíťaziť nad akné, skúste si pravidelne, napríklad každý večer, vmasírovať pár kvapiek arganového oleja do problémových oblastí. V boji s vyrážkami vám zas pomôže vyššie spomínané pleťové tonikum v kombinácii s olejom z čajovníka.
5. Na odstránenie viditeľných strií
Arganový olej zlepšuje pružnosť pokožky a znižuje zápal, v dôsledku čoho sa ukazuje ako účinný prostriedok na redukciu strií. Dve až tri kvapky si jemne vmasírujte do problematických partií (brucha, stehná, boky), nechajte cca 5 – 10 minút pôsobiť a dôkladne opláchnite.
6. Na urýchlenie hojenia rán
Porezanie a pálenie pri holení rozhodne nepatrí medzi nič príjemné. Arganový olej ošetrí a upokojí pokožku nielen u mužov, ale aj u žien po holení nôh. Rovnako napomáha k regenerácii poškodených tkanív, a tak urýchľuje proces hojenia rán.
7. Výživa pre pokožku
Väčšina pleťových vôd a hydratačných krémov s obsahom arganového oleja obsahuje aj skryté chemikálie, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu. Z tohto dôvodu odporúčam siahnuť po čistom, za studena lisovanom arganovom oleji. Suchú pokožku hydratuje a prinavráti jej opätovnú sviežosť.
8. Neoplachovateľný kondicionér
Arganový olej nie je prospešný iba pre pokožku, ale aj vlasy. Prispieva k regenerácii rozštiepených končekov a zmierňuje lámavosť vlasov. Môžete ho použiť ako nezmývateľný kondicionér, ktorý poskytne vašim vlasom dostatočnú ochranu a zároveň podporí ich zdravý lesk. Z odborného článku uverejneného v International Journal of Trichology je zrejmé, že za túto výhodu arganového oleja vďačíme esenciálnym mastným kyselinám. Tie podporujú rast vlasov a zabraňujú ich poškodeniu. (8)
Pre zlepšenie kvality vlasov vmasírujte pár kvapiek oleja priamo ku suchým končekom a postupne prechádzajte smerom k vlasovej cibuľke, teda až ku pokožke hlavy.
9. Nočná starostlivosť o vlasy
Suché a krehké vlasy treba pravidelne ošetrovať vhodnými doplnkami. Okrem šampónu a kondicionéru však nezabudnite ani na arganový olej, ktorý si aplikujte aspoň raz týždenne, ideálne cez noc. Táto nočná kúra ochráni vaše vlasy pred poškodením a udrží ich hydratované dlhší čas.
- Do dlaní si kvapnite 4–10 kvapiek oleja a rozotrite po obvode dlaní. Tentokrát však postupujte smerom od vlasovej cibuľky, teda pokožky hlavy až po končeky vlasov.
- Následne vlasy zakrúťte a zakryte fóliou alebo starším uterákom tak, aby držali aj cez noc.
- Prirodzené teplo zadržané vo vnútri vlasov pomôže oleju preniknúť viac do štruktúry vlasu a pokožky. Má to však aj praktickú výhodu – nezašpiníte si posteľnú bielizeň od oleja.
- Ráno si dôkladne umyte vlasy, tak aby ste zmyli všetok olej.
10. Balzam na suché pery
Arganový olej sa taktiež zvykne používať pri ošetrení pier či namiesto balzamu na pery. Už jedna kvapka arganového oleja dodá vašim perám potrebnú hydratáciu, čo sa hodí najmä v zimných mesiacoch, kedy sa pery zvyknú viac vysušiť ako zvyčajne.
11. Na hydratáciu nechtov
Arganový olej nezlepšuje iba kvalitu vlasov, pleti a pokožky, ale i nechtov. Nechtovému lôžku dodáva potrebné živiny a zároveň hydratuje pokožku v jeho okolí. Lámavé nechty, ako i boľavé zádery sa tak stanú minulosťou.
- Naneste kvapku arganového oleja priamo na každý necht, jeden po druhom, a votrite do nechtového lôžka a okolo neho.
- Nechajte pôsobiť, až kým všetky nechty nebudú ošetrené.
- Dôkladne umyte, opláchnite a v prípade potreby naneste lak.
12. Pri ošetrení chodidiel
Počas vašej pravidelnej skin-care rutiny nezabúdajte ani na ošetrenie nôh, predovšetkým piat, ktoré sú podstatne viac suchšie a popráskané ako iné časti tela. Hydratujte ich arganovým olejom, pričom pred použitím ich nezabudnite navlhčiť. Po natretí arganovým olejom si navlečte staršie ponožky a nechajte olej pôsobiť, najlepšie cez noc. Ráno si nohy dôkladne umyte a osušte.
Moja skúsenosť s arganovým olejom Venira
Z arganových olejov som mala možnosť vyskúšať olej od značky Venira. Okrem toho, že má čisto prírodné zloženie a je lisovaný za studena, obsahuje celú radu zdraviu prospešných látok, vitamíny: A, E, F, karotenoidy, tokoferoly a tiež esenciálne mastné kyseliny.
Vzhľadom na to, že je dodávaný v malej fľaštičke spolu s pipetou, veľmi ľahko sa aplikuje či už na vlasy, pleť alebo nechty. Keďže ide leto a moja pokožka je beztak veľmi suchá, nanášala som si ho predovšetkým na tvár a ruky. Prvé zmeny v podobe hydratovanejšej pleti sa dostavili už po 2- týždňoch od začiatku užívania. Veľmi milo ma prekvapili. Zo začiatku som síce trošku bojovala s mastnotou, no po čase som sa naučila, ako olej správne vmasírovať do pokožky, tak aby sa krásne vstrebal a nezostal na povrchu mastný film.
Časté otázky
Dôležité informácie, ktoré neboli doposiaľ v článku spomenuté. Možné vedľajšie účinky, ako i odporúčané dávkovanie a možnosti použitia arganového oleja v kuchyni.
Ako vybrať kvalitný arganový olej?
V súčasnosti sú na trhu rôzne kozmetické doplnky s arganovým olejom. Nie všetky sú však rovnako účinné. Kvalitný arganový olej je:
PREDAJ ARGANOVÉHO OLEJA | |
---|---|
Arganový olej ADVANCE | |
Venira arganový olej |
- 100 % čistý a organický
- za studena lisovaný
- nefiltrovaný
- neparfumovaný
Takýto olej je síce drahší, no v porovnaní na množstvo produktov (očné krémy, zvlhčovače, pleťové vody, výrobky na úpravu vlasov atď.), ktoré jeho účinkom dokážete nahradiť je jeho cena úplne adekvátna.
Koľko arganového oleja by ste mali použiť pri jednej aplikácii?
Závisí to od jednotlivých častí tela, na ktoré budete arganový olej nanášať. Kým na suchú pokožku vám budú stačiť 1 – 2 kvapky, do dlhých vlasov pokojne vmasírujte aj 3-4 kvapky.
Má arganový olej nejaké vedľajšie účinky?
V prípade, že máte alergiu na orechy, buďte pri používaní arganového oleja opatrní. Argánia síce nie je orech v pravom slova zmysle, ide o kôstkové ovocie, avšak olej je vyrobený z jadier, ktoré sú do istej miery orech. Z tohto dôvodu buďte najmä zo začiatku obozretní a prvýkrát si radšej vmasírujte iba jednu kvapku na najmenej viditeľné miesto. (2)
Je arganový olej vhodný aj na vnútorné použitie?
Áno, v niektorých obchodoch nájdete aj arganový olej určený špeciálne na varenie. Pred jeho kúpou sa však uistite, že ide o 100% čistý arganový olej. Takýto olej môžete použiť na dochutenie zeleninových šalátov či kuskusu. Vzhľadom na to, že sa arganový olej rýchlo pripáli, nie je vhodný na spracovanie pri vysokých teplotách. (2)
Záverečné zhrnutie
- Arganový olej pochádza z jadier plodov arganových stromov, ktoré rastú iba v Maroku. Má neuveriteľne pozitívne účinky na zdravie pokožky a vlasov.
- Výhody tohto oleja pramenia z jeho zloženia, keďže obsahuje vitamín A, E, esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty.
- Arganový olej je vhodnou alternatívou viacerých kozmetických doplnkov. Hydratuje pokožku, zlepšuje kvalitu vlasov, účinne bojuje proti akné, a tiež zmierňuje prejavy starnutia.
Zdroje:
(1) Top 12 Argan Oil Benefits for Skin and Hair. Dostupné na: https://draxe.com/beauty/argan-oil-benefits-skin-hair/
(2) 12 Benefits and Uses of Argan Oil. Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/argan-oil#
(3) Essential fatty acids and acne. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2936775/
(4) Skin hydration in postmenopausal women: argan oil benefit with oral and/or topical use. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4520377/
(5) The effect of dietary and/or cosmetic argan oil on postmenopausal skin elasticity. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4321565/
(6) A review of applications of tea tree oil in dermatology. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22998411/
(7) The Effects of Argan Oil in Second-degree Burn Wound Healing in Rats. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26978857/
(8) Hair Cosmetics: An Overview. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/