Žlčníková diéta – princíp, výhody a 4 recepty
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Naše telo je dokonale fungujúci systém. Neznamená to však, že sa oň netreba starať, práve naopak – čím lepšiu výživu telu doprajeme, tým lepšie nám bude slúžiť. Pokiaľ budeme robiť veci, ktoré organizmus nadmerne zaťažujú, skôr či neskôr začneme pociťovať problémy. V ľudskom tele je mnoho orgánov, pre ktorých fungovanie je potrebná správna výživa. My sa dnes budeme venovať orgánu, ktorý bežne na seba neupozorňuje. Tým orgánom je žlčník.
Obsah článku
Čo je to žlčník
Žlčník je orgán v tvare hrušky a nachádza sa pod pravým pečeňovým lalokom. Pečeň produkuje žlč, ktorá prechádza do žlčníka a hromadí sa v ňom. Žlč pomáha štiepiť tuky. Keď je to v procese trávenia potrebné, žlčník vypustí potrebné množstvo žlče do tenkého čreva.
PRODUKTY PRE ZDRAVIE ŽLČNÍKA | |
---|---|
Žlčníkový elixír | |
Teekanne pečeň a žlčník | |
Pestrec mariánsky (kapsule) | |
Pestrec mariánsky (šťava) | |
Pestrec mariánsky (prášok) |
Ak je človek zvyknutý jesť veľmi mastné jedlá, nadmerne zaťažuje žlčník, ktorý sa časom vyčerpá, čo môže postupne prerásť až k problémom. Typickým ochorením žlčníka sú žlčníkové kamene.
Ich vznik okrem tučných jedál môže spôsobiť viacero faktorov, ako napríklad genetika, obezita, cukrovka, či rýchla strata hmotnosti. Najčastejšie sa vyskytujú cholesterolové žlčníkové kamene. Najrizikovejším faktorom ich vzniku je obezita, ktorú väčšinou sprevádza zvýšenie hladiny cholesterolu a môže spôsobovať neschopnosť dostatočného vypustenia žlče žlčníkom.
CHCEM SCHUDNÚŤ | |
---|---|
S keto diétou zaručene schudnete nakoľko je postavená na biochemických procesoch v organizme (viď. video). Dôležité je, aby ste stále boli v stave ketózy. Nenechajte sa odradiť cenou balíčkov, vyjde vás to oveľa lacnejšie ako opakované kupovanie neúčinných produktov. Zistite, koľko potrebujete schudnúť a prečítajte si návod, ako začať. | |
Predajcovia keto diéty | ChiaShake – KetoMix – KetoDiet – NutriFood |
Chcem schudnúť | Do 5kg – Do 10kg – Do 15kg – Nad 15kg |
Jedlá na chudnutie | Diétne raňajky – Diétny obed – Diétne dezerty – Diétne cestovinové jedlá – Low carb pečivo |
Skúsenosti s keto diétou | 28 dňový denník chudnutia |
Výživovo na chudnutie odporúča keto diétu. Ak ale z rôznych príčin chcete dať prednosť tabletkám, tak vedzte, že tabletky majú iba podporný efekt a neodmakajú to za vás. Účinné môžu byť len v kombinácii s vyváženým jedálničkom a pravidelným pohybom. | |
Prípravky na chudnutie | Blokátor hladu – Diétne cestoviny – Tabletky na chudnutie – Nízkokalorické sladidlo – Spaľovač tukov – Sirupy bez cukru – Káva a čaj na chudnutie – Nízkokalorické dresingy |
Žlčníková diéta
Žlčníková diéta sa zameriava na eliminovanie rizík v strave, ktoré by mohli viesť k vytvoreniu žlčníkových kameňov. Je určená pre ľudí, ktorí majú problémy so žlčníkom, ďalej pre tých, ktorí vedia, že sú náchylní na tieto problémy – to znamená, že v ich rodine sa vyskytujú „žlčnikári“ a pre všetkých ostatných v rámci prevencie. Ostatne mnohí z nás to občas preženú s príjmom tučných alebo nezdravých jedál, hlavne počas sviatkov.
Princípom diéty je zvýšenie príjmu potravín, ktoré znižujú cholesterol a obsahujú živiny a vlákninu nevyhnutné na to, aby tráviaci systém fungoval na čo najvyššej možnej úrovni. Tiež je potrebné znížiť príjem tučných jedál, ktoré kladú priveľkú záťaž na žlčník.
