7 mýtov o detoxikácii: Ktoré to sú?
VYSKÚŠAJ ZADARMO |
---|
OMEGA 3 z nórskeho lososa ZADARMO |
Výživový doplnok pre chrupavky, kosti a svaly ZADARMO na 30 dní |
Vitamín K2 - mesačné balenie zadarmo |
Pravý ženšen na 30 dní zadarmo |
Detoxikácia, očista organizmus, prísny detox. V dnešnej dobe akoby bolo trendom podliehať drastickým zmenám v stravovaní s vidinou psychicky aj fyzicky prečistiť zanesený organizmus. Jednoducho dokážeme uveriť mnohým mýtom a polopravdám v snahe rýchlo schudnúť.
Obsah článku
- 1 Jednoduchá skratka pri detoxikácii neexistuje
- 1.1 1. mýtus: Detox je najrýchlejší spôsob, ako schudnúť
- 1.2 2. mýtus: Moje telo je zanesené, potrebuje očistu detoxom
- 1.3 3. mýtus: Účinná detoxikácia znamená hlavne drastické zníženie príjmu kalórii
- 1.4 4. mýtus: Pri detoxikácii schudnete aj bez cvičenia
- 1.5 5. mýtus: Toxíny spláchneme jednoducho: veľkým množstvom vody
- 1.6 6. mýtus: Celebrity takto chudnú, môžem aj ja
- 1.7 7. mýtus: Ideálnym prostriedkom na účinnú detoxikáciu je preháňadlo
- 2 Naše odporúčanie
Jednoduchá skratka pri detoxikácii neexistuje
Nebolo by predsa fajn, ak by mesiace prejedania sa, konzumácie polotovarov a pravidelných návštev fast foodov dokázalo napraviť niekoľko dní „ničnejedenia“? Takto jednoducho to však, bohužiaľ, nefunguje.
Ak uveríte rýchlokvasným mýtom o detoxikácii, stratené kilá môžete rovnako rýchlo opäť získať. Ktoré sú najčajstejšie mýty o detoxe a kde leží pravda?
1. mýtus: Detox je najrýchlejší spôsob, ako schudnúť
Čiastočne je to pravda, pretože vďaka prísnej krátkodobej detoxikácii sa naozaj dokážete v priebehu niekoľkých dní zbaviť prebytočných kíl. Zo svojho jedálnička vylúčite takmer všetko okrem surovej zeleniny a ovocia. Jedno či dve kilá sa vám podarí zhodiť len vďaka odvodneniu organizmu.
Na mnohých stránkach sa tak dočítate, že krátkodobá očista je lepšia a jednoduchšia cesta ako schudnúť, než pravidelné cvičenie a dlhodobé zdravé stravovacie návyky.
Realita:
Určite ste už počuli o nechcených vedľajších účinkoch nesprávne zvolenej diéty. Keď sa totiž po pár dňoch opäť vrátite do pôvodného režimu, rozkolísaná váha sa vám prinavráti na pôvodné číslo. Kvôli narušeným a rýchlym zmenám v stravovaní môžete dokonca aj pribrať.
Lepšie riešenie:
Postupné a premyslené metódy chudnutia sú síce pomalšie, avšak vďaka nim dosiahnete reálne svoj cieľ – vytúženú postavu a dostatok energie. Môžete skúmať a študovať všetky dostupné materiály aj štúdie. Návod, ako efektívne schudnúť, vám dajú jedine zástanci pravidelného pohybu a vyváženého, zdravého stravovania.
2. mýtus: Moje telo je zanesené, potrebuje očistu detoxom
Mnoho z nás trpí bolesťou hlavy, pocitom vyčerpanosti a nedostatkom energie. Ak sa v takom stave na internete dočítame, že vďaka niekoľkodňovej prísnej očiste (bez akejkoľvek ďalšej zmeny v životnom štýle) sa budeme cítiť sviežo, prekypovať energiou a zdravím, je ľahké takejto vidine podľahnúť.
Ak sa o náš organizmus dobre staráme, sám sa dokáže vďaka činnosti obličiek a pečene zbavovať toxínov a prečisťovať. Vhodný životný štýl sa môže stať detoxikáciou sám o sebe. Počnúc pravidelným cvičením a zdravým stravovaním, cez redukovanie stresu, uponáhľaného tempa a častého užívania voľne dostupných liekov, až po odstránenie nežiadúcich zlozvykov (fajčenie,alkohol).
Lepšie riešenie:
Miesto niekoľkodňového úplneho vylúčenia všetkých škodlivín popremýšľajte, ako dokážete ich príjem aspoň čiastočne znížiť – a to natrvalo. Keď máte chuť na sladké, viete ju zahnať aj „zdravšími“ dobrotami. Kávu viete nahradiť zeleným čajom alebo chutným matté. Zistite, ktoré potraviny majú prirodzený detoxikačný účinok a zaraďte ich do svojho každodenného jedálnička.
3. mýtus: Účinná detoxikácia znamená hlavne drastické zníženie príjmu kalórii
Väčšina krátkodobých detoxikačných diét funguje na prísnom obmedzení príjmu množstva látok, vrátane bielkovín. Tie sú pritom dôležité pre správnu tvorbu buniek, ale sú kľúčové aj pri chudnutí.
Zamyslite sa sami nad tým, čo bude mať väčší efekt na vašom tele a zdraví: 72-hodinové odriekanie si takmer všetkého alebo 365-dňové striedme stravovanie doplnené o pravidelné cvičenie?
