OBEZITA: jej riziká, diagnostika, prevencia, liečba - Výživovo.sk

Obezita. Viete aké sú jej príznaky, zdravotné riziká a liečba?

obezita

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Obezita je v Spojených štátoch amerických epidémiou. Vystavuje ľudí mimoriadnemu riziku vážnejších ochorení, ako cukrovka typu 2, srdcový infarkt alebo rakovina.

Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu chorôb a prevenciu (CDC), v rokoch 2015 – 2016, 93,3 milióna dospelých Američanov (39,8 % – overený zdroj) a 13,7 milióna amerických detí a tínedžerov (18,5 % – overený zdroj) trpelo klinickou obezitou. Obezita je problémom aj na Slovensku, aj keď nie v takom meradle, ako v USA. Podľa údajov CIA Factbook, v roku 2016 bolo na Slovensku obéznych 20,5 % dospelých. 

kalorické jedlo obezita

Vysokokalorické jedlo a málo pohybu sú základom vzniku obezity.

Čo je obezita?

O obezite môžeme hovoriť vtedy, ak index telesnej hmotnosti (BMI – Body Mass Index) dosiahne hodnotu 30 a viac. Hodnota BMI sa vypočíta ako podiel váhy s výškou v metroch na druhú. No BMI má pár obmedzení, ktoré treba vziať do úvahy.

CHCEM SCHUDNÚŤ
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať.
Predajcovia keto diétyChiaShakeKetoMixKetoDietNutriFood
Chcem schudnúťDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jedlá na chudnutieDiétne raňajkyDiétny obedDiétne dezertyDiétne cestovinové jedláLow carb pečivo
Skúsenosti s keto diétou28 dňový denník chudnutia
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom.
Prípravky na chudnutieBlokátor hladuDiétne cestovinyTabletky na chudnutieNízkokalorické sladidloSpaľovač tukovSirupy bez cukruKáva a čaj na chudnutieNízkokalorické dresingy

Podľa CDC,: “Faktory ako vek, pohlavie, množstvo svalovej hmoty môžu tiež ovplyvniť vzťah medzi BMI a množstvom tuku v tele. BMI totiž nerozlišuje medzi telesným tukom, svalmi a kostnou hmotou a tiež nehovorí o rozložení tuku v tele.

Aj napriek týmto obmedzeniam, BMI sa stále využíva ako rozšírený ukazovateľ nadváhy.

Čo spôsobuje obezitu?

Konzumácia väčšieho množstva kalórií, než telo spáli svojou aktivitou (v dlhodobom meradle) spôsobuje obezitu. Časom sa tieto kalórie zbierajú a spôsobujú priberanie.

Obezita najčastejšie vzniká

  • pri jednotvárnom stravovaní s vysokým obsahom tukov a kalórii,
  • sedavým spôsobom života,
  • nedostatkom spánku, čo môže viesť k hormonálnym zmenám, väčšiemu pocitu hladu a chuti jesť práve vysokokalorické jedlá,
  • genetickými predispozíciami, ktoré ovplyvňujú, ako vaše telo spracováva jedlo na energiu a ako ukladá tuky,
  • starnutím, čo vedie k zníženiu svalovej hmoty v tele, spomaleniu metabolizmu a jednoduchšiemu priberaniu na váhe,
  • ako dôsledok tehotenstva, keď žena po pôrode nedokáže zhodiť kilá, ktoré počas tehotenstva pribrala.
sedavý štýl života

Sedavý štýl života tiež môže za priberanie a obezitu.

Obezita tiež môže vzniknúť pri určitých chronických ochoreniach, ktoré spôsobujú priberanie:

  • syndróm polycystických vaječníkov spôsobuje nerovnováhu ženských reprodukčných hormónov,
  • Prader-Williho syndróm je zriedkavé genetické ochorenie, kedy sa ľudia narodia s veľkou chuťou do jedla a predispozíciou obezity,
  • Cushingov syndróm je endokrinná porucha prílišnej produkcie stresového hormónu kortizolu,
  • hypotyreóza je porucha štítnej žľazy, kedy neprodukuje v dostatočnom množstve nevyhnutné hormóny,
  • osteoartritída a ďalšie ochorenia, ktoré obmedzujú možnosť pohybu a fyzickej aktivity.