Okrem zníženia rizika vzniku žlčníkových kameňov vám diéta pomôže udržať si zdravú váhu a zníži riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení vrátane vysokého krvného tlaku. Pre naše zdravie je vždy pozitívne udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť. Odporúča sa tiež jesť stravu, ktorá nám zabezpečí stredný až nízky obsah kalórií. Sledovaním svojho jedálnička a pravidelnou konzumáciou ovocia, zeleniny a vlákniny pomôžete nielen svojmu žlčníku, ale celkovému zdravotnému stavu.
V rámci žlčníkovej diéty nie je vhodné vynechať zo stravy tuk úplne. Celkové vynechanie príjmu tukov by mohlo mať za následok, že žlčník by prestal pracovať tak, ako by mal. Kľúčom k úspechu je zamerať sa na jedlá, ktoré obsahujú správny typ tukov, ktoré vaše telo potrebuje a žlčníku neškodia. Príkladom je ľanový olej a omega-3-mastné kyseliny, ktoré môžete konzumovať spolu s jedlom bez toho, aby ste si zvýšili hladinu cholesterolu.
Jedlá, ktoré by ste mali zahrnúť do jedálnička
- Prebiehajúca akcia až -30%
- Garancia najnižšej ceny – odkaz smeruje na priameho výrobcu produktu
- Tovar vám bude odoslaný najneskôr v nasledujúci pracovný deň od doručenia objednávky. Pokiaľ predajca tento sľub nesplní, sľubuje zľavu 10 €
- Vysoký obsah rozpustnej vlákniny
- Psyllium najvyššej kvality s certifikáciou BIO
- Doprava len 1,99 €
- Pri objednávke 2 a viac kusov doprava ZADARMO. Kúpte si napr. na dobré trávenie aj jedno balenie produktu Probiozym (má veľa pozitívnych referencií) a ušetríte na doprave
Čerstvé ovocie a zelenina
Ovocie a zelenina obsahujú veľa vlákniny a živín, ktoré sú potrebné pre rozloženie ostatných potravín v tráviacom systéme. Okrem iného sa vďaka nim budete cítiť sýtejšie a vyhnete sa tak prejedaniu, čo tiež žlčníku prospeje. Príkladom sú jahody, hrozno, avokádo, cvikla, uhorky, mrkva, brokolica, brusnice, jablká – takmer každé ovocie a zelenina vám pomôžu predchádzať problémom so žlčníkom.
Celozrnné potraviny
Medzi celozrnné potraviny patrí napríklad hnedá ryža, celozrnné pečivo, ovos, celozrnné cereálie a cestoviny. Tieto druhy potravín vám tiež ponúknu potrebné množstvo vlákniny.
Viac o pozitívnych účinkoch vlákniny sa dozviete v tomto článku.
Dostatok vody
Dostatočná hydratácia je nevyhnutná pre udržiavanie správneho obsahu vody v žlči.
Nízkotučné mliečne potraviny
Môžete jesť mliečne potraviny, dôležité je však uistiť sa, že majú nízky obsah tuku alebo sú odstredené. Tiež sa uistite, že sú kvalitné a neobsahujú rôzne nežiadúce prímesy.
Mäso, ryby a hydina bez vysokého obsahu tuku
Na trhu nájdeme rôzne druhy mäsa bez vysokého obsahu tuku. Napríklad kuracie prsia bez kože, niektoré druhy rýb, ale aj niektoré druhy bravčového a jahňacieho mäsa. Konzumácia mäsa zabezpečí dostatočný prísun bielkovín, ktoré sú počas diéty veľmi dôležité. Zdrojom bielkovín je aj tofu alebo fazuľa.
Potraviny bohaté na bielkoviny nájdete aj v tomto článku, nezabúdajte však, že klasické potraviny musíte zameniť za nízkotučné.
Jedlá, ktorým je potrebné sa vyhnúť
Rafinované cukry
Rafinované cukry sa nachádzajú v sladkostiach, sirupoch, múčnikoch. Potraviny vyrobené z bielej múky tiež obsahujú veľké množstvo rafinovaného cukru, preto buďte v ich konzumácii striedmi. Žlčník zaťažujú aj sladené nápoje, vrátane sladených ovocných štiav. Je tiež nevhodné sladiť si nápoje cukrom a inými sladidlami.
Zavárané ovocie a zelenina
Ovocie a zeleninu jedzte vždy čerstvú, zavárané obsahujú rôzne prísady, ktoré žlčník dráždia.
Pochutiny
Táto časť zahŕňa všetko od zemiakových chipsov po koláče – všetky tieto pochutiny sú ťažko spracovateľné a predstavujú záťaž pre žlčník.
Vysoko tučné jedlá
Sem patria vyprážané jedlá, mastné mäso a mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku. Oleje obmedzte na ľahšie stráviteľné ako ľanový a olivový. Poskytnú vám viac zdravotných výhod a menej cholesterolu. Je tiež dôležité byť obozretný pri výbere syrov. Vo všeobecnosti mäkšie syry obsahujú viacej tuku ako tvrdé. Tieto vášmu žlčníku skutočne neprospievajú. Nezdravé sú aj polotovary, ktoré sú vysoko spracované a obsahujú veľa konzervantov.
Príliš nízkokalorické diéty
Nízkokalorické diéty založené na príjme menej ako 1000 kalórií denne sú nezdravé a zvyšujú riziko tvorby žlčových kameňov.
V roku 2013 bola uskutočnená štúdia, v ktorej účastníci dodržiavali komerčný program na zníženie hmotnosti počas jedného roka. Boli rozdelení do dvoch skupín, pričom prvá skupina bola zameraná na veľmi nízko-kalorickú diétu (500 kcal/deň) a druhá prijímala okolo 1200-1500 kcal/denne. Účastníci prvej skupiny mali trojnásobne väčšiu pravdepodobnosť vyvinutia žlčníkových kameňov vyžadujúcich hospitalizáciu alebo operáciu.
4 recepty, ktoré sú pre žlčník vhodné a nezaťažujú ho
Pohánka na sladko
Pohánka je veľmi jednoduchá na prípravu a plná potrebných živín. Pohánku si pripravte presne podľa návodu na obale:
- Použite 1,5 dielu vody na 1 diel pohánky. Do vody pridajte štipku soli a kvapku olivového oleja. Nechajte zovrieť. Pridajte pohánku a varte 2-3 minúty, vypnite a prikryté nechajte 30 minút dôjsť.
- Do hotovej pohánky pridajte ovocie podľa chuti – čerstvé marhule, jablko, banán alebo broskyne. Na ochutenie pridajte trochu medu.
Roštenka s tekvicovo-mrkvovým pyré
Roštenka spolu so sviečkovicou a stehnom patria k chudému hovädziemu mäsu.
- Mrkvu a tekvicu nakrájame, pridáme trochu olivového oleja, soľ, bylinky podľa chuti a a dáme piecť do rúry až kým nezmäknú. Necháme trochu vychladnúť. Nakoniec rozmixujeme v mixéri na jemné pyré.
- Roštenku nakrájame na plátky, jemne poklepeme, osolíme a jemne okoreníme. Opekáme na rozpálenej panvici na troche olivového oleja.
Ovocný mix
Mixovať ovocie je vhodné najmä pre tých, ktorí sa musia do jeho konzumácie nútiť. Keď si zvyknete robiť ovocné a zeleninové mixy, ulahodíte tak svojim chuťovým pohárikom a zároveň budete prijímať potrebné množstvo ovocia a zeleniny.
- Nakrájajte si jablko, banán a mrkvu a rozmixujte ich v mixéri. Pridajte šťavu z citróna. Podľa toho, akú hustotu chcete dosiahnuť, dolievajte do mixéra vodu. Mix môžete nechať aj hustejší a konzumovať ho lyžicou na raňajky alebo desiatu.
Halibut v bylinkách
- Z čerstvých byliniek (tymián, oregano alebo bazalka), olivového oleja, citrónovej šťavy a strúčiku cesnaku si urobíme marinádu, ktorou potrieme halibuta. Halibuta opečieme z oboch strán. Podávame so zemiakmi varenými v pare.
Ďalší vhodný recept nájdete v tomto odkaze, ale nezabudnite použiť nízkotučný jogurt.
Záver
Pri problémoch so žlčníkom sa musíte naučiť, ktoré potraviny sú pre vás vhodné. Každý organizmus je iný a čo jednému škodí, pre druhého môže byť vhodné. Dôležitý je aj pravidelný relax a oddych.
Máte recept, o ktorom viete, že vám pomáha pri problémoch so žlčníkom ? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom. Prajeme veľa zdravia, pohody a dobrú chuť!