Jim Beam: Ochutnajte bourbon s viac než 200-ročnou tradíciou
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Sedem generácií Beamovcov tvrdo drelo, aby vyrobili zlatistý bourbon najvyššej kvality. Bojovali s prohibíciou, aby zachránili rodinné dedičstvo – bourbon whiskey. A oplatilo sa. Jim Beam je dnes najznámejšou bourbon whiskey. Denne si ňou dochutia životy tisícky ľudí po celom svete.
Obsah článku
Kde kúpiť Jim Beam?
Chystáte sa na kolegovu oslavu päťdesiatky, no okrem hromady výhovoriek v rukách nič nemáte? Whiskey Jim Beam je stelesnením mužstva, vyzretosti a charizmy. Ide o perfektný darček pre muža v najlepších rokoch, ktorý zoženiete aj na poslednú chvíľu. Keď je v akcii, jeho cena nestojí za reč. Jim Beam predávajú v Tescu, Lidli aj Kauflande. Alebo si ho pohodlne kúpte online.
PREDAJ JIM BEAM | |
---|---|
Jim Beam 1l | |
POZRI NA HEUREKE |
História
Koncom 18. storočia sa rodina Böhmovcov presťahovala z Nemecka do Kentucky, kde sa premenovali na Beamovcov. Farmár Jacob Beam predal prvé sudy kukuričnej whiskey, ktorá sa neskôr začala označovať ako bourbon, v roku 1795. V osemnástich rokoch sa otcovho remesla ujal jeho syn David Beam. Žezlo rodinného podniku prevzal práve v rozpuku priemyselnej revolúcie. Urobil však možné i nemožné, aby whiskey rodiny Beamovcov expandovala do zahraničia.
V roku 1854 presťahoval destiláreň do Nelson County v štáte Kentucky. Rozhodol sa múdro, pretože Nelson County bolo súčasťou rozrastajúcej sa železničnej siete. Až do roku 1880 si do Beamovej destilárne chodievali ľudia čapovať whiskey do vlastných nádob. Po tomto roku destiláreň zaviedla fľaškovanie a biznis sa rozbehol nevídanou rýchlosťou. Nápoj predávali pod medzinárodným názvom Old Tub. (1)
Roky prohibície
Prohibícia v USA tvrdo zasiahla všetkých výrobcov alkoholu. Boli medzi nimi aj Beamovci. Biznis s predajom fľaškového Old Tub bol na najlepšej ceste, a potom príde toto… Zachrániť firmu sa podarilo Jamesovi Beauregardovi Beamovi. Bol to húževnatý a pracovitý muž. Predstava, že biznis tradovaný z pokolenia na pokolenie dôjde konca práve počas jeho “vlády”, ho motivovala k väčšej snahe. Old Tub destiláreň pod jeho velením úspešne prečkala roky prohibície. V roku 1933 James Beauregard Beam prestaval destiláreň v Clermonte v Kentucky. Na počesť svojho spasiteľa bola whiskey premenovaná z Old Tub na Jim Beam. (1)
Booker’s
Prvý bourbon priamo zo suda začala predávať spoločnosť Jim Beam v roku 1987. Do tohto roku o bourbone Jim Beam nikto nepočul. Môže za to Frederick Booker Noe. V rodinnej destilárni bol aktívne zamestnaný 40 rokov. Svoj vlastný, revolučný bourbon, nazval neskromne sám po sebe – Booker’s. (1)
Expanzia
Pod záštitu spoločnosti Jim Beam sa v roku 1987 zaradili značky ako Old Crow, Old Taylor, Sunny Brook, Bourbon de Luxe a Old Grand-Dad. Rodina Beamovcov zohrala kľúčovú rolu aj pri raste ďalšej známej americkej destilárne Heaven Hill. Pôvodný majster destilér Heaven Hill destilárne bol bratranec Jima Beama, Joseph L. Beam. Po ňom bol každý majster destilér v Heaven Hill z rodiny Beamovcov. (1)
Požiar
Stalo sa to v roku 2003. Plamene zo skladiska dozrievajúcej whiskey šľahali 30 metrov do výšky. Za obeť požiaru padlo 15-tisíc sudov bourbonu. Nasledovalo ich 19-tisíc rýb, ktoré zahynuli následkom bourbonu, ktorý sa vlial do miestnej zátoky. O 16 rokov neskôr sa história zopakovala. Devastujúci požiar zlikvidoval 45-tisíc sudov bourbonu. Tentoraz však boli hasiči pripravení. Nechali požiar dohorieť bez zásahu vody, len ho kontrolovali, aby sa nerozširoval. Tým znížili množstvo splodín unikajúcich do ovzdušia. (1)
Z Ameriky do Japonska
Pre značku Jim Beam sa stal rozhodujúcim rok 2014. Ústretový krok podstúpila japonská spoločnosť Suntory Holdings Ltd., zameriavajúca sa na výrobu japonskej whiskey. Ide o skupinu liehovarov a destilární. Odkúpili spoločnosť Jim Beam a zaradili ju pod svoju kompetenciu. Spoločnosť Jim Beam tak získala stabilitu, o ktorú sa dlhé roky usilovala. (1)
Štandard kvality
Dodržiavanie vládnych noriem pri výrobe je pravidlom číslo jeden pre každého destiléra. Aby mohol byť bourbon titulovaný ako “pravý”, musí splniť sedem podmienok:
- jeho výroba musí prebehnúť v USA
- obilná zmes, z ktorej sa skladá, musí aspoň z 51% pozostávať z kukurice
- nesmie obsahovať viac než 80% ABV
- nesmie obsahovať žiadne iné pridané látky s výnimkou vody
- musí byť skladovaný v nových sudoch z bieleho duba
- musí zrieť minimálne 2 roky.