U koho je riziko vzniku obezity?

Rizikové faktory zahŕňajú genetiku, prostredie aj psychologické rozpoloženie, ktoré vplýva na možný vznik obezity.

Genetika

Niektorí ľudia majú na priberanie genetické predispozície a problémy s kolísajúcou váhou sa im počas života pravidelne opakujú.

Prostredie, v ktorom sa pohybujete

Prostredie doma, v škole alebo v práci môže tiež ovplyvniť, ako a čo jete a ako často sa hýbete. Možno neviete kombinovať potraviny a uvariť zdravé jedlo, alebo si myslíte, že zdravé potraviny sú drahé. Rovnako môžete žiť na mieste, kde nie je vhodné behať alebo chodiť na prechádzky.

Psychologické a iné faktory

K priberaniu môže viesť depresia, keď ľudia hľadajú útechu v jedle. Aj niektoré antidepresíva majú priberanie ako vedľajší účinok. Podobný efekt nastáva aj keď niekto prestane s fajčením, preto je dôležité nenahrádzať cigarety jedlom a hýbať sa. Priberanie tiež spôsobujú steroidy a hormonálna antikoncepcia.

v depresii sa ľudia často prejedajú

Ako sa diagnostikuje obezita?

Za obéznych považujeme ľudí s BMI 30 alebo viac. Index telesnej hmotnosti je len hrubý výpočet hmotnosti osoby vo vzťahu k jej výške. K presnejším metódam merania telesného tuku a distribúcie telesného tuku patrí hrúbka kože, porovnanie pásov a bokov a skríningové testy, ako sú ultrazvukové vyšetrenie, počítačová tomografia (CT) a skenovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI).

Váš lekár si pred stanovením diagnózy môže vyžiadať určité testy, ktoré pomôžu diagnostikovať obezitu a zdravotné riziká s ňou spojené. Môžu to byť krvné testy na vyšetrenie hladín cholesterolu a glukózy, pečeňové testy, vyšetrenie u diabetológa, testy štítnej žľazy a vyšetrenie srdca, ako napríklad elektrokardiogram.

Meranie tuku v páse je tiež dobrým indikátorom rizika chorôb súvisiacich s obezitou.

krvné testy cholesterol obezita

Komplikácie, ktoré spôsobuje obezita

Obezita nesúvisí iba s nárastom hmotnosti, ale spôsobuje oveľa vážnejšie zdravotné komplikácie. Vysoký pomer telesného tuku k svalom spôsobuje zaťaženie kostí a vnútorných orgánov. Zvyšuje zápal v tele, ktorý sa považuje za príčinu rakoviny. Obezita je tiež hlavnou príčinou vzniku cukrovky 2. typu.

cukrovka

Diabetes 2. typu je najčastejšou komplikáciou obezity.

Obezita sa spája s množstvom zdravotných komplikácií, ktoré môžu ohroziť život:

  • diabetes typu 2
  • srdcový infarkt
  • vysoký krvný tlak
  • niektoré druhy rakoviny (pŕs, hrubého čreva, endometria)
  • mŕtvica
  • ochorenia žlčníka
  • ochorenia pečene
  • vysoký cholesterol
  • problémy s dýchaním a spánkové apnoe
  • artritída
  • neplodnosť

Liečenie obezity

Ak ste obézni a sami ste nedokázali schudnúť, je na mieste vyhľadať lekársku pomoc. Začnite u svojho všeobecného lekára, ktorý vás odporučí k špecialistovi. Lekár s vami bude pracovať na zmene životného štýlu, niekedy môže odporučiť lieky alebo chirurgický zákrok na redukciu hmotnosti.

Zmena životného štýlu a návykov

Nechajte si poradiť od odborníkov, ktorí vás naučia lepšie vyberať, čo zjete. Pomôžu vám vypracovať jedálniček na chudnutie v kombinácii s cvičebným programom a zvýšenou dennou aktivitou, aby ste si vybudovali silu, vytrvalosť a rozprúdili metabolizmus.

