Na čo je dobré aktívne uhlie?
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Aktívne uhlie bolo kedysi považované za univerzálnu protilátku (1). V súčasnosti sa aj naďalej odporúča ako silný a účinný prírodný liečebný prostriedok. Má množstvo dokázateľných výhod, znižuje napríklad hladinu cholesterolu, dokáže vybieliť zuby alebo zmierniť stav ľudovo nazývaný „opica“.
Tento článok sa podrobne zaoberá aktívnym uhlím a vedecky podporenými výhodami, ktorými táto látka disponuje.
Obsah článku
Čo je aktívne uhlie?
Aktívne uhlie je jemný, čierny prášok, vyrobený zo zuhoľnatených kostí, kokosových škrupín, rašeliny, ropného koksu, uhlia, olivových kôstok alebo pilín. Uhlie sa stáva „aktívnym“ vďaka spracovaniu pri veľmi vysokých teplotách. Práve tieto teploty menia jeho vnútornú štruktúru, znižujú veľkosť pórov a zvyšujú povrchovú plochu (1). Výsledkom je uhlie, ktoré je pórovitejšie ako bežné uhlie..
Aktívne uhlie by sa nemalo zamieňať s briketami z dreveného uhlia, ktoré zvyčajne využívame pri grilovačkách. Hoci oba druhy môžu byť vyrobené z toho istého základného materiálu, brikety z dreveného uhlia neboli “aktivované” pri vysokých teplotách. Navyše obsahujú aj ďalšie látky, ktoré sú toxické pre ľudí.
Ako funguje aktívne uhlie?
Aktívne uhlie viaže toxíny a chemikálie v črevách, čím zabraňuje ich absorpcii (2).Pórovitá štruktúra uhlia má záporný elektrický náboj, ktorý spôsobuje priťahovanie kladne nabitých molekúl, ako majú toxíny a plyny. Toto napomáha zachyteniu toxínov a chemických látok v črevách (2, 3).
Pretože aktívne uhlie nie je absorbované naším telom, dokáže toxíny prenášať a vo finále sa vylúči z tela výkalmi.
Aktívne uhlie ako liečba pri okamžitej otrave liekmi
Vďaka svojej vlastnosti viazať toxíny, aktívne uhlie má široké využitie najmä v medicíne. Napríklad sa často využíva pri akútnych otravách. Je to preto, že dokáže na seba naviazať široké spektrum liekov a redukuje ich účinky (1, 4). Pri liečbe ľudí sa aktívne uhlie využíva ako protilátka pri otravách jedom už cca od roku 1800 (1).
Môže sa použiť pri predávkovaní liekmi na predpis, ale aj voľnopredajnými liekmi ako je aspirín, acetaminofén a sedatíva (5, 6). Napríklad, štúdia preukázala, že ak sa podá dávka 50-100 gramov aktívneho uhlia do 5 minút od podania iného lieku, dokáže znížiť absorpciu lieku u dospelých až o 74% (1). Tento účinok sa zníži zhruba na 50%, ak sa aktívne uhlie užije do 30 minút po podaní lieku a 20%, ak sa podá v čase do 3 hodín po predávkovaní určitým liekom (7).
Počiatočná dávka 50–100 gramov je niekedy ešte doplnená ďalšími dvomi až šiestimi dávkami v objeme 30–50 gramov každé dve až šesť hodín. Táto schéma sa ale využíva menej často a môže byť účinná iba v určitých prípadoch predávkovania či otravy liekmi (8, 9).
Je dôležité poznamenať, že aktívne uhlie nie je účinné v každom prípade otravy. Napríklad neúčinkuje efektívne pri otrave alkoholom, ťažkými kovmi, železom, lítiom, draslíkom, kyselinou alebo otravou alkaloidmi (1, 2).
Okrem toho experti upozorňujú, že aktívne uhlie by sa nemalo štandardne vnímať ako liek pri akomkoľvek type otravy. Namiesto toho by malo ísť o dobre premyslené rozhodnutie založené na individuálnych prípadoch (7).
Dokáže zlepšiť funkciu obličiek
Aktívne uhlie môže zlepšiť funkciu obličiek zredukovaním množstva odpadových látok, ktoré musia obličky prefiltrovať. Je to výhoda najmä u pacientov trpiacich chronickými chorobami obličiek – diagnóza, kedy obličky nie sú schopné správne filtrovať odpadové látky v tele.
