11 trikov, ako sa vyhnúť dovolenkovému priberaniu
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Chudnete do plaviek? Tešíte sa, ako sa pri mori prevediete v plnej kráse? Ploché bruško a pevný zadoček, na ktorom ste celé týždne či mesiace makali? Nepokazte si to.
Chudnutie do plaviek je každoročný fenomén. A hlúposť v jednom. Nárazové chudnutie pred letnou sezónou má často za následok nepríjemný jojo efekt, ktorý začína už na samotnej dovolenke. Ak chcete predvádzať na pláži ploché brucho, nemusíte týždeň piť len smoothie na striedačku s čistou vodou. Zdravý životný štýl, pravidelná strava a dostatočná dávka pohybu vám zaručia plážové telo na celú sezónu.
Obsah článku
- 1 Expresne do plaviek
- 2 1. Zabudnite na all inclusive
- 3 2. Pravidelný pohyb
- 4 3. Obmedzovanie pred dovolenkou
- 5 4. Dostatočný relax
- 6 5. Ovocné snacky
- 7 6. Zmrzlina po večeri?
- 8 7. Doprajte si slnečný kúpeľ
- 9 8. Nemusíte ochutnať všetko
- 10 9. Miešané drinky sú tabu
- 11 10. Kontinentálne raňajky?
- 12 11. Čo jesť cestou
Expresne do plaviek
Ak potrebujete iba doladiť formu, sacharidy obmedzte na minimum. Nízkosacharidová diéta dokáže s telom divy aj na poslednú chvíľu. Dva týždne pred dovolenkou žiadne pečivo, cestoviny, ale ani zemiakové prílohy, ryža iba mininálne. Namiesto ovocia si naservírujte zeleninu, ovocné šťavy vyškrtnite. Je možné, že vás dočasne potrápi nervozita alebo bolesti hlavy. To súvisí so znížením hladiny krvného cukru, no zotrvajte, pozitívne výsledky na seba nenechajú dlho čakať.
Ako si však svoj úspech nepokaziť hneď pri prílete do dovolenkovej destinácie? Prečítajte si naše tipy.
1. Zabudnite na all inclusive
Vedeli ste, že za 2 dni prejedania môžete bez obáv pribrať aj 5 kilogramov? Samozrejme, bude to predovšetkým natrávené jedlo a zadržané tekutiny, no aj tak to pocítite na svojom opasku. Už pri výbere dovolenkovej destinácie myslite na to, že all inclusive pobyty sú na čiernej listine. Aj tu platí, čo oči nevidia, to srdce nebolí. Vyberte si radšej polpenziu, na obed budete mať možnosť vybrať si zdravé, ľahké zeleninové jedlá. V teple aj tak človeku nechutí.
2. Pravidelný pohyb
Je pre vás dovolenka synonymom dokonalého oddychu s knižkou v ruke? Len ležíte na pláži a sem-tam sa otočíte? To je chyba. Okrem toho, že nespálite denne toľko kalórií ako v bežnom pracovnom kolotoči, vaše svaly si po siedmich dňoch odpočinku ťažšie zvyknú na pravidelný pohyb. Prekonajte sa už v prvý deň, doprajte si dlhšiu večernú prechádzku, následne den oddychu a na tretí deň sa už naplno venujte plážovým športom. Krásne si spevníte telo a vďaka slnečným lúčom aj pokožku. Z dovolenky sa vrátite ešte v lepšej forme ako pred odchodom. Predvediete opálené telo v letných šatách, netešíte sa? Plážový volejbal precvičí celé telo, spevní vám paže, ktoré sú často problematické u žien nad 35 rokov, plávanie vám posilní aj chrbát a skorý ranný beh po pláži vám vyformuje krásne štíhle nohy.
3. Obmedzovanie pred dovolenkou
Držali ste pred dovolenkou svoj apetít na uzde? Tešíte sa, ako si vydýchnete a konečne sa najete? To je chyba. Ak sa budete obmedzovať pred dovolenkou, prídete vyčerpaní a hneď po prílete zjete na letisku to, čo nezje vás. Prílišné obmedzovanie kalorického príjmu navyše spomalí metabolizmus, preto si radšej doprajte dostatok zdravej stravy a nestresujte sa. Navyše, nepravidelná strava a vynechávanie jedál spôsobí nadúvanie a nafukovanie, preto bude vaše bruško pôsobiť väčším dojmom, ako keby ste jedli pravidelne, no schudli o kilogram menej.