Ak je problém s jedením psychologický, poradenské skupiny môžu tiež identifikovať nezdravé spúšťače a pomôžu vám zvládnuť akékoľvek problémy s úzkosťou, depresiou alebo emocionálnym prejedaním.

cvičenie obezita

Chudnutie pod dohľadom lekára

Váš lekár vám môže okrem zdravého stravovania a cvičebných plánov predpísať aj lieky na chudnutie. Lieky sa zvyčajne predpisujú iba v prípade, že iné metódy chudnutia zlyhali a ak máte BMI 27 a vyššie v kombinácii so zdravotnými problémami, ktoré súvisia s obezitou.

Lieky na chudnutie na predpis buď zabraňujú vstrebávaniu tukov, alebo potláčajú chuť do jedla. Pripravte sa, že tieto lieky môžu mať nepríjemné vedľajšie účinky. Napríklad vedú k častým pohybom čriev, zápche alebo plynatosti. Počas užívania liekov vás bude lekár starostlivo sledovať.

chudnutie pod dohľadom lekára

Bariatrická chirurgia

Bariatrický operačný zákrok vyžaduje od pacienta výraznú zmenu životného štýlu. Vďaka operačnému zákroku žalúdka sa zmenší objem jedla, ktorý dokáže obézny človek prijať, alebo sa obmedzí množstvo kalórií, ktoré sa vstrebávajú do tela.

Keďže ide o chirurgický zákrok, treba počítať aj s rizikami. Po operácii musí pacient zmeniť svoje stravovacie návyky, alebo riskuje, že sa bude cítiť zle. Najvhodnejší kandidáti sú ľudia s BMI 40 a viac, alebo s BMI 35 do 39,9 v kombinácii s vážnymi zdravotnými komplikáciami kvôli obezite.

operácia

Aké bariatrické chirurgické zákroky sa zvyčajne vykonávajú?

  • Gastrický bypass, kedy sa vyradí časť tráviaceho systému a obmedzí množstvo absorbovaných živín. Operáciou sa zmení trasa jedla v tráviacom trakte.
  • Laparoskopická gastrická bandáž žalúdka oddelí časť žalúdka bandážou a zmenší tak jeho objem.
  • Tubulizácia žalúdka odstráni časť žalúdka.
  • Biliopankreatickou diverziou so zachovanou dvanástnikovou časťou sa zmenší objem žalúdka a množstvo čreva, ktoré je schopné absorbovať živiny.

Už pred chirurgickým zákrokom sa od pacientov vyžaduje, aby schudli. Okrem toho im lekári vysvetlia, čo ich čaká, aby sa ubezpečili, že sú na túto operáciu emocionálne pripravení a sú ochotní vykonať potrebné zmeny životného štýlu, ktoré sa budú od nich vyžadovať.

Ako to vyzerá s obezitou v dlhodobom horizonte?

Obezita a choroby s ňou súvisiace stále narastajú. To je dôvod, prečo spoločnosť vyvíja tlak a kladie dôraz na zdravý výber potravín a aktivít, ktoré pomôžu zvrátiť vývoj obezity vo svete.

Je však na každom z nás, aby si uvedomil riziká a urobil zmeny vo svojom živote.

pohyb obezita

Ako predchádzať obezite?

Základom je aktívny životný štýl, vďaka ktorému môžete zabrániť nárastu hmotnosti. Zamerajte sa na menej náročné cvičenia (chôdza, plávanie, bicyklovanie) každý deň aspoň po dobu 20 až 30 minút.

Vyberajte si výživné potraviny, ako sú ovocie, zelenina, celé zrná a chudé mäso. Jedlá s vysokým obsahom tukov a kalórií jedzte s mierou.

Článok je voľným prekladom z anglického originálu uverejneného na healthline.com.

5/5 - (1 vote)

Michel Struharova

Cestovateľka a bežkyňa, ktorá s 10 kg batohom 3 roky spoznávala svet. Teraz zdoláva slovenské kopce a pomáha klientom rozprávať príbehy ich značiek. Na Výživovo.sk píše predovšetkým o milovanom behu a športovej výžive.

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra