Ako sa stravovať, ak ste na bezlepkovej diéte?
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Obávate sa, že by ste mohli trpieť potravinovou intoleranciou? Bola vám diagnostikovaná celiakia? Ak ste na bezlepkovej diéte, týchto 10 tipov vám ukáže, že aj takáto strava je pestrá, chutná a nepozostáva len zo suchej ryže a zemiakov.
Obsah článku
- 1 1. Zamerajte sa na jedlo, ktoré jesť môžete, nie na to, čo musíte vylúčiť
- 2 2. Nepokúšajte sa chlieb či cestoviny za každú cenu nahradiť ich bezlepkovými alternatívami
- 3 3. Nespoliehajte sa po celý čas na produkty zo supermarketu
- 4 4. Staňte sa súčasťou bezlepkovej komunity
- 5 5. Nájdite si niekoľko reštaurácii, kam môžete bez problémov zájsť na obed či večeru
- 6 6. Vzdelávajte sa
- 7 7. Existujú aj prirodzene bezlepkové potraviny
- 8 8. Naučte sa správne čítať etikety
- 9 9. Vytvorte si vlastný jedálny lístok
- 10 10. Bezlepková strava je veľmi chutná a výživná
1. Zamerajte sa na jedlo, ktoré jesť môžete, nie na to, čo musíte vylúčiť
Pozitívny prístup je základ každého úspechu. Síce si musíte odoprieť chlieb a buchty, pozrite sa na to však z tej lepšej stránky. Skúsite mnoho iných jedál, ktoré si možno postupne zamilujete tak, že si na pečivo ani nespomeniete. Nezdravé, klasické lepkové prílohy nahradíte zdravšou zeleninou či ryžou, prípadne bezlepkovými cestovinami a zistíte, že po malej úprave môžu chutiť výborne.
Skúsili ste už napríklad (samozrejme čisto bezlepkovú) kombináciu trojfarebnej ryže, hrozienok, slnečnice, červenej cibule a mrkvy? Všetko ochuťte soľou, korením a citrónom a na pečivo si ani nespomeniete. Experimentujte, skúšajte a uvidíte, že postupom času si vytvoríte bezlepkovú zbierku receptov, ktoré by ste nevymenili ani za tú najchrumkavejšiu chlebovú kôrku na celom svete.
2. Nepokúšajte sa chlieb či cestoviny za každú cenu nahradiť ich bezlepkovými alternatívami
Čas od času je samozrejme bezlepková múka v chlebe či muffinoch prijateľná, ak si ich však budete chcieť dopriať na dennej báze, musíme vás sklamať. Čo je bezlekové nemusí byť automaticky zdravé – a nezriedka ani nie je.
Svoje bezlepkové ja by ste mali prijať a nesnažiť sa mu nanútiť rôzne pseudopečivo či cestoviny. Skúste aspoň mesiac experimentovať a brať svoje obmedzenie ako cestu ku zdravšiemu stravovaniu.
Klasické raňajkové cereálie vymeňte za absolútne bezlepkovú zeleninovú omeletu alebo jogurt s čerstvým ovocím a orieškami, na obed skúste veľký zeleninový šalát a na večeru si doprajte mäso s ryžou alebo quinoou.
3. Nespoliehajte sa po celý čas na produkty zo supermarketu
Balená sladkosť z obchodu so štítkom “bez lepku” je síce čas od času v poriadku, nejedzte však tieto potraviny denne. Môžete skončiť tak, že vaše telo budete zaťažovať ešte viac, než pred bezlepkovou diétou.
Doprajte si dostatok ovocia a zeleniny či orechov. Ak neviete, čím zahnať hlad uprostred dňa, skrátka si so sebou vždy zbaľte jablko. Zdá sa vám to nudné? Nakrájajte si mrkvu, k nej pridajte niekoľko orieškov a ideálna bezlepková desiata je na svete.
4. Staňte sa súčasťou bezlepkovej komunity
Nie, nie ste jediný, kto sa (či už z vlastnej vôle alebo pod ťarchou zdravotných ťažkostí) rozhodol stravovať bezlepkovo. Sadnite si k počítaču a googlite. Narazíte na množstvo zaujímavých stránok a blogov, na ktorých nájdete skúsenosti, tipy a recepty od ľudí, ktorí už roky veľmi presne vedia, ako to s touto diétou chodí. Vzdelávajte sa, čítajte a nechajte sa inšpirovať!
TIP: Pozrite sa na 5 superzdravých bezlepkových potravín, ktoré by nemali chýbať na vašom stole
5. Nájdite si niekoľko reštaurácii, kam môžete bez problémov zájsť na obed či večeru
Pri dodržiavaní rôznych druhov diét je veľmi často kameňom úrazu sociálny aspekt. Čo odpoviete kamarátke, ktorá vás pozvala na kávu a zákusok? A kam zájdete s partiou namiesto pravidelnej večernej pizze?
Nájdite si zopár reštaurácií, kde ponúkajú aj bezlepkové alternatívy. V súčasnosti to už až taký problém nie je, práve naopak, mnoho kaviarní a iných prevádzok sa snaží čoraz viac vyhovieť svojim zákazníkom širokou ponukou gluten-free produktov, ktoré sú často omnoho lákavejšie než klasická ponuka.