4. Dostatočný relax
Zbaliť sa, vybaviť poistenie, nakúpiť drogériu, odviesť deti na prázdniny, stihnúť check in… Máte toho veľa pred dovolenkou? Radšej si vezmite z práve voľno o deň skôr a za tých 8 hodín postíhate úplne všetko. Ak sa budete stresovať, vaše telo si bude pýtať jednoduché sacharidy a skončíte s návalmi vlčieho hladu.
5. Ovocné snacky
Na pláži ponúkajú ananás, kokos, v plážovom bare misku s nakrájaným banánom či papáyou. Máte chuť? Pravdepodobne ste smädní. Skúste sa najskôr napiť. Chuť na ovocie je často príznakom dehydratácie organizmu. Ovocie je tiež plné cukru, predovšetkým ananás či spomínaná papáya, preto si ho doprajte s mierou.
6. Zmrzlina po večeri?
Dovolenkovať v Taliansku a nedopriať si „dželato“? Alebo v Chorvátsku krémový „sladoled“? To by bol hriech. Nie však po večeri. Skočte si na kopček ešte pred siestou a keď zapadne slnko, zahrajte si turnaj v plážovom volejbale alebo skúste vodný aerobic v rámci animačného programu. Na vašej postave jednorázové zhrešenie nezanechá žiadne stopy.
7. Doprajte si slnečný kúpeľ
Ako to ženy v Taliansku a Grécku robia, že sú také štíhle? Aj keď večerajú neskoro, doprajú si chrumkavé bagety, pizzu, cestoviny či zmrzlinu? Okrem toho, že majú v porovnaní so Stredoeurópankami aktívnejší životný štýl, zjedia toho menej a vďaka slnku majú dostatok vitamínu D, ktorý je tiež skvelým pomocníkom pri chudnutí. Po 16:00, keď bude váš tieň dlhší ako vaša výška, doprajte si poriadny slnečný kúpeľ. Spevní sa vám pleť a doplníte si dávku.
8. Nemusíte ochutnať všetko
Morské plody, chrumkavá pizza, vyprážané chobotničky na paličke? Máte chuť na všetko? Miernite sa. Ochutnajte miestnu špecialitu, ale nemusíte zjesť celú porciu. Rozdeľte sa s partnerom alebo slušne požiadajte v bare o polovičnú porciu.
9. Miešané drinky sú tabu
Alkohol je plný prázdnych kalórií. Ak si ho navyše doprajete vo forme miešaného drinku, je doplnený džúsom, alebo ešte horšie, smotanou. Ak si chcete povyraziť a vyhodiť z kopýtka, vyskúšajte namiesto sladkého mojita Bloody Mary z paradajkovej šťavy a korenia alebo ešte lepšie, pohár suchého vína k večeri.
10. Kontinentálne raňajky?
Švédske stoly sú podobná pohroma ako all inclusive. V prímorských krajinách vám pod nos prinesú briošky s krémovou plnkou, pistáciový croissant, vanilkové buchtičky, sladké cappuccino a pohár pomarančovej šťavy. Ani sa nenazdáte a za tých pár minút máte v sebe celodennú dávku cukru. Lákavé? Nemyslíme si. Objednajte si radšej miešané vajíčka alebo omeletu, ak máte takú možnosť.
11. Čo jesť cestou
Poslednou, no asi najzákernejšou nástrahou sú snacky na cestu. Ak vás čaká dlhý let, alebo ešte horšie, cesta autobusom, zásobte sa jedlom, ktoré si pripravíte vopred doma. Bagety z pumpy sú tabu, rovnako tortily plné nezdravého presladeného dresingu alebo sendviče, ktoré sú mäkké aj 2 týždne po dátume výroby. Na cestu si zoberte špaldové sucháre, rastlinnú termizovanú nátierku plnú bielkovín, ktorá znesie aj dlhší pobyt v teple, v miske nakrájanú mrkvu a zelerové stonky, balíček orieškov a jablká. Nezabudnite na dostatok pitnej vody. S touto prvou pomocou to zvládnete. Je neslušné brať si do lietadla vlastné jedlo, no v prípade, že sa chcete zdravo stravovať, každý vám to odpustí. Croissanty so šunkou alebo predvarené vákuovo balené cestoviny, ktoré ponúkajú na palube, sú čistý postrach štíhlej línie.
Nezabúdajte, ste na dovolenke. Ak dostanete chuť na miešaný drink alebo jeden kopček zmrzliny, doprajte si to. Ale nie každý deň. Vaše telo si to zalúži.
[extra_box_shortcode button_text=“Toto chcem!“ button_url=“objednavka/“] Chcete sa dostať do formy, aby ste nemuseli už nikdy riešiť chudnutie do plaviek? Objednajte sa na úvodnú konzultáciu len za 7,90 € a získajte jedálniček špeciálne pre vás. [/extra_box_shortcode]