Realita:
Ak sa vydáte na dráhu prísnej detoxikácie, počas ktorej budete prijímať iba tekuté šťavy, vaše telo na takto znížený prísun denného množstva kalórii môže reagovať malátnosťou, slabosťou v kolenách, závratmi či bolesťou hlavy. Metabolizmus sa v dôsledku nedostatku živín spomalí. Pri dlhodobejších prísnych detoxoch môžete vášmu telu spôsobiť viac škody ako úžitku (rozpad svalovej hmoty, nedostatok dôležitých vitamínov a živín či oslabenie imunitného systému).
Lepšie riešenie:
Existujú samozrejme aj rozumnejšie detoxikačné plány. Tie nie sú zvyčajne založené na ničom inom, než na zdravej a vyváženej strave. A čudujte sa alebo nie – fungujú.
4. mýtus: Pri detoxikácii schudnete aj bez cvičenia
Váha môže ísť počas prísnej detoxikácie skutočne o niekoľko čísel dole. Kvôli nízkemu príjmu bielkovín a kalórii človek vyplavuje vodu a zároveň stráca aj svalovú hmotu. Často môže pociťovať nedostatok energie na pravidelné cvičenie, alebo – ako sa môže dočítať aj na niektorých fórach – cvičenie ani nie je potrebné.
Realita:
Ak si chcete vyformovať postavu, nielen znížiť číslo na váhe o pár drobných, detoxikácia bez pohybu vám nepomôže.
Lepšie riešenie:
Chudnutie nie je iba o číslach na váhe. Dôležitý je pomer telesného tuku a svalovej hmoty. Vďaka pravidelnému cvičeniu si budujete svalovú hmotu, zbavujete sa telesného tuku a naviac zefektívňujete výkon metabolizmu. Vaše telo dokáže spáliť viac kalórii zo stravy a prirodzene vyformovať postavu.
5. mýtus: Toxíny spláchneme jednoducho: veľkým množstvom vody
Áno, pitná voda pomáha prečisťovať obličky a pečeň, a tým uľahčuje vyplavovanie toxínov z nášho tela. Nejedná „zaručená“ detoxikačná diéta sa skladá z (občas až dvojnásobného) množstva príjmu vody. Mnoho ľudí verí, že litrami vody jednoducho „spláchnu“ z tela nezdravé látky.
Realita:
„Utopiť“ telo vo vode však nič nezaručuje. Zdravotní experti varujú: Príliš veľa vody vedie k intoxikácii, ktorá môže zapríčiniť vedľajšie účinky, ako hnačku či bolesť hlavy.
Lepšie riešenie:
Metabolizmus dokáže zlepšiť najmä pravidelné pitie menšieho množstva vody – optimálne každú hodinu. Zohľadnite takisto fyzickú záťaž. Ak napríklad športujete, treba vypiť počas dňa viac vody. Niekoľko štúdií skutočne dokázalo, že voda – v optimálnych množstvách a správne dávkovaná – pozitívne vplýva na spaľovanie tukov.
6. mýtus: Celebrity takto chudnú, môžem aj ja
Mnohé známe tváre ako Beyonce, Demi Moore či Gwyneth Paltrow popularizujú myšlienku detoxikácie organizmu. Pre holywoodske hviezdy je to rýchly spôsob, ako sa zbaviť „prebytočných“ kíl.
Realita:
Treba si však uvedomiť, že každá zo spomínaných celebrít chudne pod prísnym dohľadom profesionálneho výživového poradcu, ktorý jej zostaví plán a sleduje snáď každé sústo, ktoré príjme.
Lepšie riešenie:
Nechajte si poradiť od výživových poradcov, ktorí vám dokážu zostaviť jedálny lístok podľa vašich preferencií a prispôsobiť ho vášmu organizmu.
7. mýtus: Ideálnym prostriedkom na účinnú detoxikáciu je preháňadlo
Keď sa hovorí o očiste, mnoho ľudí si predstaví práve očistu hrubého črevá. Áno, hrubé črevo je nesprávnou životosprávou značne zanášané. Mnoho ľudí preto verí, že aj pomocou preháňadla sa dokážu rýchlo a bezbolestne zbaviť nežiadúcich splodín v tele.
Realita:
Ak lekári takýto postup doporučujú (samozrejme ideálne pod ich dohľadom), tak ľuďom so závažnejšími zdravotnými problémami (dlhodobé problémy s vyprázdňovaním, zápchou, nadúvaním, alergiami, oslabenou imunitou alebo akné). Mimo klystýru iné preháňadlá vôbec nedoporučujú.
Lepšie riešenie:
Pre tých, ktorí túžia schudnúť existuje iná, schodná cesta: Nezaťažovať zbytočne črevá nezdravou životosprávou a prejedaním sa. Vďaka tomu dokáže hrubé črevo svojou prirodzenou činnosťou rozložiť a vstrebať základné živiny a nestráviteľné zvyšky z tela vylúčiť.
Naše odporúčanie
Niekoľkodňová očista môže byť pre vás odrazovým mostíkom ku zmene v stravovacích návykoch. Nemala by však byť snahou o jednoduchú skratku v chudnutí.
Ak chcete prečisťovať, začnite od svojho jedálneho lístka. OČISTITE ho od rafinovaných sacharidov (biela ryža, chlieb, cukor) a obohaťte o dostatok ovocia a zeleniny. Nechajte si poradiť od výživových poradcov, ktorí vám dokážu zostaviť jedálny lístok podľa vašich preferencií a prispôsobiť ho vášmu organizmu.