- nesmie byť fľaškovaný s nižším obsahom alkoholu než 40% ABV. (1)
Výroba
Základ najslávnejšieho bourbonu na svete je čisto prírodný. Aj to je dôvod, prečo je Jim Beam whiskey medzi milovníkmi bourbonu tak obľúbená. Začiatok procesu výroby je celkom nevinný. Voda je prefiltrovaná vápencom z centrálnej oblasti Kentucky. Do nádrže s obilným mixom sú pridané kvasnice. Výsledkom sú tzv. Dona kvasnice. Tie dostanú príležitosť sa prejaviť počas procesu fermentácie. (1)
Zmes kukurice, ražu a jačmeňa sa následne podrví v mlynčeku. Vzniknutá hmota sa v prístroji na varenie kaše zmieša s vodou a “set backom”. Je to zbytok kaše z predošlej destilácie. Jeho úlohou je naštartovať fermentačné procesy. Z variča sa kaša presunie do fermentovača, kde sa následne za pridania kvasníc ochladí na 16°C. Kvasnice spracovávaním cukrov v kaši produkujú teplo, alkohol a oxid uhličitý.
Vzniknutý produkt sa v hovorovej reči nazýva wash. Chutí, vyzerá a vonia ako pivo. Proces pokračuje v stĺpcových destilačných kadiach. Wash sa zahreje na 94°C, čo spôsobí odparovanie alkoholu. Ten sa vzápätí ochladí a opäť padá smerom nadol. Vzniká tak “low wine” s obsahom alkoholu 62,5%. Druhá destilácia kondenzuje tekutinu na tzv. “high wine” s 67,5% alkoholu.
“High wine” je presunuté do dubových sudov. Jim Beam v nich zreje niekedy až deväť rokov. Každý z nich pojme 53 galónov tekutín. Zásadná časť tohto množstva sa však vyparí či zostane uviaznutá v sudovom dreve. Po skončení zrecieho procesu je whiskey prefiltrovaná, zafľaškovaná a distribuovaná do sveta. (1)
Sortiment
Najznámejšia whiskey značky Jim Beam je jednoznačne Jim Beam Original. Pýši sa titulom “white label”, zreje štyri roky v dubových sudoch a je považovaná za vlajkovú loď Jim Beam.
PREDAJ JIM BEAM | |
---|---|
Jim Beam 1l | |
POZRI NA HEUREKE |
Jim Beam Black (black label) zreje až osem rokov a má temnejšiu, hlbšiu chuť. Nazýva sa tiež Jim Beam extra aged Black.
O priazeň zákazníkov sa uchádza aj whiskey Jim Beam Double Oak (dark blue label). Jej špecifikom je to, že dozrieva v dvoch sudoch.
Pri výrobe Jim Beam Devil’s Cut sa používa bourbon extrahovaný zo sudového dreva. Chuť a farba whiskey sa prehĺbia.
Škoricovú chuť Jim Beam Kentucky Fire si jednoducho zamilujete. Jemná, rozmerná, no zároveň nezatieňuje ostatné chute vzniknuté fermentáciou.
Ražná Jim Beam Rye (green label) zreje štyri roky. Vyznačuje sa špecifickou ražnou chuťou, preto má užší kruh priaznivcov než predošlé typy.
Spoločnosť Jim Beam je okrem iného známa výrobou delikátnych likérov. Všetky, s výnimkou troch, majú obsah alkoholu 35% ABV. Veľmi obľúbený je Jim Beam Apple a Jim Beam Honey. V ponuke nájdete aj príchuť vanilky, broskyne, čiernej čerešne a škorice. (1)
Je to whiskey alebo bourbon?
So slovom bourbon sa už väčšina Slovákov stretla aj bez súvislosti s whiskey. Z tejto nezrejmosti pramení otázka, čo je vlastne Jim Beam zač? Odpoveď je menej komplikovaná, než by ste čakali. Jim Beam je oboje. Klasifikujeme ho ako bourbon whiskey. Tento druh whiskey sa vyrába z kukurice a je obľúbený hlavne v USA.
Každý bourbon je whiskey, ale nie každá whiskey je bourbon. Deliacou čiarou medzi oboma pojmami je zákon. Zákon, ktorý presne definuje podmienky potrebné k tomu, aby mohla byť whiskey označovaná za bourbon. Okrem toho, že musí byť vyrobená v USA, musí tiež obsahovať prinajmenšom 51% kukurice. Kukurica dodá bourbonu sladkú chuť. Nové dubové sudy, v ktorých nápoj dozrieva, mu zas prepožičajú nádych vanilky a sladkosť karamelu. Čím dlhšie bourbon dozrieva, tým jemnejším sa stáva. Preto platí vyhlásenie, že aby sa whiskey mohla prezentovať ako pravý bourbon, musí v sudoch stráviť aspoň 2 roky. Pridanie iných aditív s výnimkou vody je zakázané. (2)
Koktaily
Na Jim Beam bourbone je najkrajšie to, že ho možno mixovať s rôznymi druhmi nápojov. Vyskúšajte overené kombinácie a časom si vytvoríte vlastnú, spĺňajúcu vaše požiadavky.
Butch’s Pink Panties
Vtipný recept, ktorým rozveselíte nie len seba, ale aj susedov. Musíte ho však splniť až do konca a nevynechať žiadnu jeho časť. Do dvoch cl Jim Beam-u pridajte šesť cl citrusovej limonády Mountain Dew. Premiešajte s ľadom a vychutnávajte. Potom si natiahnite ružové nohavičky a vyberte sa na záhradu kosiť trávu. Verte nám, že takéto niečo nezostane nepovšimnuté. (3)
Jim Cox
Drink, ktorý skôr než alkohol pripomína rannú šálku kakaa. Na jeho prípravu budete potrebovať Jim Beam bourbon whiskey a Wilcoxon čokoládové mlieko. Keď sa vám nepodarí zohnať túto konkrétnu značku, postačí čokoládové mlieko z miestneho supermarketu. Obe ingrediencie v pomere 1:1 premiešajte s ľadom a môžete servírovať. (3)
Red Stag & Cola
Mix coly a Jim Beam Red Stag je starý hádam ako samotná značka. Je to tiež krásny príklad stavania (buildingu) drinku. Na kocky ľadu nalejete v pomere 3:1 colu a whiskey. Na vrch pridajte koliesko citrónu alebo limetky. Svieži a rýchly drink je na svete. (2)
Devil went down to Georgia
K výrobe tohto ideálneho BBQ drinku (vhodného na grilovačky štýlu barbecue) sa vám zíde broskyňový Schnapps likér, vychladený čaj a Jim Beam Devil’s Cut. Na okrasu a zdôraznenie sviežosti pridajte koliesko citróna aj s kôrou. Servírujte vo vysokých pohároch s ľadom. (2)
Great Beam on Fire
Zázvorový sirup, Jim Beam Kentucky Fire a množstvo citróna. Toto a nič viac vám postačí na výrobu najosviežujúcejšieho drinku široko ďaleko. Jim Beam Kentucky Fire je typický svojou škoricovou arómou. Kyslý citrón uvoľní z bourbonu ďalšie príťažlivé vône. Ako vždy, servírujte s ľadom. (2)
Jim Beam vs Makers Mark
Dve slávne značky whiskey pochádzajúce z Kentucky už dlhé roky súperia o zákazníkov. Kde je pravda? Ktorý nápoj je lepší? Obzvlášť mladší konzumenti stavajú svoje argumenty na fakte, že Makers Mark ide s dobou. Po mnohých rokoch totiž nový majiteľ zmenil zaužívaný recept. Na druhú stranu milovníci Jim Beam whiskey nedajú dopustiť na tradičnú, rokmi overenú chuť. Chuťovo sú si obe whiskey veľmi podobné. Nespravítu chybu ani v jednom prípade. (4)
Americká kvalita
Bourbon, hrdý nápoj Američanov, nám dáva príležitosť ochutnať kúsok neskrotnej slobody. Jim Beam whiskey dozrieva roky, aby pošteklila chuťové a čuchové zmysly na správnom mieste. Pohárik kentuckej bourbon whiskey je skvelý na zakončenie úspešného dňa.
Zdroje:
- (1) Jim Beam – Wikipedia – https://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Beam
- (2) Jim Beam oficiálny web – https://www.jimbeam.com
- (3) Jim Beam Bourbon Whiskey cocktails – http://www.drinksmixer.com/cat/2248/
- (4) Difference Between Jim beam and Makers mark – http://www.differencebetween.net/object/difference-between-jim-beam-and-makers-mark/