Zdravé obličky sú štandardne veľmi dobre vybavené na filtráciu krvi bez akejkoľvek pomoci. Hoci, pacienti s touto diagnózou, trpia častejšie odbúravaním močoviny a ostatných toxínov z tela. Aktívne uhlie môže mať schopnosť viazať sa na močovinu a ostatné toxíny, čím pomáha telu zbaviť sa ich (10).
Močovina a ďalšie odpadové látky prúdia z krvného obehu do čriev vďaka procesu zvanému difúzia. V črevách sa naviažu na aktívne uhlie a vylúčia sa výkalmi (11). U ľudí sa preukázal účinok aktívneho uhlia, ktoré zlepšilo funkciu obličiek u pacientov trpiacich na chronické ochorenia obličiek (4, 12).
V jednej štúdii sa potvrdilo, že doplnky s aktívnym uhlím pomohli znížiť v krvi hladiny močoviny a ostatných odpadových látok u pacientov v konečných štádiách ochorenia obličiek (11). Dovolíme si ale tvrdiť, že aktuálne dôkazy nie sú postačujúce a aby sme mohli vyvodiť adekvátny záver, je treba vykonať ešte viacero vysokokvalitných štúdií.
Redukuje symptómy syndrómu rybieho zápachu
Aktívne uhlie dokáže znížiť nepríjemný zápach u pacientov trpiacich na trimethylaminuriu (TMAU), známu aj ako syndróm rybieho zápachu. TMAU je genetická diagnóza, pri ktorej sa trimethylamín (TMA), zložka so zápachom podobným hnijúcim rybám, hromadí v tele pacienta.
Zdraví jedinci sú štandardne schopní premeniť TMA, zapáchajúce ako ryby, na nezapáchajúcu zložku predtým, ako sa vylúči do moču. Pacientom s TMAU zvyčajne chýba enzým, ktorý podporuje túto premenu. Vďaka tomu sa TMA kumuluje v tele a dodáva rybí zápach nielen moču, ale aj potu či dychu (13).
Štúdie ukázali, že aktívne uhlie a jeho pórovitý povrch môžu napomôcť naviazaniu menších zložiek, spôsobujúcich zápach a zvýšiť ich vylúčenie, pri diagnóze TMA. Jedna menšia štúdia na pacientoch s TMAU analyzovala efekt doplnkového užívania 1,5 gramu aktívneho uhlia po dobu 10 dní. Koncentrácia TMA v moči pacienta sa zredukovala na hladiny, aké maj bežne zdraví jedinci (14). Tieto výsledky znejú sľubne, ale opäť – je treba viac štúdií.
Dokáže znížiť hladinu cholesterolu
Aktívne uhlie dokáže takisto znížiť hladinu cholesterolu. Je to spôsobené tým, že dokáže naviazať cholesterol a kyseliny obsahujúce cholesterol v črevách a zabráni ich absorpcii v tele človeka (15, 16).
V jednej štúdii sa dokázalo vďaka 24 gramom aktívneho uhlia denne počas doby štyroch týždňov znížiť celkovú hladinu cholesterolu o 25% a “zlý” LDL cholesterol o 25%. “Dobrý” HDL cholesterol a jeho hladina sa zvýšila o 8% (17).
V ďalšej štúdii, užívanie 4-32 gramov aktívneho uhlia denne pomohlo zredukovať cholesterol (celkový) a “zlý” LDL cholesterol o 29-41% u pacientov s vysokou hladinou cholesterolu (18). V tejto štúdii sa vysoké dávky aktívneho uhlia ukázali ako najúčinnejšie. Podobné výsledky sa dosiahli vo väčšine, hoci nie všetkých, štúdií (19, 20, 21).
Napriek tomu je zaujímavé sledovať, že všetky štúdie venované tejto téme, sa realizovali v 80-tych rokoch. Viacero aktuálnych štúdií by potvrdilo naše tvrdenia.
Iné využitie
Aktívne uhlie je takisto populárnym domácim liekom s rozšíreným využitím, hoci je potrebné poznamenať, že nie všetky spôsoby sú podporené vedou.
Najznámejšie spôsoby použitia:
- Redukcia nadúvania: Niektoré štúdie preukázali, že aktívne uhlie môže zredukovať nadúvanie po požití určitých typov jedál. Takisto môže pomôcť zlepšiť arómu plynov. Hoci nie všetky štúdie potvrdili toto zistenie (22, 23).
- Filtrácia vody: Aktívne uhlie je populárnym spôsobom, ako vo vode zredukovať ťažké kovy a obsah fluoridu. Napriek tomu nefunguje účinne pri odstraňovaní vírusov, baktérií alebo tvrdých minerálov (4, 24, 25).
- Bielenie zubov: Využitím aktívneho uhlia pri čistení zubov si ich paradoxne vybielite. Treba podotknúť, že ide o absorpciu zubného plaku a ostatných zložiek spôsobujúcich zafarbenie. Napriek tomu neexistujú štúdie, ktoré by tento účinok potvrdili.
- Prevencia pred nadmerným požitím alkoholu: Aktívne uhlie sa občas využíva ako liečba po nadmernom požití alkoholu. Hoci konzumácia s alkoholom samotným môže spôsobiť pokles hladiny alkoholu v krvi, nepreukázali sa žiadne iné účinky (26).
- Liečba pokožky: Aplikáciou aktívneho uhlia na pokožku docielime efektívne liečenie akné a poštípania hmyzom či uhryznutie hadom. Napriek všetkému, pri tejto kombinácii nájdeme iba vtipné štúdie.
Je aktívne uhlie bezpečné?
Aktívne uhlie sa vo väčšine prípadov považuje za bezpečné a vážnejšie reakcie sú zriedkavé a len občasné. Môže spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky, najznámejšími sú nevoľnosť a zvracanie. Takisto aj zápcha či čierna stolica sú typickými vedľajšími účinkami (27).
Ak sa aktívne uhlie využíva ako pohotovostná protilátka pri otrave, existuje riziko, že sa dostane namiesto do pľúc namiesto do žalúdka. Veľmi pravdepodobné je to u pacientov, ktorí zvracajú, majú závrate alebo sú v polo bezvedomí. Vzhľadom na toto riziko, aktívne uhlie by sa malo podávať iba jedincom, ktorí sú pri plnom vedomí (1, 27).
Na dôvažok, aktívne uhlie môže zhoršiť symptómy u jedincov s variegate porphyria, výnimočnou genetickou chorobou zasahujúcou kožu, vnútornosti a nervový systém (28). Vo veľmi zriedkavých prípadoch aktívne uhlie spôsobilo aj blokáciu čriev, či dokonca ich prederavenie (27).
Treba spomenúť, že aktívne uhlie môže takisto redukovať absorpciu určitých liekov. Preto by sa jedinci, užívajúci lieky, mali poradiť s odborníkmi predtým, ako začnú liečbu (1).
Odporúčané dávkovanie
Dodržiavajte presné inštrukcie ohľadom užívania, podobné dávkam, ako sme spomínali zo štúdií vyššie. V prípade predávkovania či otravy, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Dávka 50–100 gramov môže byť odporúčaná iba profesionálmi, ideálne asi hodinu po predávkovaní. Deti zvyčajne dostanú nižšiu dávku – 10-25 gramov (8).
Dávky pri iných diagnózach sa pohybujú od 1,5 gramu pri liečbe syndrómu rybieho zápachu až po 4 – 32 gramov denne na zníženie cholesterolu a podporu funkcie obličiek v konečných štádiách ochorenia obličiek (11, 14, 17).
Doplnky s aktívnym uhlím existujú vo forme tabliet alebo prášku. Pri užívaní ako prášok, zmiešajte uhlie s vodou alebo nekyslým džúsom. Takisto zvýšte príjem tekutín, aby ste sa vyhli zápche.
Poznámky
Aktívne uhlie je doplnok s multifunkčným využitím. Môže mať potenciál na zníženie cholesterolu, liečbu otravy, redukciu plynatosti a podporu funkcie obličiek. Hoci – štúdie preukázali iba slabé výsledky a viaceré ďalšie benefity aktívneho uhlia neboli podporené výskumom. Myslite na tieto fakty, ak sa rozhodnete vyskúšať liečbu aktívnym uhlím.
Článok je voľným prekladom originálu z Healthline.com.