Syndróm dráždivého čreva - čo musíte vedieť? - Výživovo.sk

Syndróm dráždivého čreva – čo musíte vedieť?

VYSKÚŠAJ ZADARMO
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo

Syndróm dráždivého čreva je nepríjemné ochorenie. Ide o poruchu zažívacieho traktu, ktorá postihuje 10-15% populácie v rozvinutých krajinách. Charakterizuje ju porucha vyprázdňovania stolice (hnačka, zápcha alebo striedanie oboch), menlivá bolesť brucha, dyskomfort, napätie brušnej steny alebo nafukovanie.

Pri vyšetreniach sa však u pacienta nezistí žiadne orgánové poškodenie.

V článku sa dozviete základné informácie o tejto poruche akými sú príznaky, príčiny, diagnostika, problematika liečby, odporúčania a prognóza.

Ako často sa vyskytuje syndróm dráždivého čreva?

Najčastejšie sa prejavuje v mladom dospelom veku, ale častý je výskyt aj v puberte a môže sa vyskytnúť aj v starobe. Zaraďuje sa medzi civilizačné ochorenia. Dáva sa do súvislosti s nesprávnym spôsobom životosprávy a stresom. V USA lekára vyhľadá asi 25% pacientov so syndrómom dráždivého čreva a v Európe až 63% pacientov.

Prevahu majú ženy, ktoré častejšie vyhľadajú lekára ako muži. Vzhľadom na neodhalenie poruchy jedným lekárom pacienti často konzultujú chorobu s niekoľkými lekármi.

Ťažkosti pacientov sa začínajú prejavovať v dospievaní a trvajú desaťročia. Vyskytujú sa väčšinou periodicky v intervaloch, ale môžu sa vyskytovať v menšej miere aj každodenne, čo výrazne zhoršuje kvalitu života. Takýto pacienti majú obavy z cestovania, nezúčastňujú sa spoločenského života a môže byť narušené aj ich vykonávanie pracovných povinností.

Keďže sa pacientom často opakujú príznaky, mávajú obavy z vážnej nevyliečiteľnej choroby. Kvalita života pacientov so syndrómom dráždivého čreva je niekedy horšia ako u pacientov trpiacich orgánovým ochorením.

Syndróm dráždivého čreva sa najčastejšie prejavuje v mladom dospelom veku.

Syndróm dráždivého čreva sa najčastejšie prejavuje v mladom dospelom veku.

Čo je príčinou syndrómu dráždivého čreva?

Pohyby hrubého čreva sú pod zložitou nervovou a hormonálnou reguláciou. Tráviaca sústava veľmi citlivo reaguje na záťažové vplyvy vonkajšieho prostredia, čo pociťujú aj zdraví ľudia.

Pri syndróme dráždivého čreva ide o poruchu pohyblivosti tenkého a hrubého čreva, ktoré už na menšie dráždenie môžu reagovať sťahmi alebo bolesťami. Výrazný podiel pacientov má zvýšenú citlivosť celého organizmu, nielen čriev.

U týchto pacientov sa už pri normálnej činnosti čreva, alebo pri minimálnom dráždení môžu vyskytnúť bolesti. Môže ísť o centrálnu poruchu spracovania vnútornej bolesti.

Väčšina pacientov, ktorí sa sťažujú na nadúvanie, nemá v črevách zvýšené množstvo črevných plynov, ale už normálne množstvo črevných plynov vedie k zvýšenému pocitu napätého brucha a bolestiam.

Je rozšírený názor, že príznaky ochorenia môže vyvolať trvalý stres alebo rôzne psychické konflikty. Tieto faktory naozaj aktivizujú príznaky, ale sami o sebe nevysvetľujú vznik ochorenia.

Vo vývine príznakov hrá rovnakú úlohu rodinná dispozícia ako aj vonkajšie činitele. U pacientov so syndrómom dráždivého čreva zážitky prežité v rannom detskom veku podstatne ovplyvňujú ich neskoršie príznaky.

Stáva sa aj to, že výskytu prejavov predchádza „pokazený žalúdok“ alebo črevná infekcia s hnačkou.

Syndróm dráždivého čreva treba ostro oddeliť od zápalových črevných ochorení, s ktorými nemá nič spoločné. Ani precitlivenosť na stravu nevyvoláva príznaky tohto ochorenia.

Na druhej strane napríklad: káva, alkohol, čokoláda, mastné jedlá a silné koreniny ovplyvňujú pohyby tráviaceho systému a môžu vystupňovať ťažkosti. Rovnaké jedlo môže príležitostne vyvolať, vystupňovať alebo zmierniť ťažkosti.

Je dôležitým faktom, že pacienti so syndrómom dráždivého čreva majú často rozdielne psychické a nervové poruchy. Prehnané obavy, strach, tieseň, zlá nálada, skľúčenosť, depresia, nepokoj, poruchy spánku, panické reakcie, ba niekedy sa môžu vyskytnúť vážne psychické poruchy. Tieto príznaky sa pridružujú k syndrómu dráždivého čreva, ale nemôžu sa vnímať ako príčina ochorenia.

V rozsiahlej štúdii uskutočnenej v roku 2015 na vzorke 94 000 ľudí sa preukázalo, že ľudia so syndrómom dráždivého čreva mali o 50% vyššiu pravdepodobnosť výskytu úzkostnej poruchy a o 70% vyššiu pravdepodobnosť výskytu poruchy nálady, ako je depresia.

Stres môže vyvolávať príznaky syndrómu dráždivého čreva.

Stres môže vyvolávať príznaky syndrómu dráždivého čreva.

Aké sú príznaky syndrómu dráždivého čreva?

Základné príznaky syndrómu dráždivého čreva: bolesti brucha, poruchy vyprázdňovania (hnačka, zápcha, striedanie oboch) a nadúvanie.

Ťažkosti sú obvykle prechodné a po odchode stolice sa zmiernia. K základným príznakom sa môžu pridružiť aj pocit plnosti, prelievania a škvŕkanie v črevách a iné striedavé príznaky. Opakované nutkanie na stolicu, pocit nedostatočného vyprázdnenia konečníka, raňajšie časté vyprázdňovanie (aj pred raňajkami), prítomnosť hlienu v stolici a hnačka po konzumácii jedla a pod., dávajú ucelený obraz o chorobe. Raňajšie vyprázdňovanie pacienti často prežívajú ako hnačku a obava z ďalších hnačiek podstatne ovplyvňuje ich dennú činnosť.

Je charakteristické, že príznaky sa objavia ráno a cez deň, večer sa zmiernia a nočné hodiny sú väčšinou kľudné.

Príznaky syndrómu dráždivého čreva sú široké a môžu sa meniť.

Príznaky syndrómu dráždivého čreva sú široké a môžu sa meniť.

Ako sa dá diagnostikovať syndróm dráždivého čreva?

K správnemu stanoveniu diagnózy syndrómu dráždivého čreva je potrebné pristupovať nesmierne zodpovedne hneď z viacerých príčin:

  • často sa pod týmto syndrómom skrývajú iné vážnejšie choroby, ktoré neboli odhalené
  • hovoríme o chorobách postihujúcich gastrointestinálny trakt, brušnú dutinu alebo aj centrálnu nervovú sústavu resp. psychiatrické ochorenie
  • syndróm dráždivého čreva môže byť prvým súborom príznakov, ktoré sú predzvesťou skutočného organického ochorenia – pacienta treba sledovať
  • je potrebné mať na pamäti, že stanovením tejto diagnózy pacient v podstate dostáva „nálepku“ ochorenia, ktorá môže byť a aj často býva bagatelizovaná

Okrem podrobnej anamnézy a zhodnotenia dovtedajšieho vývoja ochorenia je nutné kritickým spôsobom analyzovať všetky laboratórne výsledky a nálezy pomocných zobrazovacích a endoskopických metód.