6. Vzdelávajte sa
Vaše telo si nedokáže poradiť s lepkom. Je to fakt, ktorý by ste mali prijať a uvedomiť si, že jeho vylúčením sa to celé nekončí. Musíte poznať účinky ďalších jedál a ingrediencií, ktoré ste do svojho jedálnička zaradili práve ako alternatívy.
Mnoho ľudí napríklad skĺzne ku každodennej konzumácii sójového mäsa či bezlaktózového mlieka. Vedeli ste však, že podľa niektorých štúdií môžu tieto produkty spôsobiť viac škody než úžitku?
Nechceme vás nabádať k tomu, aby ste sa obmedzovali aj čo sa týka bezlepkových potravín. Trochu informácií z rôznych strán barikády však rozhodne nie je na škodu. Použite internet, pohľadajte si najskôr priaznivé účinky určitej potraviny a neskôr jej negatíva. Porovnajte ich a rozhodnite sa, ku ktorému názoru sa prikláňate.
7. Existujú aj prirodzene bezlepkové potraviny
Ovocie, zelenina, mäso, syry, kvalitné mliečne výrobky a vajíčka lepok neobsahujú, môžete ich teda kombinovať donekonečna. Dajú sa ľahko zohnať a určite ste ich aj doteraz mali vždy v chladničke, prečo v tom teda nepokračovať?
Ak pridáte quinou, polentu či pohánku so zeleninou, máte postarané o plnohodnotný obed alebo večeru aj s prílohou bez toho, že by ste sa museli obmedzovať alebo narábať so špeciálnymi potravinami.
8. Naučte sa správne čítať etikety
To, že múčne jedlá sú pre vás absolútnym tabu musí vedieť aj úplný bezlepkový začiatočník. Vedeli ste však, že glutén je obsiahnutý napríklad aj v sójovej omáčke, sladových sirupoch, cereáliách, marinádach a mäsových výrobkoch? Dávajte si preto zakaždým pozor na to, čo kupujete a poctivo čítajte všetky etikety.
Najmä v začiatkoch vašej diéty si vyhraďte na nakupovanie viac času než zvyčajne. Postupom času si vytvoríte nákupný zoznam, v ktorom glutén budete hľadať iba márne. Nemusíme však snáď pripomínať, že siahať by ste mali po nespracovaných potravinách akými sú zelenina a ovocie, prípadne mäso a ryby. Bezlepkové sladkosti a pečivo sú síce v poriadku, rozhodne by však nemali tvoriť základ vášho nového jedálnička.
9. Vytvorte si vlastný jedálny lístok
Určite to poznáte. Prídete domov z práce a posledné, na čo máte po dlhom dni náladu, je postaviť sa ku sporáku a uvariť si večeru. Chcete sa skrátka čo najrýchlejšie najesť, preto príde vhod aj krajec chleba s maslom a šunkou.
Pri bezlepkovej diéte to však bude o niečo zložitejšie. Dajte si záležať na tom, aby ste v chladničke vždy mali nejaké mäso, šalát a syry. V sobotu spravte veľký nákup na základe presného zoznamu jedál, ktoré máte v pláne variť počas týždňa. Môžete dokonca zájsť ešte ďalej a jedlo si predpripraviť do plastových krabičiek na celý týždeň. Takto si obed veľmi jednoducho vezmete aj so sebou do práce.
Inými slovami – vyhnite sa situáciám, kedy by ste pozerali do prázdnej chladničky a rozmýšľali, že o ulicu ďalej je pekáreň. Dobrý plán vás skrátka ušetrí zbytočného trápenia a ľutovania sa. Jednoducho zjete to, čo máte nachystané a nezaoberáte sa inými alternatívami.
10. Bezlepková strava je veľmi chutná a výživná
Keď poviete, že ste celiatik, zväčša vás ľudia poľutujú a pomyslia si, že musíte jesť len špeciálne potraviny a hladovať. To však vôbec nie je pravda. Existuje množstvo potravín, ktoré môžete jesť do sýtosti, milióny chutných kombinácií a bezlepkových receptov, ktoré stoja za vyskúšanie aj v prípade, že nie ste na bezlepkovej diéte.
Možno práve vďaka celiakii objavíte množstvo nových, nepoznaných chutí a zistíte, že ste sa vo vašej novej strave našli. Kvalitné hovädzie mäso v spojení s bylinkami či filet lososa so šalátom a zemiakmi chutí úžasne a nadchne aj toho najväčšieho milovníka bielej múky.
Čo z toho vyplýva?
Je to o ochote a osobnom prístupe. Ak sa nenecháte stiahnuť do víru bezlepkových keksov a chlebov zistíte, že vaša diéta je svieža a plná rôznych čistých chutí, ktoré ste doteraz nepoznali. Dajte priestor aj nepoznanému a uvidíte, že sa to dá, a že je to omnoho jednoduchšie, než ste si pôvodne mysleli.