Na medzinárodných odborných konferenciách sa vypracovali diagnostické postupy, na základe ktorých sa s veľkou pravdepodobnosťou dá stanoviť diagnóza syndrómu dráždivého čreva.

Ak trpíte vyššie uvedenými príznakmi, obráťte sa s diagnostikou na vášho lekára.

Podľa klinickej závažnosti sa môže jednať o syndróm dráždivého čreva ľahkej, stredne ťažkej a ťažkej formy. Nepokoj a úzkosť pacientov je spôsobovaná tým, že chorí často trpia denne či týždenne alebo mesačne uvedenými príznakmi, ktoré sa opakujú, prípadne sa objavia nové príznaky.

Táto psychická dysbalancia sa môže podieľať na začarovanom kruhu príznakov. Lekár by mal pacientom vysvetliť, že nemajú žiadne orgánové poškodenie a nemusia sa obávať vážnej choroby.

Endoskopickými metódami je možné vylúčiť orgánové ochorenie.

Endoskopickými metódami je možné vylúčiť orgánové ochorenie.

Dá sa syndróm dráždivého čreva liečiť?

Základom liečby každého pacienta so syndrómom dráždivého čreva je odhalenie charakteru ťažkostí, poučenie chorého o pôvode ťažkostí a upokojenie, že sa nejedná o zákerné ochorenie vyžadujúce dlhodobú starostlivosť.

Tiež sú dôležité rady o spôsobe života. Pacienti sú plní pochybností a úzkosti kvôli opakujúcim sa ťažkostiam, preto je dôležitá vzájomná dôvera medzi lekárom a pacientom.

Vo vážnych prípadoch môže byť potrebná psychická podpora alebo psychiatrická liečba. Väčšina chorých má ale našťastie len mierne ťažkosti, ktoré je možné ovplyvniť zmenou stravovacích návykov, zdravým, disciplinovaným životným štýlom a viac-menej liekmi.

stravovacie navyky

Stravovacími návykmi je možné ovplyvniť príznaky syndrómu dráždivého čreva.

Aký spôsob života a jedálniček sa odporúča?

Syndróm dráždivého čreva je porucha, pri ktorej sa liečia príznaky a nie príčina. Neexistuje presná, špeciálna diéta, ale racionálne stravovanie zmierňuje ťažkosti.

Je dôležité jesť pravidelne, oddeliť raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru, obmedziť dráždivú stravu-bublinkové nápoje, alkohol, tuky, atď., pri hnačkách a zápchach zaradiť do stravy vlákninu.

Odporúča sa denne skonzumovať 1-2 lyžičky pšeničných otrúb, alebo pokiaľ má niekto nedôveru k otrubám, môže vyskúšať iné potraviny bohaté na vlákninu – napr. müsli alebo ovocie.

Pacient by si mal všimnúť, ktoré jedlá zosilňujú jeho ťažkosti – to môže byť rozhodujúce pri zostavovaní jedálneho lístka. Pravidelný pohyb (beh, bicyklovanie, plávanie, práca v záhrade, turistika) je tiež dôležitý kvôli psychickému uvoľneniu a nabratiu pozitívnej energie.

Aká je možnosť liekovej terapie?

Pri liečbe syndrómu dráždivého čreva sa používa veľa liekov. Momentálne neexistuje liek, ktorý by vedel odstrániť príčinu ochorenia, používané lieky slúžia na zmiernenie príznakov.

Jedny pôsobia na zmiernenie kŕčov, iné na zápchu a podobne. Vo vybraných prípadoch môžeme rátať s prípravkami pôsobiacimi na centrálny nervový systém.

Výrazne ťažké stavy vyžadujú úzku spoluprácu medzi internistom, gastroenterológom a psychiatrom. Psychoterapia môže byť dôležitou súčasťou liečenia.

Podľa štúdie publikovanej v The European Journal of Clinical Nutrition, vitamín D by mohol byť účinný pri liečbe bolestivých príznakov spojených so syndrómom dráždivého čreva.

Syndróm dráždivého čreva predstavuje komplex príznakov a pre úspešné liečenie a použitie liekov je neodmysliteľné lekárske vyšetrenie a rada lekára.

Lekár v prípade potreby predpíše lieky na zmiernenie príznakov syndrómu dráždivého čreva.

Lekár v prípade potreby predpíše lieky na zmiernenie príznakov syndrómu dráždivého čreva.

Aký je priebeh ochorenia a prognóza?

Prognóza syndrómu dráždivého čreva vzhľadom na životnú prognózu je dobrá, ale nepriaznivá na úplné vyliečenie.

Príznaky sa zvyknú objaviť v rannej dospelosti a môžeme rátať s ich priebehom aj niekoľko desaťročí. Ochorenie chorému spôsobuje veľa nepríjemností, nepoškodzuje črevo, nevedie k závažnejším chorobám, neskracuje život.

Výskum v tejto oblasti je intenzívny. Pravdepodobne o pár rokov budú také lieky a postupy, ktoré priaznivo ovplyvnia liečenie.

Lekár by mal pacienta informovať o charaktere, pôvode ťažkostí a vzájomne s pacientom dohodnúť plánované liečebné postupy.

Vyšetrenia ukazujúce na negatívny výsledok ohľadne orgánového ochorenia majú pacienta presvedčiť, že nemá vážnu chorobu a má aktívne začať spolupracovať na zmene životného štýlu v spolupráci s gastroenterológom alebo psychológom (psychiatrom), ktorí stav môžu medikamentózne ovplyvniť.

4.6/5 - (11 votes)

Mgr. Alica Rohovská

Už na strednej škole som sa začala zaujímať o biológiu, a preto som v jej štúdiu pokračovala aj na univerzite. S biológiou úzko súvisí zdravá výživa, ktorej sa venujem približne 10 rokov, odkedy som začala mať rôzne problémy súvisiace s potravinami. Svoje skúsenosti vám rada odovzdám prostredníctvom článkov. Prajem veľa šťastia na vašej ceste za zdravým životným štýlom!

Nathalia - 10. septembra 2016 Reply

Som rada, že tak dobre opísané a vysvetlené som si mohla prečítať, ako, že „moje problémy“. Ďakujem a za článok. Pri návšteve lekára budem smelšia.

Oskar Václavik - 9. októbra 2016 Reply

Veľká vďaka za vynikajúci článok s veľmi významnými informáciami pre mňa, ako pacienta s touto diagnózou. Dobre padne aj povzbudivý duch článku. Autorke prajem všetko najlepšie.
Václav

Rena - 26. januára 2017 Reply

Vynikajúci článok, konečne viem,kam zaradiť svoje ťažkosti.

Martin - 7. decembra 2017 Reply

Dobry den,
moje problemi pretrvavali cca. 5 rokov. Raz som sa nahodne dostal k odbornemu clanku o jednom alkoholickom napoji bezne predajneho v obchode. Nie alkohol ale esencialna zlozka v nom ma preukazatelne liecive ucinky na toto ochorenie. Napiste a spytajte sa:
zivot.zivot@zoznam.sk

    Jarka - 11. decembra 2017 Reply

    Prosim ťa,co je to ,co ti pomohlo?

Mario - 2. mája 2018 Reply

Zdravim…uz par rokov mam problem ze mi byva casto zle alebo mam bolesti na lavej strane pod zaludkom…je pravda ze mam panicky strach z vracania ale mavam pocit tazoby potom hladu na zachod toci sa mi hlava a stale dokola…viete mi poradit co to moze byt?

Komentovanie článku:

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra